Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
228 postów 3358 komentarzy

Inicjatywa Demokracji Kulistej

adevo - Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Kulistej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkańców, rozpowszechniam terminy!! Proszę siebie i Polski nie skracać w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.

Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza (OIU)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Demokracja bezpośrednia, czyli system referendalny - oddolna władza obywateli.

Po publikacji postulatu ŻŻ (Proszę normalnych Polaków o dalsze popieranie postulatu Żadnego Żyda

https://1polska.pl/postulaty/Zadnego_Zyda_239,5.8.2019 r. 79 głosów poparcia), przychodzi czas poprzeć drugi na liście postulat 1Polski  Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza (OIU)

http://1polska.pl/postulaty/obywatelska_inicjatywa_ustawodawcza_oiu_242 , 5.8.2019 r. 66 głosów poparcia.

Omijam przy tym postulaty ze strony pierwszej inicjatywy, gdyż bez rejestracji na oficjalnej stronie Inicjatywy, przejęto kciuki "lubię cię" z przed 4 lat z Facebooka i prawdopodobnie dodano jeszcze łapki z YouTube i sumy zostały wstawione jako "punkty" poparcia. Dla mnie inicjatywa 1Polska zaczęła się w tym roku, gdy 1Polska weszła z własną stroną do Internetu. 

Moja propozycja:  jeżeli 1Polska została wznowiona w tym roku to nie powinno się uwzględniać punktów z przed 4 lat z Facebooka i YouTube. To wypacza oceny, gdyż łapki jest o wiele łatwiej postawić na FB, czy YT, niż poprzeć postulat na stronie 1Polski.(adevo)

Krótki opis

   Demokracja bezpośrednia, czyli system referendalny - oddolna władza obywateli

Pełny opis

   Nawet obecna konstytucja uznaje, że to suweren sprawuje władzę (a nie urzędnik) bezpośrednio lub poprzez przedstawicieli, aczkolwiek zapis ten nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości, w której projekty obywatelskie (nawet z kilkumilionowym poparciem społecznym) mogą być lekceważone, a referenda nie są wiążące. Zatem zapis ten, a za tym prawdziwa władza suwerena, jest fikcją i dokładając bezkarność posłów za niedotrzymywanie słowa danego przed wyborami, okazuje się, że prawo nie jest pisane zgodnie z wolą większości społeczeństwa, więc ustrój nie jest demokratyczny.

   Prawo OIU musi być jasno określone i zabezpieczone przed obejściami tych, którzy mogą chcieć je ograniczyć lub odebrać. OIU rozpoczyna się od założenia konta użytkownika na witrynie obywatelskiej (warunkiem jest pełnoletność). Należy stworzyć niepowtarzalną nazwę użytkownika i udać się do urzędu w celu jej uwierzytelnienia (konto przypisane jest do tożsamości) – wtedy następuje jego aktywacja. Teraz można umieścić swój postulat w odpowiednim dziale witryny obywatelskiej i jako pomysłodawca widnieć będzie nazwa użytkownika (można ją zmieniać, co następuje jednocześnie dla wszystkich, na dobę przed każdym referendum, nie ma przymusu ujawniania kryjącej się pod nią tożsamości). Postulaty trafiają na listę, gdzie szeregowane są zgodnie z wielkością poparcia (pod każdym postulatem widoczna jest lista zwolenników pod postacią nazw użytkowników). Pod każdym z nich możliwa jest dyskusja - brak możliwości usuwania treści, a jedynie przenoszenie wpisów do kosza (przez autora wpisu lub pomysłodawcę postulatu), który można przeglądać, by nie dopuścić do manipulacji. Wszystko (zgłaszanie postulatu, wyrażanie poparcia, polemika) odbywa się poprzez konta użytkowników. Co kwartał, wszystkie postulaty, których poparcie przekroczyło 1% ilości obywateli uprawnionych do głosowania (na ten moment ok. 300 tysięcy), wpisywane są, w formie zaproponowanej przez pomysłodawców (podczas umieszczania na witrynie, możliwość korekty wyłącznie przez pierwszą dobę), w państwowe, dobrowolne referendum. Postulaty, które uzyskały w nim większościowe poparcie (próg ważności nie istnieje, ostateczne wyniki muszą być ogłoszone w ciągu tygodnia), wdrażane są w życie w ciągu 1 tygodnia od ogłoszenia ostatecznych wyników (jeśli następuje sprzeczność z innymi przepisami, to tamte należy dostosować, nigdy odwrotnie). W tak wprowadzonym prawie nie może nastąpić zmiana (nawet jeśli dotyka najmniejszego z jego aspektów) inną drogą (przez ustawę, uchwałę, czy weto, itd.) jak tylko poprzez kolejne referendum.

   Dodatkowo OIU może obejmować obywatelską inicjatywę śledczą - OIŚ (np. żądanie wyjaśnienia odmowy zajęcia się zawiadomieniami Sumlińskiego w sprawie oskarżeń polityków, śmierci Leppera, sprzedaży kopalni Krupiński, bezpieczeństwa szczepionek, wpływu pól elektromagnetycznych, zjawiska smug samolotowych), która po osiągnięciu tej samej liczby głosów na witrynie obywatelskiej zostaje również wpisana w to samo referendum. Zatwierdzenie OIŚ w referendum wszczyna dochodzenie relacjonowane przez telewizję publiczną (obywatele mogą na bieżąco zmieniać skład śledczych oraz wyznaczać kary i nagrody). OIŚ może dotyczyć dochodzeń również przeciwko obcokrajowcom, korporacjom (np. Bayer, Monsanto, Nestle, Siemens) oraz państwom (np. USA, Izrael) łamiącym lub powiązanym z łamaniem woli innych (również które robiły to w przeszłości i nie zadośćuczyniły swoim ofiarom). Wynikiem OIŚ może być zakaz importowania wyrobów, przy których wytwarzaniu łamane jest prawo woli (olej palmowy, minerały do baterii). Więcej o prawie woli (samostanowienia) na 321my.wordpress.com/z1/

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Zatwierdzenie OIŚ w referendum wszczyna dochodzenie relacjonowane przez telewizję publiczną (obywatele mogą na bieżąco zmieniać skład śledczych oraz wyznaczać kary i nagrody)."

  Kurde, to fajny pomysł ta OIŚ
  Nie wiem czy ma jakieś wady - sprawę trzeba byłoby rozpatrzeć na różnych płaszczyznach, ale wygląda świetnie.

  5*

  Ukłony
 • Trzeba próbować
  Świetnie, że proponuje Pan konkretną propozycję nowej instytucji dla demokracji po Gutenbergu.
  Nie ma co liczyć na inicjowanie ich przez ośrodki polityczne, bowiem wszystkie nowe propozycje demokratyzujące udział obywateli, naruszają żywotne interesy elit partii politycznych.

  Może uda się jakoś praktyczne sprawdzić spójność Pana propozycji.

  Może pomoże w tym któryś z prywatnych ośrodków akademickich ?
 • @
  Propozycja dobra, ale niedopracowana.

  Sprawy Rzeczypospolitej - nie powinny być rozstrzygane "łapkami" poparcia.
  Owszem referendum - tak (demokracja bezpośrednia - likwidacja Sejmu).

  Procedura wyłaniania pytań powinna być bardziej uwarunkowana - chodzi o uchronienie przed emocjami. Zmiany w regulacjach prawnych - dłużej przygotowywane , a czas wdrożenia też (vacatio legis).

  Do tego - chcący głosować - powinni się rejestrować. Tak, aby głosowały osoby świadome decyzji. Bardzo łatwo zmanipulować opinie publiczną.

  Sądzę, że poza jakimiś bardzo specyficznymi sytuacjami, głosowanie referendalne powinno odbywać się 1 lub 2 razy w roku i dotyczyć różnych aspektów funkcjonowania.
  Nie tylko internet, ale i tworzenie konfederacji na rzecz jakichś zmian - akcja informacyjna itd. powinny być finansowane w ramach systemu.

  Tak więc - kierunek dobry, ale wymaga dopracowania. Kiedyś na ten temat i w tym samym duchu, pisałem.
  Zmiany społeczne nie na łapu capu, a dobrze przygotowane i zgodne z poziomem świadomości społecznej.
 • Ciekawy pomysł demokracji bezpośredniej.
  Technicznie jest jeden problem... prawo musi być spójne a postulaty obywatelskie nie muszą być spójne z prawem...
  To oznacza konieczność przetworzenia albo prawo w kierunku postulatów obywatelskich albo postulatów obywatelskich w kierunku prawa.
  Niektóre postulaty nawet drobne mogą wywracać całe duże fragmenty systemu prawnego.
  To przeszkoda techniczna ..do rozwiązania.

  Drugi problem polityczny jest już zasadniczy ... inicjatywa obywatelska to element demokracji a to jest nie do zaakceptowania przez państwo totalitarne przez dyktaturę mafii żydowskiej...bo straciła by władzę.

  Pomysł dobra wart pogłębiania.
  Ja w Polska zostanie wyzwolona to pomysł "będzie jak znalazł"..
  Warto już pracować nad pomysłami na wolną demokratyczną Polskę.
 • @Andrzej Madej 06:36:38
  Dla sprawdzanie działania nowych pomysłów powinno się dopuszczać eksperymentalne stosowanie tych pomysłów na jakąś lokalną skalę.
  (powiat, województwo, miasto....) tylko tak można robić rozwój z niskim poziomem ryzyka...
  Nowy system organizacji służby zdrowia, edukacji, komunikacji miejskiej...
  pracy urzędów.. służb oczyszczania miasta..pracy policji itp to wszystko można testować lokalnie... najlepiej na terenie inicjatorów pomysłu.
 • "konto przypisane jest do tożsamości) – wtedy następuje jego aktywacja"
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg
  to jest całkiem inny model demokracji, niż ten, w którym żyjemy.

  Obecnie przekonania polityczne są tajne, i ich tajność jest gwarantowana prawem. Nie można zbierać takich danych, głosowanie odbywa się za prawanem. Nikt odcisków palców na kartach wyborczych na razie nie sprawdza.

  W proponowanym modelu władze mają dostęp do przekonań obywateli. I nie można powiedzieć, że wszyscy zarejestrowani w witrynie obywatelskiej należą do jednej partii, ich postulaty będą od sasa do lasa. Odpowiednie służby mogą groźnych pomysłodawców wziąść na kieł.
 • @Oscar 08:15:16
  Też uważam, że warto by sprawdzić technologię (cyfrowa platforma, regulacje, odpowiedzialność) na jakiejś laboratoryjnej terytorialnej przestrzeni i politycznym temacie.

  Propozycja:

  Przedmiotem "Referendum" jest
  (1) zabranie opinii mieszkańców Województwa pomorskiego wobec polityki władz Gminy Gdańsk na pisanie historii II Wojny Światowej z perspektywy kultury pamięci mieszkańców tzw. Wolnego Miasta Gdańska.
  (2) w razie (spodziewanego przez mnie) sprzeciwu dla takiej polityki, określenie zobowiązania dla władz (samorządowych) Województwa pomorskiego do zaangażowania konkretnych środków (wyrażonych pieniężnie) na podjęcie działań utrudniających prowadzenie takiej polityki ...
 • "Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza (OIU)"
  -------------------------
  Kto chce tzw. demonkraturze przyprawiać ludzką twarz - ten jest jak dziecko we mgle. Jak dziecko we mgle, które nie wie, że to właśnie tzw. demonkratura pogrzebała I RP - pomimo tego, że owa I RP posiadała sól ziemi w postaci polskiej szlachty.
  Wniosek?
  Polski już nie ma - jest tylko jej atrapa a dowodem na to jest także ta propozycja - przyprawiania tzw. demonkraturze ludzkiej twarzy. A co z demonkraturowymi rogami, kopytami, ogonem? A co z tymi szatańskimi, demonkraturowymi ślepiami, które będą łypać zza owej, przyprawionej, ludzkiej twarzy? No co?
 • @demonkracja 09:47:24
  No co?
  Pogadać sobie można.
 • Demokracja Kulista posiada doskonałą równowagę przestrzenną.
  .
  Obecna równowaga stołka na trzech nogach, to era nawet nie dinozaurów

  Pierwszy rodzaj kulistej równowagi prezentuje Franky Zapata na Flyboardzie.
  http://www.flyboard.pl

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY