Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
223 posty 2768 komentarzy

Inicjatywa Demokracji Kulistej

adevo - Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Kulistej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkańców, rozpowszechniam terminy!! Proszę siebie i Polski nie skracać w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.

Czy można zaufać ministrowi Szyszko?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wczoraj otrzymałem parę E-maili zapowiadających lokalne referendum przeciwko GMO w gminie Świdwin. Nie pozostawiają na ministrze Szyszko suchej nitki. Czyżbym nie był w stanie rozpoznać prawidłowo sytuacji przez Internet?

Notki powiązane:

PiS otwiera drogę dla GMO  >>  Czy można zaufać ministrowi Szyszko?  >>  Czy można zaufać ministrowi Szyszko?, cz. 2


 

Spis treści

Tekst referendum przeciwko GMO

Główne wypowiedzi Jana Szyszko przeciwko GMO

Rozszerzone wypowiedzi Jana Szyszko

Fragmenty E-maili z dosadnymi atakami na moją osobę

Zostałem wyzwany  w E-mailach przez niejakiego Archilocha  od szczekacza Pis-u. (listy są u dołu)

Przeczytałem uważnie, sprawozdanie z narady jeszcze raz. Wybrałem z niego cytaty Ministra Środowiska prof. dr hab. Jana Szyszko.

Wg mojego postrzegania minister Szyszko idzie na stuprocentową współpracę z opozycją GMO. Robienie referendum przeciwko ustawie opracowywanej właśnie przez podkomisję PiS-u i Szyszko to otwieranie otwartych drzwi. Czyżby w referendum chodziło o niemiecki EKOLAND by mógł napisać, że to ich sukces, że zmusili ministra Szyszko do dobrego działania?

Może się mylę, ale z wypowiedzi ministra wynika, że jest po stronie ludzi zatroskanych o swoje zdrowie i o zdrową żywność. Ja mu wierzę, że jest silnym przeciwnikiem GMO w Polsce i sprzymierzeńcem ekologów.

Z mojego poprzedniego artykułu o GMO, można wyczytać, że za GMO stoją instrukcje, właściwie rozkazy nadzorcy CIA z ambasady USA w Warszawie (polecam stary artykuł o economic hit man). Dlatego podczas spotkania zabrakowało mi pytań, czy minister Szyszko może się ustosunkować do amerykańskich zabiegów CIA? Wtedy wg opublikowanych depesz ambasady USA minister Pawlak z PSL-u próbował metodą cichociemnych wprowadzić GMO do Polski. Teraz robią dodatkowo naciski Niemcy, gdyż zabójcza korporacja Monsanto została kupiona przez Niemców. Patrz mój artykuł "PiS otwiera drogę dla GMO" napisany jeszcze w marcu 2017 roku.

Całkiem, więc możliwe, że Szyszko nic nie może, a EKOLAND to dobrzy Niemcy-, ale Niemcy i PO! Dlatego jestem aktualnie przeciw prareferendum o strefach GMO, gdyż może ich w ogóle w ustawie nie być - patrz poniżej wybrane cytaty z wypowiedzi ministra Szyszko. W czasie spotkania nie powiedziano też, że strefy to rozwiązanie niemieckie, są śladem w projekcie ustawy lobbysty lub lobbystów koncernu Bayera, z Leverkusen. Po protokołach można do nich dotrzeć. Właściwie robota dla polskich służb, ale czy takie w ogóle działają?

 

Poniżej podaję o prareferendum ze strony Ekolandu

Ze strony ekolandzach

"Istniejemy już 20 lat. Specjaliści uważają, że za początek polskiego ruchu rolników ekologicznych należy uznać kurs rolnictwa biodynamicznego prowadzony w styczniu 1984 roku w Warszawie przez dr Christiana Wistinghausena ze związku Demeter."

 

Ze strony ekolandzach

22-04-2017

"Minister Ochrony Środowiska prof. Jan Szyszko przyznał rację stronie społecznej i zadeklarował chęć wprowadzenia zmian do ustawy. Trudno jednak wierzyć politykom, którzy już wielokrotnie obiecywali wprowadzenie bezwarunkowego zakazu upraw GMO a zamiast tego dopuszczają uprawy GMO."

Słabość powyższego cytatu polega na braku źródeł. Wypowiedź bez  dowodów jest subiektywna i z tym wątpliwa.  Powyższe "Trudno jednak wierzyć politykom" stało się jakby przygotowaniem do uderzenia "Robimy referendum!"
 

Tydzień później na stronie ekolandzach

29-04-2017

"Czy zgadzasz się, by GMO było uprawiane lub hodowane w naszej gminie ?

Pierwsze lokalne referendum w sprawie GMO

My, mieszkańcy gminy Świdwin, zdecydowaliśmy się być inicjatorem lokalnego referendum sprzeciwiającego się uprawie lub hodowli GMO. Jesteśmy świadomi zagrożeń wypływających z GMO, dlatego pragniemy zapewnić ochronę nam, naszym dzieciom i przyszłym pokoleniom. Referendum zostało zgłoszone i od dzisiaj rozpoczynamy zbiórkę podpisów od mieszkańców uprawnionych do głosowania w naszej gminie. Pozostawieni bez wyboru, zdecydowaliśmy się zapoczątkować działania - prareferendum, którego wynikiem będzie program przekazywany innym zainteresowanym gminom na terenie całej Polski."

 

(Powyższy tekst o referendum jest też na stronie koszalińskiego ekologa, który mnie sprowokował do obrony ministra Szyszko.)

 

Najważniejsze wypowiedzi Jana Szyszko podczas posiedzenia

 Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (nr 67)

Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (nr 139) z

21 kwietnia 2017 r. godz. 09:59 - 12:44.

Rozpatrywano rządowy projekt ustawy

"O zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw" (druk nr 1424).

Wideo |  Tekst posiedzenia

 

Jestem ogromnym przeciwnikiem genetycznie modyfikowanych organizmów i stosowania ich w Polsce.

 (…)

Polską ogromną szansą jest polska bioróżnorodność i certyfikowanie bioróżnorodności polskich produktów. To jest nasz obowiązek.

(…)

Jeśli państwo uważacie, że trzeba zlikwidować ten zapis, a tylko pozostanie nam sam rejestr, to szanowni państwo, przyklasnę państwu tak, jak można. Bardzo proszę RCL o to, żeby to zrobiło. Dobrze?

(…)

A z drugiej strony nie mam nic przeciwko temu, żebyście państwo wyrzucili strefy. Proszę bardzo, naprawdę jestem całkowicie za tym. Proszę o oklaski.

(…)

Czyli idziemy w tym kierunku, że robimy w ten sposób, żeby autentycznie nie było możliwości uprawy.

Państwo zaostrzycie to, co napisałem i o czym mówi również wyrok europejskiego Trybunału. Państwo to zaostrzycie, a równocześnie będzie znakowanie i równocześnie będzie kontrola. Dziękuję bardzo.

 

Poniżej rozszerzone wypowiedzi ministra Szyszko podczas tej konferencji:

Minister środowiska Jan Szyszko:

Szanowni państwo. Prawdę powiedziawszy sytuacja w tej chwili wygląda w ten sposób, że państwo sprowadza śrutę i nasiona; trudno powiedzieć ile, dlatego że to nie jest rejestrowane. Według naszych szacunków, a przynajmniej taką dostałem odpowiedź z ministerstwa rolnictwa w poprzednich czasach, około 3,5 mln ton śruty i nasion rzepaku, kukurydzy i soi. Prawdę powiedziawszy, o ile ktoś by to wysiał, to grozi mu mandat.

Jestem ogromnym przeciwnikiem genetycznie modyfikowanych organizmów i stosowania ich w Polsce.

Polską ogromną szansą jest polska bioróżnorodność i certyfikowanie bioróżnorodności polskich produktów. To jest nasz obowiązek. Co w związku z tym jest konieczne? O ile nie chcemy mieć wyroku, to ten rejestr musimy zrobić, dlatego że co roku będą nowe uprawy albo rośliny, które są dawane pod ocenę. Zobaczcie państwo, jak to wygląda w rejestrze. Komisja wyraża zgodę, a poszczególne państwa mogą zgodnie z prawem powiedzieć: nie chcemy tego albo chcemy to mieć. Nie przypuszczam, żeby ktokolwiek z Polaków chciał. Chyba nikt nie chce, powiedzmy sobie szczerze, ale równocześnie, zgodnie z wyrokiem, musimy mieć taki rejestr. Rejestr dotyczy nie tylko tego, ale również i obrotu.

Szanowni państwo, wszystko jest do państwa dyspozycji. Przecież posłowie w końcu decydują o tym, jak to będzie wyglądało, prawda?

(…)

Państwo możecie powiedzieć, że się na to nie zgadzacie i to jest całkowicie państwa sprawa, z tym że wtedy jest pewien kłopot z wyznaczeniem tzw. rejestru gatunków. To jest naprawdę do państwa dyspozycji. Uważam i do końca życia będę stał na tym stanowisku, że Polska ma być całkowicie wolna od GMO i to niezależnie od tego, kto będzie ministrem; czy to będzie minister, który będzie się nazywał Szyszko, czy to będzie minister, który będzie się nazywał inaczej. Równocześnie jest to jedyny wyrok w UE, który mówi: Polska wolna od GMO. Austrii nie udało się tego dokonać, nam udało się to zrobić. A o ile tylko i wyłącznie wtedy będzie można wprowadzić cokolwiek... A pani poseł mówi „ale”. Tylko i wyłącznie wtedy, o ile ten, co chce wprowadzić, pokaże ministrowi wyniki w stosunku do kilku tysięcy gatunków, w tym również gatunków nazwanych Naturą 2000. O ile państwo uważacie, że to jest niedobre, to przecież można to zmienić, ale trzeba jeszcze zrobić dwie rzeczy.

Po pierwsze, zdecydowanie powrócić do kar, które były przewidziane i są przewidziane w ustawie-matce. Nie mandat i nie zaoranie, tylko kara adekwatna do zagrożenia, jakie stwarza uwolnienie genetycznie modyfikowanych organizmów.

Jest jeszcze jedna rzecz, która jest niezwykle istotna, a mianowicie to, aby rzeczywiście istniała kontrola tego, co się dzieje w terenie. Jak wynika z tego, co wiem, w tej chwili kontrola jest przeprowadzana tylko w stosunku do tzw. materiału siewnego, który się sprawdza. Natomiast to, co dzieje się w terenie, jest niekontrolowane. W związku z tym uważamy, że również tego rodzaju przyzwolenie na sprawy związane z kontrolą należałyby także do obywateli, tak aby każdy mógł pod pewnymi warunkami zgłosić to do odpowiedniej instytucji, która jest wyspecjalizowana i posiada certyfikat po to, żeby rzeczywiście kontrola występowała w terenie.

Szanowni państwo, uważamy również, chyba jest to także obowiązek, aby w końcu doprowadzić do znakowania żywności i pasz genetycznie modyfikowanych.

Tak uważam i takie były poprzednio nasze propozycje, aby napis, że np. kukurydza jest genetycznie modyfikowana, był tej samej wielkości. Rzecz w tym, aby czasem nie było takiej sytuacji, że w wyrazie „kukurydza” litery są rzędu pół metra, natomiast w słowach „genetycznie modyfikowana” litery są takie, że trzeba zakładać bardzo silne okulary albo brać szkło powiększające. To samo powinno dotyczyć oczywiście sklepów, półek sklepowych, szczególnie supermarketów.

(…)

Wiceprezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC Jadwiga Łopata:

Właśnie podkreślam to, że wyrok Trybunału nakazuje utworzenie rejestru upraw i nic więcej; nie mówi nic o tworzeniu stref. Każdy kraj ma prawo podjęcia decyzji, czy chce uprawy, czy nie. A więc wprowadzanie do propozycji tej ustawy stref do upraw GMO to jest tylko i wyłącznie wymysł naszego Ministerstwa Środowiska.

(…)

Minister środowiska Jan Szyszko:

Przepraszam. Może jeszcze raz powtórzę to, co powiedziałem. Jest również wyrok Trybunału z 2010 r. W wyroku Trybunału z 2010 r. jest napisane: Polska wolna od GMO. A o ile chcesz wprowadzić GMO, to w takim razie musisz udowodnić, dać wyniki, że to nie jest szkodliwe dla wszystkich organizmów pożytecznych, również wymienionych w Naturze 2000 i wymienionych także w polskim prawie. O ile państwo uważacie, że lepszy jest przepis prawny, który można zrobić w ten sposób i nie będzie to bez przerwy powielanie, to poprę to oboma rękoma.

Jeśli państwo uważacie, że trzeba zlikwidować ten zapis, a tylko pozostanie nam sam rejestr, to szanowni państwo, przyklasnę państwu tak, jak można. Bardzo proszę RCL o to, żeby to zrobiło. Dobrze?

(…)

W bardziej rozwiniętej formie, gdzie państwo mówicie o strefach, jest tak: minister mówi: możesz powiedzieć „tak”, ale pod warunkiem, że najpierw dasz wyniki w stosunku do paru tysięcy gatunków i dasz zgodę wszystkich sąsiadów. Czyli ministra zupełnie ubezwłasnowolniacie, prawdę powiedziawszy, dlatego że nikt w ciągu roku nie zrobi badań dotyczących tysiąca gatunków. Szczerze wątpię, żeby w południowo-wschodniej, wschodniej czy środkowej Polsce znaleźć wszystkich ludzi, którzy chcieliby, żeby jego sąsiad uprawiał GMO. Ja w to naprawdę nie wierzę, a to jest obowiązek, bo inaczej minister nie mógłby dać zgody. Ale skoro państwo uważacie, że to jest zły pomysł i że ja się pomyliłem w tym układzie, to w takim razie proszę zaproponować lepszy przepis, który będzie gwarantował mi również, że przyjdzie nowy minister i nie powie „dobrze, wyrażam zgodę”.

(…)

Czy 500 km? O ile się państwu uda inaczej zapisać to, że nie będzie najmniejszej szansy, aby następny minister albo następny rząd powiedział tak: „jest nowa odmiana, w związku z tym my wyrażamy zgodę i wpisujemy do rejestru”. Jeżeli państwo znajdziecie taki zapis...

A z drugiej strony nie mam nic przeciwko temu, żebyście państwo wyrzucili strefy. Proszę bardzo, naprawdę jestem całkowicie za tym. Proszę o oklaski.

(…)

Panie profesorze, całkowicie się zgadzam z panem, aby wyeliminować m.in. Roundup, to bardzo intensywnie trzeba natychmiast doprowadzić do tego, żeby nie było roślin modyfikowanych genetycznie w Polsce.

(…)

Dziękuję bardzo. Muszę powiedzieć, że zgadzam się zarówno z pani wypowiedzią, jak również z panem prof. Wiąckowskim.

Szanowni państwo. Muszę powiedzieć, że bardzo bym prosił, żebyście to państwo naprawdę jakby dostrzegli. Sprawa jest niezwykle istotna. W tej chwili jesteśmy zalani GMO w Polsce. Autentycznie jesteśmy zalani GMO w Polsce i o tym również pan profesor powiedział.

(…)

Szanowni państwo, nie ulega wątpliwości, że sprawa pasz powinna być załatwiona autentycznie dobrze. Natomiast zauważcie państwo to, co w tej chwili jest. jest wolny obrót paszami i nie ma nad nim żadnej kontroli. Równocześnie macie państwo wolny obrót nasionami i nie ma nad tym żadnej kontroli oprócz tego, że jest 6 odmian wpisanych, iż nie wolno ich uprawiać. To jest jedynie to. Natomiast kontroli naprawdę, szanowni państwo, nie ma.

(…)

Oczywiście, czyja to jest wina? Jest to bardzo dobre pytanie. Czyja to jest wina? To jest wina tego, że rzeczywiście trzeba uruchomić społeczeństwo, żeby zaczęło kontrolować konkretne uprawy, występujące w konkretnym miejscu.

Powrócę jeszcze raz do sprawy. Nie ma chyba większego zwolennika tego, żeby całkowicie zniknęło GMO z produkcji roślinnej i z produkcji zwierzęcej w Polsce, żeby również zniknęło ze sklepów. Tylko, szanowni państwo, pomóżcie mi w tym, jak to zrobić. Jesteśmy tu po to, żeby odpowiedzieć na pytanie: Jak to zrobić? Przepraszam bardzo.

(…)

Minister środowiska Jan Szyszko:

Już kończę. Jeśli państwo znajdziecie lepszy zapis i Biuro Legislacyjne Sejmu znajdzie lepszy zapis, żeby zabezpieczyć się przed przyszłym ministrem, aby czasem nie wprowadził nowej odmiany do uprawy albo nie przywrócił jakiejś uprawy – bo wtedy to będzie tylko i wyłącznie jedna decyzja – to proszę bardzo, zróbmy to. Naprawdę zróbmy to.

Tutaj macie państwo unikatowy wyrok sądu, europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, że Polska jest wolna od GMO. A o ile ktokolwiek chciałby wprowadzić coś, to musi określić, jak reagują inne gatunki, które występują w tej okolicy. To są tysiące gatunków. Ale o ile państwo jesteście w stanie inaczej to zrobić, jeśli jesteśmy w stanie inaczej to zrobić, to zróbmy coś takiego. Czyli zróbmy taki przepis, żeby nie było denerwującej państwa, jak to określiliście, strefy. Tam jest wyraźnie napisane, to jest plantator, który chce to robić. On musi uzyskać zgodę, ale wtedy, proszę bardzo. Z tego naprawdę się wycofamy zupełnie spokojnie, nie ma najmniejszego problemu. Tylko jest jedna rzecz, zabezpieczyć, żeby rzeczywiście nie było upraw genetycznie modyfikowanych roślin, żeby minister nie mógł na to wyrażać zgody. Czy pani mogłaby się w tym ze mną zgodzić?

Prezes Zarządu Fundacji QLT Lena Huppert:

Bardzo chętnie się zgodzę, panie ministrze, tylko problem polega na tym, że po pierwsze suweren wam za to płaci, a wy wciąż się modlicie, że my mamy coś załatwić. A to waszym psim obowiązkiem jest to, że...

(…)

Prezes Zarządu Fundacji QLT Lena Huppert:

W takim razie obowiązkiem tego rządu i pana ministra jest właśnie to, żeby zabezpieczyć naród przed uprawami GMO. Panie ministrze, najprostszą rzeczą jest wykreślić całkowicie zapisy o strefach uprawy GMO i wtedy pan będzie ministrem. Nie ma problemu. Naród wybierze. Nie ma sprawy.

(…)

Minister środowiska  Jan Szyszko:

Szanowni państwo, od razu powiem może troszeczkę humorystycznie, czyli pani chce, żebym rządził przez wiele lat, czyli do końca, czyli do śmierci. A więc rezygnujemy ze strefy. Zostawiamy prawo takim, jakie jest. A ja państwu gwarantuję, że do końca mojego życia na pewno ani jednej uprawy GMO nie będzie w terenie, pod jednym warunkiem, że państwo zgodzicie się na to, żeby rzeczywiście była kontrola i żeby rzeczywiście były napisy w sklepach.

(…)

Minister środowiska Jan Szyszko:

Czyli jest konsensus w takim układzie. Godzimy się razem z panią. Tak robimy, że nie ma strefy, ale równocześnie tak to zapiszemy, żeby rzeczywiście nie mógł minister wyrazić zgody. Ja na pewno nie wyrażę zgody. Możemy zrobić tak, że po śmierci ministra Szyszko będzie inny przepis, ale minister na pewno nie będzie wyrażał jakiejkolwiek zgody na uprawę GMO. Dobrze? To w takim razie zapraszam również panią jeszcze raz na herbatę.

(…)

Minister środowiska Jan Szyszko:

Przepraszam bardzo, ale znowu będę musiał państwa opuścić, bo za chwileczkę zaczynają się głosowania. Jest to okres głosowań. Na głosowaniach musimy być.

Szanowni państwo. Chciałbym, żebyśmy byli Szwajcarią, ale niestety, póki co nie jesteśmy Szwajcarią, możemy być, ale to naprawdę zależy od narodu. Natomiast jesteśmy w Unii Europejskiej.

Chciałbym serdecznie podziękować za to spotkanie. Jest ono dla mnie niezwykle istotne, ale równocześnie i budujące, dlatego że widzę na sali autentycznych zwolenników tego, żeby w Polsce nie było GMO, żeby nie było GMO i w paszach, i w produkcji zwierzęcej, i żeby nie było go w uprawach. Szanowni państwo, nic nie może być bardziej budującego niż wsparcie sali w tym kierunku. A to, czego się dowiedziałem – zresztą serdecznie zapraszam państwa – to jest nic innego, jak propozycja, żeby zmienić istniejący przepis na taki zapis, który jest bardziej twardy. Pod jednym względem, że jest zdecydowanie bardziej twardy. Całkowicie zgadzam się z panem, że to jest perfidia. Na człowieku nie wolno badać, wolno go karmić, ale nie wolno badać. Niech pan zauważy, na zwierzętach można badać, a na człowieku nie wolno, ale wolno go karmić, bo jak się na nim bada, to jest to niehumanitarne. Przepraszam bardzo, jest to troszeczkę przekłamanie.

Szanowni państwo, czyli umawiamy się, że przebudowujemy ustawę. Myślę, że zrobi to Komisja. To od niej wszystko zależy. Ja jestem tylko ministrem. Tu są posłowie. Jestem też posłem, ale oni rządzą. Oni robią, dalej pracują. Są wprowadzane poprawki, które gwarantują nam jedną rzecz, że rzeczywiście ani ten minister, ani przyszły minister, ani żaden minister nie doprowadzi do wprowadzenia GMO w Polsce, a wręcz odwrotnie, doprowadzi do tego, ale to już jest inna ustawa, że również pasze znikną jak najszybciej z tego terenu. Czy w ten sposób możemy się umówić, szanowni państwo?

(…)

Prezes Zarządu Fundacji QLT Lena Huppert:

Likwidujemy strefy uprawy GMO w Polsce...

(…)

Minister środowiska  Jan Szyszko:

Serdecznie zapraszam każdego na herbatę i przy herbacie porozmawiamy sobie naprawdę dokładnie na te tematy.

Czyli idziemy w tym kierunku, że robimy w ten sposób, żeby autentycznie nie było możliwości uprawy.  Państwo zaostrzycie to, co napisałem i o czym mówi również wyrok europejskiego Trybunału. Państwo to zaostrzycie, a równocześnie będzie znakowanie i równocześnie będzie kontrola. Dziękuję bardzo.

 

Z E-Maili do mnie, które uważałem za warte mojego sprostowania

Z 4 Maja 2017 roku

Cześć Jadwiga!

O, właśnie o to. O te Twoje 100% "za" referendum. Bo czy mamy inne wyjście?

A to, co napisałem jest bardzo proste. Krzychu Puzyna przychodzi tu, jako szczekacz pisiorni: "Nie róbta referendum, bo to popiera lobbystów i PO.". Zrobił się pisiorski i sieje zarazę.

Jadwiga Łopata <jadwiga@icppc.pl>   

2 Mai 2017

do Archiloch

Zupęłnie nie wiem o co ci chodzi w tym co napisałeś

"Jeśli masz cykora, co jest dziwne, bo Ty spod Krakowa, to przyjedź i nam nawrzucaj, ale nie siej defetyzmu. Zgoda? "

Popieram referendum w 100%

Pozdr, Jadwiga

(…)

"Cześć Jadwiga!

O, właśnie o to. O te Twoje 100% "za" referendum. Bo czy mamy inne wyjście? A to, co napisałem jest bardzo proste. Krzychu Puzyna przychodzi tu, jako szczekacz pisiorni: "Nie róbta referendum, bo to popiera lobbystów i PO.". Zrobił się pisiorski i sieje zarazę."

(…)

Widzisz, jakie ma wątpliwości. Już mi nawrzucał od lobbystów i platfusiarskich popleczników. :) To, co zaplanowaliśmy u Edyty, to walka z zakłamanymi "elitami" (czytaj "jelitami") naszego Państwa. Jeśli masz cykora, co jest dziwne, bo Ty spod Krakowa, to przyjedź i nam nawrzucaj, ale nie siej defetyzmu. Zgoda? Edyta ma teraz mnóstwo pracy, bo to referendum to jedyne lekarstwo na kłamstwa polityków w sprawie GMO.

Z Bogiem.

Andrzej

(…)

1. Mai 2017  Archiloch

Krzychu!

Jadwiga popiera referendum... Zrobiliśmy je w gronie ludzi, dzięki którym dziś pisiornia ma władzę. Edyta Jaroszewska-Nowak to ta osoba, od której zaczął się Protest Rolników pod URM-em dwa lata temu. Na tym pisiornia pojechała i jak zamierza się wywiązać z zaufania, które otrzymała? Edyta to na komisji (bardzo delikatnie) powiedziała. Dla mnie to referendum to jedyne wyjście - wyciągnąć bydlaków z Sejmu i niech się tu u nas tłumaczom przed ludem. I czy to aby nie jest w zgodzie z tym Twoim Aktem Woli Narodu?

Z Bogiem.

Andrzej

(…)

1. Mai 2017 Archiloch

Bredzisz. Wciągają w te swoje matactwa tylko potulne stowarzyszonka i instytucje, które mają legitymizować ich przekręt. Na spotkanie przed podkomisją zaprosili tylko ich. I to podali jakieś adresy z księżyca. Chcesz, to Ci wyślę to zaproszenie - bo znam je od jednego z tych stowarzyszeń. Widać od razu, że wory z żydowskimi pieniędzmi już do nich dotarły... i teraz się wystraszyli reakcji ludzi, bo po tym, gdy się dowiedzieli o naszym referendum - prareferendum - przesunęli termin podkomisji. A Szyszko pie...doli od rzeczy i jakichś strefach, których nawet nie raczył wpisać do projektu. Zatem, gdzie tu widzisz sens jego wypowiedzi? To pijak pod budką z piwem plótł bardziej z sensem.
Z Bogiem.
Andrzej

 

 


Notki powiązane:

PiS otwiera drogę dla GMO  >>  Czy można zaufać ministrowi Szyszko?  >>  Czy można zaufać ministrowi Szyszko?, cz. 2

KOMENTARZE

 • @Autor
  Atak na Szyszko jest kampania PO uwalania kogokolwiek się da a związanego z PiS.
  Każda metoda jest dobra. Wszystkie sfery mogą być atakowane. Ostatnio nawet dzieci są wykorzystywane.

  Popieram działania Szyszki.
  Jednak, akurat w sprawie GMO, wydaje się, że referendum wzmocniłoby pozycję Szyszki w kontakcie np. CIA. Być może nawet wbrew woli organizatorów referendum. Dlatego nie potępiałbym tego pomysłu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:47:40
  Panie Krzysztofie! Na prawdę nie widzi Pan , że to banda sku...bańców? Nie ma znaczenia , co mówi taki Szyszko. Te wszystkie spory, różnice zdań to tylko socjotechnika , wykonywana przez niby-ludzi bez honoru, godności , dla których ważna jest jedynie kariera(=władza) i pieniądz. Akurat znam to środowisko z bardziej wiarygodnych źródeł niż media, więc wiem o czym mówię.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:47:40
  >Popieram działania Szyszki.
  ----------------------------------
  Tu chodzi o percepcję. Jak komunikować? Przecież on był tam i obiecał wszystko co zażądali. Jeżeli szanuję Pana profesora Szyszko to nie będę wzmacnial ani PO ani niemieckiej frakcji. To byłby afront w stosunku do niego. Dlaczego popierać referendum sekty Steinera (Demeter) oraz aroganckich ekologów z niemieckiego EKOLANDU? CHUJ IM W DUPĘ.

  Zresztą przez propozycję tego prareferendum stała się widoczna struktura niemiecka, która oplotła ziemie zachodnie. Czy Polacy nie mogą wypracować własnych standardów ekologicznych? Odebranie ziemi niemieckim osadnikom, powinno być zadaniem każdej polskiej partii, a nie popieranie niemieckich standardów.

  Oparcie decyzji o całkowitym zakazie GMO w Polsce na referendum też uważam za sensowne, w przypadku gdyby się Szyszko obawiał, że go CIA zamorduje. Wtedy powinien zrobić referendum ogólnopolskie.
 • @Mariusz G. 15:59:25
  Również nie mam zaufania do PiS, ale ich działania przynajmniej trochę odwlekają upadek Narodu. A ja mam nadzieję, że to czas dany nam przez Opatrzność na opamiętanie.
 • @adevo 18:58:26
  Nawet jeśli wierzyć Szyszce, a referendum robiłyby struktury niemieckie - to i tak należy je poprzeć, gdyż GMO jest zagrożeniem dla życia na ziemi i to dotyczy nas wszystkich.
  Przeciwdziałanie temu jest priorytetem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 00:17:25
  Znaczy ty nie wierzysz, co on powiedział podczas konferencji. To może i polskie. Ja daję ludziom kredyt zaufania. Np. A. Duda ma znikomą szansę ze względu na niespełnione obiecanki wyborcze n.t. Jedwabnego odzyskać moje zaufanie. Dudy obiecanki zaprotokołowałem i opublikowałem, mogę sobie i innym wytłumaczyć, dlaczego Andrzej Duda jest człowiekiem bez honoru.

  Natomiast profesora Szyszko obserwuję od lat: pierwszy wpis o nim mam z 2007 roku:
  "Szyszko ma jednego plusa - ten nieudolny były Minister, jako jeden z 5 posłów PIS-u, głosował za odrzuceniem Traktatu z Lizbony"

  http://iddd.de/idbSzyszko.htm
  http://iddd.de/idbarchiwum.htm

  Profesor Jan Szyszko ma u mnie w dalszym ciągu kredyt zaufania, dlatego czekam cierpliwie na wynik poprawek ustawy i nie utrudniam.
  Pozdrawiam życzliwie.
 • @adevo 00:44:40
  Lubię szyszko, ale ufam jedynie Bogu. Na ludzi zawsze można wpływać.
 • Guzik prawda
  Szyszko ROBI WRAŻENIE, że jest przeciwnikiem GMO.
  Oglądałam długą, kilkugodzinną relację z posiedzenia komisji sejmowej na temat GMO. Udawał idiotę, ktory nie wie jak sobie poradzić z problemem, aby nie wprowadzać zapisu o strefach, w których uprawa GMO byłaby dozwolona. Rzekomą konieczność zrobienia zapisu o strefach zasłaniał obawą o interpretacje przyszłego rządu czy rządów, bo jeśli wprowadzą ten zapis wraz z obostrzeniami, to nikt nie będzie mógł GMO uprawiać ze względu na rzekomą niemożliwość spełnienia zapisanych warunków.
  Obecny na sali prawnik w imieniu swojej kancelarii przedstawił propozycję takiego zapisu, który nie może być później manipulowany i w którym nie ma mowy o żadnych dozwolonych strefach uprawy GMO w Polsce.
  Ktoś Szyszce powiedział: co się pan martwi o następnych ministrów, niech pan zakaże GMO, to pana wybierzemy i pan będzie ministrem.
  Jedna z dyskutantek powiedziała mu wprost: jeśli ten rząd nie wie jak napisać ustawę, to niech się poda do dymisji, bo nie brakuje Polaków, którzy sobie z tym problemem poradzą. I miała świętą rację!

  W sumie to było żałosne przedstawienie, bo jak na dłoni było widać, że przedstawiciele różnych środowisk obywatelskich są bardziej kompetentni i zaangażowani w walkę z GMO niż minister Szyszko, który starał się wszystkim mydlić oczy, z tym że naród nie był głupi - wręcz przeciwnie i tego nie kupił.

  Jeśli tego zapisu o wydzielonych strefach uprawy GMO nie będzie, to będzie to zasługą nacisku społecznego na Szyszko, a nie zasługą Szyszko.
 • @Lotna 10:30:40
  https://youtu.be/og8nC4bIp9w
 • @Lotna 10:51:26
  W swoim streszczeniu spotkania "Stop GMO - refleksje Jerzego Zięby po pobycie w Sejmie - 25.04.2017" Pan Zięba też wierzy Szyszko.
  Zwraca przy tym uwagę na wystąpienie profesora Szyszko tego samego dnia 21 kwietnia w telewizji Trwam.

  Bardzo jestem ciekawy, czy on potwierdził swoje wnioski końcowe, przedstawione podczas wystąpienia w sejmie, przed komisją. Może ty znajdziesz to wideo. Pan Zięba słusznie zauważył, że nie było na sali mediów głównego nurtu ani podczas obrad ani po konferencji, czyli Polacy w swojej większości w dalszym ciągu nic nie wiedzą o ważności problemu z GMO.

  Jeżeli w wystąpieniu profesora Szyszko w Telewizji Trwam lub Radiu Maryja w sprawie GMO po 21 kwietnia usłyszałbym inne wyjaśnienia i deklaracje to by Szyszko stracił mój kredyt zaufania. Protesty, spalania zasobów GMO, nawet pól doświadczalnych, byłyby w pełni usprawiedliwione.

  Dla mnie jest bardzo smutne i męczące, że ludzie z Polski przyzwyczaili się zasadniczo do braku zaufania w stosunku do innych. Świadczy to wg. mnie o strachu, braku podstawowej empatii i bezradności. To nie jest suwerenne, jak się mówi na zachodzie: to nie jest "cool"!

  Jest to odmienne podejście od mojego. Może jestem chory, ale ja wierzę ludziom, aż do pierwszego rozczarowania, pierwszego złodziejstwa itd. Następnie nie mam problemów z ludźmi, którym przestałem wierzyć.
  Poczytaj sobie ważne dla każdego Polaka przemyślenia "O błędach".
  http://idb.neon24.pl/post/136344,o-bledach
 • @adevo 17:19:19
  Właśnie otrzymałem E-mailem:
  6. Mai 2017 02:33
  Ja akurat ufam profesorowi Janowi Szyszko! To bardzo porządny i prawy człowiek! Nie boję się o losy polskiego środowiska gdy szefem resortu jest Minister Szyszko!
  Pozdrawiam
  Bogusław Cebulski
  A mącicieli jest wielu!!!!
 • @adevo 17:38:21
  Też zaczynam mu ufać, ale gdybym mógł przenieść się do Szwajcarii , to stamtąd ufał bym mu jeszcze bardziej.
 • no nie wiem, może jest jakiś lek na naiwność
  Z listy: Beata Wysocka
  6.5.2017 22:17

  no nie wiem, może jest jakiś lek na naiwność...a Polacy to już tak mają, że muszą bezgranicznie ufać...

  Projekt użeglawiania Odry też trzeba jakoś udaremnić, tylko jak?
  Ta pani już próbowała pertraktować z naszym rządem ( co za durne słowo) , a oni dalej swoje:
  http://www.flusslandschaft-reisen.de/

  pozdrawiam

  Beata
 • Z listy
  Marek Chatou 6. Mai 2017 22:43 napisał:

  ABSOLUTNY ZAKAZ GMO.NIEZGODNY Z PRAWEM BOZYM JAK I LUDZKIM.STRASZNE KONSEKWENCJE
 • @adevo 02:25:16
  Szanowny Panie Chatou,

  zwykle podaję dalej, czy publikuję komentarze pisane literami z polskimi znakami diakrytycznymi. Wyjątkowo publikuję ze względu na moją odpowiedź, by wszyscy poznali warunek korespondencji ze mną po polsku.

  Na życzenie usuwam też bez problemów z listy.

  K.P.
 • @adevo 17:19:19
  Mało mnie interesuje, czy jestem w czyichś oczach "cool", czy nie. Ciebie męczy i smuci brak zaufania, a mnie naiwność ufających. Ja wyznaję zasadę " po owocach ich poznacie", a owoce, póki co, są takie, że chcą nam wcisnąć ustawę dozwalającą uprawy GMO w Polsce. Koniec, kropka.

  Może faktycznie Szyszko nie udaje durnia, a nim jest, ale w takim wypadku nie powinien piastować stanowiska, które piastuje. Nawiasem mówiąc, to jego zapraszanie " na herbatę" jest wyjątkowo nieprofesjonalne w czasie posiedzenia komisji sejmowej w sprawie "być albo nie być" Polaków. Posłowie należący do tej komisji też się nie popisali, bo na 8 czy 9 często na sali obecnych było tylko dwóch. Szyszko teź przez długi czas był nieobecny, bo miał ważniejsze sprawy.

  Beata ma rację, na naiwność nie ma lekarstwa. Chcesz sobie wierzyć Szyszko, to wierz ( wiara czyni cuda), niemniej jednak nie próbuj robić z niego bohatera narodowego, bo nim nie jest.
 • @Lotna 18:12:24
  *przynajmniej jak chodzi o naród polski.
 • @Lotna 18:12:24 Ufając w prawość ludzi u władzy mamy tak jak mamy.
  Witaj, cieszę się, że to było nieporozumienie.
  Zarzut naiwności nie odnosił się do mnie! Pani Beata poprawiła.
  ---------------------------------------------------------------------------
  Dnia Niedziela, 7 Maja 2017 19:02 beata wysocka napisał(a):
  Panie Krzysztofie, naiwność odnosiła się do zdania pana Cebulskiego:
  "Ja akurat ufam profesorowi Janowi Szyszko! To bardzo porządny i prawy człowiek!".

  Ufając w prawość ludzi u władzy mamy tak jak mamy.
 • @adevo 02:25:16 Marek Chatou ------ TADEUSZ PIECZONKA
  TADEUSZ PIECZONKA 7 Maj 2017 godz. 08:47:
  --------------------------------

  https://youtu.be/lLv9QSD_jYQ

  NIE WIEM CZEMU MAJĄ SŁUŻYĆ TE ZASTRZEŻENIA

  --------------------------------
  Marek Chatou 6 Maja 2017 o 22:43 napisał:
  --------------------------------

  WIARA , że po napisaniuu iluś tam E-majli zawróci się wodę w WIŚLE jest bardzo sympatyczna, jak to wiara.

  POLECAM propedeutykę genetyki ,

  kiedyś napisany tekst przez ANNĘ BIKONT i spór z akadeikiem ŁYSENKĄ-ZSRR ;;; chociaż z pełnym uznaniem należy odnieść się do nazwiska MICZURIN-ROSJA .

  Innym ukrytym WĄTKIEM DYSKUSJI o GMO, JEST kwestia patentowania tych nauk i w celu pobierania dodatkowej renty finansowej z tych odkryć-PATENTÓW właściwie, bo to naukowcy ODKRYWAJĄ , A KAPITAŁ ŻERUJE, PARDON, ŻYRUJE.

  JAK zawsze " prawda" leży po środku- czytaj " kasa , GŁUPCZE". Gdyby jednak PORÓWNAĆ-ZDERZYĆ to DEMOGRAFIĄ globalną , to obszar dywagacji BYŁBY szerszy.

  RZECZ znamienna , gdy zajrzeć do statysyk długowieczności, pardon, długości życia na przestrzeni dziejów , choćby z ostanich 1000 lat. " TO CO BYŚ POWIEDZIAŁA,.... , czy "
  Formacja Nieżywych Schabuff "Klub Wesołego Szampana" - YouTube
 • Z listy marek eugen von motz
  Dnia Niedziela, 7 Maja 2017 02:02 marek eugen von motz napisał(a):

  W Polsce od lat sprowadza sie ponad 90 procent pasz dla bydla wszystko GMO a wiec wszystko co mamy praktycznie na stolach jest GMO ! Mowienie o wolnych strefach od GMO to przeciez jest SF znajac prawa ktore ida razem z worowadzaniem GMO ! Jemy wyroby GMO od lat kochani ! pozdrawiam
 • @adevo 20:30:40 - Panie Krzysztofie, naiwność odnosiła się do zdania pana Cebulskiego
  Boguław Cebulski
  7.5.2017 23:04

  Jeśli do mnie odnosi się Pański o "mojej naiwności" / pana Cebulskiego, to muszę odpowiedzieć ,że naiwnymi okazali się Ci co do do władzy dopuścili Pawlaków,Tusków czy Lewandowskich i Schetynów , bo to oni są na usługach GMO i innych przekrętów niszczących Polskę i Polaków!

  Napisałem kiedyś utwór o GMO i Monsanto to dostałem ostrzeżenie aby tego nie publikować bo od takich rzeczy się umiera jak od tej trucizny GMO i wielu, którzy z tym walczyli już między żywymi nie ma!

  Z panem profesorem Szyszko jestem w koalicji anty GMO i proszę nie wkładać profesorowi w usta myśli, których nie ma!

  Jeśli już to trzeba pomóc ministrowi usunąć ślady GMO z wszystkich możliwych produktów i pokazywać otwarcie kombinatorów i karać ale nie mandatem czy grzywną ale czymś w rodzaju dożywocia!

  Pozdrawiam
  Bogusław Cebulski
 • @adevo 00:53:05 Do Boguław Cebulski
  >Jeśli już to trzeba pomóc ministrowi usunąć ślady GMO z wszystkich możliwych produktów i pokazywać otwarcie kombinatorów i karać ale nie mandatem czy grzywną ale czymś w rodzaju dożywocia!
  Pozdrawiam
  Bogusław Cebulski
  -----------------------

  CYBULSKI,

  o jakim TY dożywociu pieprzysz- NO BO JAK TO MOŻNA NAZWAĆ.
  Chyba PRZECIWNIE , należy ujawnić GMO na opakowaniu. OD siebie dodam, że WZOREM PAPIEROSÓW trzeba by TRUPIĄ CZASZKĘ dodać- oczywiście żartuję ;;; ale może o kabaret idzie.

  PIECZONKA TADEUSZ - 724866256
  ###########################
 • Z E-mail- listy napisał info@peritusnet.eu 00:49
  Polecam odsłuchanie pełnego sprawozdania z posiedzenia komisji sejmowej, które znajduje się w tym artykule:

  http://info.peritusnet.eu/index.php/2017/04/23/zielone-swiatlo-dla-upraw-gmo/
 • Z listy E-mailowej Józef Bizoń do Pana Cybulskiego
  Tych wymienionych przez Pana Cybulskiego do władzy dopuścił nie kto inny tylko właśnie PiS oddając im władzę w 2007 r. w połowie kadencji mając pełnię władzy, bo ważniejsze od interesu Polaków było wykończenie Leppera i Giertycha.

  Zresztą PiS (dawniej PC), PO, PSL, SLD wspólnie razem wytworzyli zbójeckie mechanizmy niszczące Polskę we wszystkich obszarach na rzecz obcych. Polska ziemie zamiast rodzić chwastami i krzakami porasta tworzącymi nowe siedliska ekologicznych wolnych od GMO bażantów. Jest na co polować. Tak trzymać.

  Józef Bizoń
  http://jozefbizon.wordpress.com/
 • Z listy E-mailowej Edward Makowiecki 07:54
  Witam Panie Józefie
  W każdej z wymienionych przez Pana band najbardziej podłą rolę odgrywają ludzie wypływający po nadmuchaniu przez kukuRYDZYKA najlepiej opłacanego agenta sił zmierzających do dennego zeszmacenia Polaków, Polski i Kościoła w Polsce.

  Takich Pan nie przekona i na dzień dzisiejszy szkoda nafty i klawiatury. Ich wszystkich zmieść musiałaby rewolucja doprowadzonych do ostateczności Polaków, a to musi się nie w Polsce ale w świecie zapoczątkować, ktoś jak zawsze w historii musi Polaków wykorzystać.

  Pozdrawiam
  E. Makowiecki
 • @adevo 01:24:00 Z listy E-mailowej pieczonka tadeusz
  Do info@peritusnet.eu,

  pierwsza ofiara GMO w POLSCE, GRAJEK kukiz.
  JUŻ mu łysina sięgnie WKRÓTCE szyji .
  A są jeszcze inne organy podatne na te "szczepienia".

  pieczonka tadeusz- 724866256
  #####################
 • @Autor, z listy E-mailowej
  Walerian Dabrowski
  10:04

  Co za denne pytanie. Jak można ufać okupantowi, no jak??????
 • @Autor Z listy E-mailowej Danuta Radwańska Vollus
  Danuta Radwańska Vollus
  13:11

  Trzeba z tym do jasnowidza.

  DRV
 • @adevo 01:40:32 Lista: Bożena Korzińska 12:38 do J. Bizonia
  Bożena Korzińska 12:38

  Tak kompletnie nie rozumie Pan mechanizmów władzy, czy celowo chce pan napuścić Polaków na siebie, siedząc gdzieś u Giermańców?
  Nawiasem - "wykończenie" Giertycha wyszło przypadkiem, ale sądząc po tym jaką kanalią okazał się dzisiaj - było to szczęście i prawdziwa Łaska Boża - nie sądzi Pan.

  Lepper, człowiek znikąd, no cóż okazał się jednak pomocny w dalszej działalności i pomimo śmierci - nadal "pracuje", to dobrze dla nas i źle dla wszelkich popłuczyn marksowych od Spinnellego czyli pp.Thun, Hubner i takich tam ....

  Zresztą PiS (dwniej PC), PO, PSL, SLD wspólnie razem wytworzyli zbójeckie mechanizmy niszczące Polskę we wszystkich obszarach na rzecz obcych. Polska ziemie zamiast rodzić chwastami i krzakami porasta tworzącymi nowe siedliska ekologicznych wolnych od GMO bażantów. Jest na co polować. Tak trzymać. .…

  Niestety, tego dalej już nie da się czytać bez abominacji, wie Pan Józef Mackiewicz mawiał, ze z bolszewikami dyskutować nie ma sensu - do bolszewików trzeba strzelać.
 • @adevo 15:25:36 Bożena Korzińska 12:38 do J. Bizonia
  >Tak kompletnie nie rozumie Pan mechanizmów władzy, czy celowo chce pan napuścić Polaków na siebie, siedząc gdzieś u Giermańców?
  --------------------------------------
  Napisała na liście Bożena Korzińska 12:38 do J. Bizonia
  --------------------------------------
  To moderator listy siedzi na niemieckim portalu.
  Niektóre napisy z obsługi skrzynki emailowej pozostają po niemiecku, to mniejsze zło. Gorzej, gdy się jest na portału z bezbłędnymi polskimi napisami, a ten ci nie przesyła e-mailów lub jak w usłudze google, która po prostu po cichu blokuje i nie zawiadamia o niewysłaniu.
  adevo
 • @adevo 15:25:36 Józef Bizoń do Bożeny Korzińskiej
  MATRIX 1 – Mechanizmy władzy kolonialnej nad Polską – PDF

  https://jozefbizon.files.wordpress.com/2011/09/matrix_1_mechanizmy_wladzy_kolonialnej_nad_polska.pdf

  W następnych latach zostały one rozwinięte i udoskonalone i zwieńczone tym

  https://jozefbizon.wordpress.com/2012/12/11/lizbonskie-tragiczne-13-grudnia-2007-r-o-tym-polakom-nie-wolno-zapomniec/

  JB.
 • Historia wprowadzania GMO do Polski!
  Historia wprowadzania GMO do Polski!
  -
  Od: Waleriana Dabrowskiego

  Data: 8. Mai 2017 um 19:00
  Dotyczy: Re: Re: Re: Re: Odp: Re: Czy można zaufać ministrowi Szyszko?

  Dlatego przyrzekałem wymianę od Sołtysa po Prezydenta ale Naród woli żyć w wasalstwie. Jako dodatek otrzymany z biura PiS
  materiał dot GMO
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Oświadczenie Ministra Środowiska Prof. Jana Szyszko w sprawie GMO
  -----------------------------------------------------------------------------------

  20.04.2017

  JAK WPROWADZANO GMO DO POLSKI – KALENDARIUM

  Ustawa (AWS) z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz.U. z 2001 r. poz. 811)

  Co do zasady zakaz uwalniania GMO w Polsce. Obrót jest uwalnianiem. Obrót dozwolony wyłącznie za zgodą Ministra Środowiska po przeprowadzeniu restrykcyjnych badań. Maksymalna kara za uwolnienie organizmów GMO do środowiska bez zgody Ministra to 12 lat więzienia.

  Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 23 lipca 2003 roku (2003/556/WE) –

  Na terenie UE można uprawiać rośliny GMO, na które wydano odpowiednie pozwolenie (patrz „EU Register of authorised GMOs”). Państwa mogą na swoim terytorium tworzyć strefy wolne od roślin GMO.

  Rządowy (PiS) projekt ustawy z roku 2006 – Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych

  Projekt ustawy zakładał: Cała Polska strefą wolną od GMO. Dopuszczono możliwość upraw roślin GMO, na które wydano zgodę w UE wyłącznie w określonych strefach i za zgodą Ministra Rolnictwa i Ministra Środowiska pod warunkiem, że uzyska się zgodę sąsiadów i zostanie zapewnione bezpieczeństwo środowiska. Bezpieczeństwo środowiska rozumiane jako brak negatywnego wpływu na organizmy pożyteczne (drapieżne i pasożytnicze), jak też gatunki chronione ze szczególnym uwzględnieniem gatunków ważnych z punktu widzenia Natury 2000. Komisja Europejska decyzją z dnia 12 października 2007 r. odrzuciła notyfikowane przez RP przepisy. Decyzja ta została zaskarżona przez władze polskie (PiS). Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyrokiem z dnia 9 grudnia 2010 roku przyznał rację stronie polskiej, stwierdził nieważność decyzji Komisji z dnia 12 października 2007 r. i obciążył Komisję kosztami sądowymi.

  Rządowy (PO-PSL) projekt ustawy z roku 2010 – Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych

  Projekt przewidywał liberalizację przepisów odnośnie GMO i dopuszczał prowadzenie upraw roślin GMO, na które wydano w UE odpowiednie pozwolenie na uwalnianie (patrz „EU Register of authorised GMOs”). Projekt przeszedł tok prac w Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Komisja zmieniła projekt tak, że wprowadzono całkowity zakaz upraw roślin GMO w Polsce. PO-PSL nie przesłał projektu ustawy do głosowania w Sejmie i przystąpił do nowelizacji ustawy o nasiennictwie, a następnie do nowelizacji ustawy „Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych”. Wynikiem prac PO-PSL jest:
  Ustawa (PO-PSL) z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. z 2012 r. poz. 1512, z późn. zm.).

  Ustawa dopuszcza do obrotu i produkcji pasz i żywności na terenie Polski wszystkie nasiona wymienione w „EU Register of authorised GMOs”. Za wysiew tych nasion grozi nie maksymalnie 12 lat więzienia jak mówi ustawa z 2001 roku, a jedynie kara grzywny oraz nakaz zniszczenia uprawy.

  oraz

  Ustawa (PO-PSL) z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw

  (Dz.U. z 2015 r. poz. 277). Ustawa zmienia definicję obrotu. Obrót przestał być uwalnianiem. Polska przestała kontrolować napływu milionów ton nasion GMO rocznie i praktycznie stała się wolna dla GMO w produkcji pasz i żywności. Wysiew nasion nawet niedozwolonych do uprawy skutkuje (o ile zostanie to wykryte) karą grzywny i ewentualnym zniszczeniem uprawy (ustawa o nasiennictwie).

  Rządowy (PiS) projekt ustawy o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1424)

  Konsumpcja wyroku z dnia 9 grudnia 2010 roku. Polska wolna od upraw GMO z wyjątkiem wyznaczonych stref, o ile wyraża na to zgodę Minister Środowiska za zgodą samorządu i obywateli w promieniu 3 km od miejsca planowanego uwolnienia i o ile zostanie zabezpieczone bezpieczeństwo środowiska.

  Niezbędne, postulowane działania:
  1. W przypadku nielegalnej uprawy kary powinny być adekwatne do przestępstwa.
  2. Obowiązek znakowania produktów GMO w sposób tak samo widoczny jak nazwa produktu.


  Wysłano z telefonu Samsung

  Paweł Mucha
  Rzecznik Prasowy
  Ministerstwa Środowiska

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY