Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
228 postów 3358 komentarzy

Inicjatywa Demokracji Kulistej

adevo - Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Kulistej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkańców, rozpowszechniam terminy!! Proszę siebie i Polski nie skracać w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.

Osadzić polskie krzaczki!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Propozycja dla blogerów, gości i Pana Opary. Będąc od 40 lat zagranicą, zbieram osobiste doświadczenia z naturalnym zanikaniem języka ojczystego.

"Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa...
Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem.
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem."

Juliusz Słowacki, Beniowski. Poema

 

Liczni blogerzy piszą po żydłacku: literami obrzezanymi z ogonków i kreseczek. Nie jest to zdrowe: ani dla kultury języka polskiego ani dla percepcji czytanych przekazów.

Do, na szczęście, nielicznych na Neonie24 blogerów piszących bez polskich znaków diakrytycznych dołączył bloger, publikujący w roku 2011 na portalu Pana Opary pod pseudonimem "zegarmistrz". Zablokowany przez Łażącego Łazarza i Oparę za

"LL , Opara i WSI a wogole kicha smierdzisz trupem."[1]

Zadebiutował przed miesiącem ponownie pod Nickiem "Mistrz"

Z zegarmistrza skrócił się do "mistrza".

Przez 9 lat - czyli 9 epok postępu w informatyce, ten człowiek nie załapał się na pisanie polskimi literami w Internecie!  Aktualnie jest to tak proste, że nawet osoby niewidzące potrafią sobie wybrać z systemu operacyjnego odpowiednią klawiaturę i słownik. 

Nie mogę więc uwierzyć w wytłumaczenia, że to jest dla niego za trudne. Byłoby to wystarczającym powodem dla braku respektu wobec jego notek. Notoryczne pisanie bez polskich ogonków i kreseczek może mieć jednak inny, niebezpieczniejszy cel ze strony jego podorganizacji.

Przypuszczam ten najokrutniejszy, prosto z pustyni: programowanie młodych, polskich mózgów na samodzielne czyszczenie się z polskości, sugerowanie kulturalnego harakiri.

Dwuznaczność prymitywnych chwytów żydłaczenia patrz np. w wideo "Rabin Schudrich o ekshumacji w Jedwabnem Nie ma znaczenia, ile tam osób zginęło.mp4" wynika ze sposobu pisania i odczytywania alfabetów semickich, w których wymowa nie jest określana samogłoskami. Można więc wymawiać Jahvey, Jahweh, Jehovah, JHVH, Wahvey, Yahve, Yahveh, Yahwe, Yahweh, YHVH. 

Nie powinniśmy do tego dopuszczać.

Tu moja propozycja dla Pana Opary i grupy administratorów:

Niech notki pisane bez antenek i ogonków, będą przez administrację NE24 wyłączane z promowania na stronie głównej (SG). Niech spadają po prawym pasku SG. To polska racja stanu.

Notki powiązane:

Bon ton Ę-Ą. Aby pismo było polskie.

Dla patriotów języka polskiego, my nie na pustyni, obrzezania nie potrzebujemy!

KOMENTARZE

 • Popieram
  Na „Forum Polaków” notki powinny być pisane w języku polskim, a język polski wymaga używania znaków diakrytycznych.

  (O tym, że teksty wstawiane na stronę główną nie powinny być bezładną pisaniną wspominać chyba nie trzeba?)
 • Treść, przekaz jest ważniejszy od formy.
  Forma (kultura, styl, ortografia..) też jest ważna ale to jednak drugi plan.

  Jak już to polecam eliminować wypowiedzi pozbawione przekazu...\np czyste inwektywy ..
  Takie notki można zamienić na jedną notkę standardową
  np "inwektywy..."
  Wtedy każdy by wiedział że autor wypowiedzi trolluje..

  Nie pozwalajmy trollom na eksperymentowanie ze swoimi inwektywami.
  bo daje im chorą satysfakcję.
  Wycięcie wypowiedzi powoduje zniknięcie wypowiedzi i troll jest czysty choć niezadowolony.

  Wycinanie trolli to zadanie dla Admina ...bo autorzy artykułów to często świry i by nadużywały tego mechanizmu w stosunku do wypowiedzi krytycznych do ich wpisu.
 • @Lotna 18:58:52
  Dzięki za poparcie. Każdy komentarz w tej sprawie jest bardzo ważny dla mnie i Pana Opary.
 • @Oscar 19:10:10
  >Forma (kultura, styl, ortografia..) też jest ważna ale to jednak drugi plan.
  -----------------------
  Czysty przekaz to jest patent, dowód matematyczny, obrazek. Napisz patent w języku obrzezanym z polskich krzaczków- nikt ci go nie przyjmie w urzędzie patentowym. Napisz podobnie podanie, lub petycję. By coś takiego bez polskich znaków zostało rozpatrzone, to musiałbyś dać grube łapówki. Napisz skargę do sądu bez polskich znaków itd. Jeszcze się Polska broni. Możesz mieć czyste sumienie, gdy swoim pisaniem nie spowodujesz w Internecie reakcji głupoty.
 • @Oscar 19:10:10
  > Nie pozwalajmy trollom na eksperymentowanie ze swoimi inwektywami.
  -------------
  Zgadzam się, tylko nie o to tutaj chodzi. Mam wspaniałe przykłady polskich inwektyw. Cały ich zbiór z narady drużyny piłkarskiej ma większą wartość merytoryczną niż tekst z obdartymi z jednoznaczności liter.
 • @ Autor - 5*
  DK
 • @adevo 19:41:39
  proponuje autorze abyś przeczytał kolejny post blogerki z Kanady o nicku Anna -PK - takiego gniota i to napisanego z ogonkami ale nie bardzo wiadomo jakim językiem dawno ten portal nie widział .
  Może lepiej z Panem Opara zajmijcie się jakością publikowanych tekstów
  Niestety u obu Kanadyjek jestem zbanowany .
  No cóż demokracja
 • W mojej ocenie zasady są proste
  Loch służy do umieszczania tam tekstów które obrażają, które w opinii redaktora są niezgodne z prawem, ale nie administrator decyduje co jest prawdą a co nie. O tym decydują czytelnicy.

  Na polskim portalu winny być publikowane teksty pisane w języku polskim a więc również z użyciem polskich znaków diakrytycznych, lecz zasadą przez nas przyjętą jest szanowanie poglądów wszystkich Polaków, pod warunkiem, że nie łamie on prawa. Nie kasujemy, nie cenzurujemy tekstów. To nie "Trybuna Ludu, gdzie każdy tekst musiał być zgodny z linią jedynej "polskiej" partii. Każdy odpowiada za swoje poglądy, a czytelnicy oceniają.

  Co więc robić z tekstami w których autorzy nie stosują znaków polskich? Moim prywatnym zdaniem jest pozostawić na prawej kolumnie, ale to moje osobiste zdanie. Loch został wyraźnie zdefiniowany iż redakcja nie zgadza się z treścią tekstu a nie jego formą. Podkreślam redakcja a nie poszczególny redaktor i nie dotyczy to poglądów autora a zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego (w tym ataki personalne, brak kultury języka, za co grozi czasowa kara)

  Ale tekst ten jest z pewnością szansą na wypowiedzenie się użytkowników portalu których zdania zawsze staramy się słuchać i uczciwie ocenić.
 • @rowszan 20:29:10
  Gdy napisałem, jak można wykorzystać Amazon nie będąc członkiem, to wycięła całą swoją notkę i następnie wstawiła bez mojego komentarza. Ta Pani jest ostra, bo wychowuje dzieci. Pozwól gospodyni domowej też brać udział. Założę się, że liczne gospodynie domowe w Polsce, też mają podobny poziom. Ważne, że chce i się stara. Rozwój jest ważny a nie trupia stagnacja lub cofanie.
 • @adevo 20:44:11
  ja często pisze bez ogonków , tym razem się bardzo staram , i tez się rozwijam , pozwól mi czasami napisać tak jak lubie po bałaganiarsku .
  Co do tresci publikacji Pani Anny - cóż ban jest tylko potwierdzeniem jakosci , to nie mój problem .
 • @Zawisza Niebieski 20:37:30
  > Na polskim portalu winny być publikowane teksty pisane w języku polskim a więc również z użyciem polskich znaków diakrytycznych, lecz zasadą przez nas przyjętą jest szanowanie poglądów wszystkich Polaków, pod warunkiem, że nie łamie on prawa.
  ------------------------------------------------
  Polskie znaki dla polskich tekstów. Cieszę się z Pana prywatnej wypowiedzi. To dobrze, że mamy wspólne poglądy.
  Pozdrawiam
 • @rowszan 20:47:22
  Patriotyzm znaczy też, powiedzieć: starałem się, niestety nie wyszło.
 • moje 3 fenigi;
  Idea może byłaby i słuszna na jakimś blogu literackim i w normalnych czasach. Rozejrzyj się proszę Autorze dookoła i zastanów czy na prawdę nie widzisz poważniejszych problemów niż ogonki przy literkach na tym łez padole. Widać, że po tylu latach w Niemczech nabyłeś zamiłowanie do porządku i narzucania go innym. Na tego typu blogach nieraz trzeba użyć pospolitych przekleństw jako środka ekspresji i Twój problem ogonków zalatuje wtedy dulszczyzną. To trochę tak jak w tym powiedzonku o przewrażliwionych paniusiach Ą Ę: bułkę przez bibułkę a kuśkę w gołą rękę. A najzabawniejsze jest to, że ten projekt restrykcyjnych reguł nadchodzi do Polaków od zgermanizowanego Polaka z fatherlandu :-)
 • @adevo 20:56:39
  nie bardzo skumałem o co kaman , coś żebym rozkminił . Tylko może lepiej na PW , żeby wsi nie robić tutaj .
  Po Polsku ci napisałem
 • @Nibiru 21:04:00
  > Idea może byłaby i słuszna na jakimś blogu literackim i w normalnych czasach.
  --------------------
  To nie jest akcja, tylko powrót do wspólnych korzeni. Polskie litery, polska kultura łączy Polaków, podobnie jak żydów obrzezanie.

  > A najzabawniejsze jest to, że ten projekt restrykcyjnych reguł nadchodzi do Polaków od zgermanizowanego Polaka z fatherlandu :-)
  ------------------------
  Dlaczego uważasz, że jestem zgermanizowany?
  Pomimo życia od 40-tu lat w Niemczech, mam tylko jedne -polskie obywatelstwo.
  21 lutego, co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
  Napisałem nawet o tym notkę:
  http://idb.neon24.pl/post/106429,ostatni-gasi-swiatlo

  Poszanowanie języka polskiego, nawet w komentarzach ma same zalety!
  Nie widzę w tym germanizacji. To samo można powiedzieć o innych wysoko postawionych kulturach jak japońska, czy szwedzka.
  Ona są zbudowane na porządku i czystości.
 • @rowszan 21:07:35
  To było trochę ironicznie o pomagającym innym. Liczy się przecież dobra intencja. Dobre zamiary.. Jak wiesz dobrymi zamiarami jest piekło wybrukowane. To chciałem powiedzieć. Starać się znaczy napisać w sadzie jedno "ą" W sedzinie jedno "ę". Wtedy pozostałe błędy są "literówkami", a nie żydowską dywersją wobec kultury polskiego języka.
 • @adevo 20:56:39
  "Patriotyzm znaczy tez, /?/ powiedziec...itd
  I to ma byc poprawna polszczyzna ?
  Ale kropki i ogonki na miejscu...
 • @morgan 21:33:07
  > powiedzieć: starałem się, niestety nie wyszło.
  ---------------------------
  Może nie przedstawiłem wizualizacji, którą miałem. Uważałem, że zmieni akcenty. Wyobraziłem sobie staruszka, próbującego pięknej pani podnieść z ziemi wypadnięte z portmonetki klucze. Przez jego schylenie matrona traci równowagę i spada buźką na chodnik wybijając sobie zęby. Cóż może taki pomocnik powiedzieć: starałem się, ale nie wyszło.:))
 • @adevo 21:28:41
  --------- BZDURY !!!!!!!!!!!!! zle widzę , laptop co jakiś czas szwankuje / kup części , kup części / zaprogramowany na zniszczenie /np . klawiatura !!!!!!!. Dziesięć lat temu podjęłam decyzję o !! PISANIU PO POLSKU ! , w moim odczuciu uznana byłam za prymitywa nie potrafiącym pisać inteligentnym językiem / makaronizmy , angielszczyzny,łacinizmy/. Myślę ,że Ty pierwszy byłeś moim cenzorem. Mistrz , jest mistrzem logiki , taktyki , za ogonki na klawiaturze nie mającej ich banować ??. ŚWIĘCI DWAJ -aj waj , aj waj.
 • Zainteresowani moimi odpowiedziami
  Będę kontynuować po 1 w nocy.
 • "Osadzić polskie krzaczki!"
  --------------
  Popieram!
  W Katowicach są w bliskości od siebie - dwie ulice. Jedna - to ul. Sadowa a druga - to ul. Sądowa - i co? Klops!
 • @ninanonimowa 21:44:21
  Nawet nie wiesz, co piszesz.

  Notkę POLSKA 12.09.2020 17:14
  6 komentarzy
  --- wiesz jak nie wiesz ????
  to ja Tobie wypromowałem, bo się rozpisałaś. Do tego 2 widea uwidoczniłem, tytułowe zdjęcie zrobiłem. Przejrzyj raz na oczy niewdzięczna kobieto.
  PS.
  Rejestruję, że jesteś ZA od 10 lat.
 • @adevo 21:43:28
  musisz być bardziej precyzyjny , może załączony filmil pomoże ?

  https://youtu.be/8D28dqca4xg
 • @adevo 22:00:16
  ----wiem , że Ty , ale oprócz tej notki napisałam kilkadziesiąt innych , zlazły jak stare majtki bez gumki -same na dno bez oporu :)). Nie jestem wdzięczna ! łapówkarstwa nie lubię.
 • @ninanonimowa 22:07:02
  Dodam, udzielam się od piątku 11 września. Gdy będziesz się rozpisywała to zawsze możesz liczyć na moją promocję. Ale, jeszcze nie wiem, jak Pan Opara zareaguje na PRS dla kultury polskiej.
  Teraz muszę wyjść.
  Ludzie czekają.
  Dobranoc.
 • No, nareszcie !
  Jedyny który porusza ten jakże ważny temat. Język polski niestety zanika, i moim zdaniem, za jakieś 50 lat będziemy posługiwali się jakimś dziwnym slangiem typu pidżin-polisz. A brak antenek i ogonków, to pełzający proces zniekształcenie naszego jakże pięknego i bogatego języka. Jak dodamy jeszcze wszechobecne anglicyzmy, to widać jak się staczamy. Kropla drąży skałę, i jeśli nic nie będziemy robić, to angielski będzie w Polsce językiem urzędowym (jak w każdej brytyjskiej kolonii).
  Parafrazując zapytanie: "umiesz po francusku", słysząc : "znasz angielski ?" odpowiadam : Tak, ale się brzydzę....
 • I am Robo-man.
  Co innego androido- genne obcinanie diakrytów.
  Co innego nieumiejętność korzystania z konfiguratora klawiatury w Windowsie czy IOS-ie.
  A co innego celowe obcinanie ogonków- jak w przemysłowej chlewni.
  Dlatego, proszę o niewrzucanie wszystkich do jednego worka.
  Świadomym obcinaczom stanowcze nie!
 • ----- MYŚL czym jest ?? od kogo pochodzi ?.
  ------ złapać myśl -- zapisać ,najcenniejsze .
  Znam prawie wszystkie rękopisy polskich pisarzy , błąd na błędzie ,Sekretarze pisarzy byli od korekty , w transie pisania / łapania / myśli nie da się zwracać uwagi na ogonki pochodzące z hebrajskiego .............
 • @Zawisza Niebieski 20:37:30
  Przecież Autor napisał to całkiem wyraźnie:

  „Niech notki pisane bez antenek i ogonków, będą przez administrację NE24 wyłączane z promowania na stronie głównej (SG). Niech spadają po prawym pasku SG. To polska racja stanu.”

  A swoją drogą, ciekawe, jak to się dzieje, że tragiczne wypociny i wodolejstwo o niczym, pisane nawet bez znaków diakrytycznych, lub wrzucone w tłumacza Google, pojawia się nie tylko na stronie głównej, ale także na jedynce, natomiast teksty autorskie napisane ładną i poprawną polszczyzna, na dodatek poruszające istotne tematy, często poniewierają się na prawym pasku?

  Czasami doprawdy zastanawia, czym Admin miał zaprzątniętą głowę wtykając takie, nie inne wpisy na jedynkę, albo spuszczając wartościowe autorskie felietony dotyczące aktualnych spraw, najbardziej istotnych, po prawym pasku.
 • @rowszan 20:29:10
  Oh biedactwo! A za cóż to zostałeś u mnie zbanowany? Za prostackie komentarze ad personam. Naucz się dyskutować na argumenty, nie inwektywy, to nie będziesz miał bana.
 • Szanowni Państwo
  Szanowni Państwo,

  Zgadzam się z propozycjami autora tego artykułu - Adevo.

  Wprawdzie uważam, że treść i formuła artykułu czy też komentarza - nawet bez względu jej formę - jest najważniejsza; a więc w pewnym sensie treść i cel wypowiedzi - są bardziej istotne niż forma, ale... zgadzam się z Adevo absolutnie co do jednego:
  jednym z naszych głównych zadań - jest dbałość i promocja naszego pięknego języka ojczystego.

  Mamy przed sobą wiele rozmaitych wyzwań i problemów - należy całą siłą i razem - skupić się na rozwiązywaniu tych wyzwań...

  Pozdrawiam wszystkich
 • @adevo 19:41:39
  pojęcie głupoty odnosi się do treści a nie do "haczyków".

  Język jest narzędziem do przekazywania informacji..
  wtórna jest forma tego przekazu...ważne by był skuteczny łatwo przyswajalny.
  ..ale forma też jest ważna bo ułatwia percepcję oraz daje pozytywne lub negatywne wrażenia estetyczne odbiorcy.
  ALE CHODZI O PRZEKAZ INFORMACJI..

  To tak jak przy lekach ..jest czynnik leczący (przekaz) i są czynniki ułatwiające wchłanianie tego czynnika leczącego..tabletki, płyny, aerozole, czopki....
 • 5*
  Dobra propozycja. Świetna dyskusja! :) też 5*

  PS. Ma to o tyle jeszcze dodatkowy plus ( stosowanie polskich znaków), że być może łatwiej będzie wychwycić "ewentualny wywiad chiński i/lub inny"... na wypadek "W". ;)
 • @Lotna 01:37:31
  cudze posty to nie miejsce do prania własnych brudów .
  Ale zacytuje na dobry początek takiego jednego :
  " Wszystkim dogodzić się nie da , ale wszystkich wkurwić to już żaden problem . "
  Chamstwo , prostatctwo , wulgaryzmy , język "rynsztokowy " to elementy ekspresji wypowiedzi , nie pasuje ?? To ban ????
  Nie wymieniłem twojego nicka w swoim komentarzu , nie rozumiem też twojej wypowiedzi w tym miejscu , ani tym bardziej oceny moich umiejętności dyskusji . Jeśli cdn to proszę na PW .
  pozdrawiam
 • @Ogólnie
  Dzisiejszy alfabet polski to 35 liter.

  A wiedzieliście, że w XVI w. Polacy mieli 50 różnych literek?

  " „Obiecadło wedle ortografijej pana Kochanowskiego: A à á ą b b’ c ć cz d dz dź dż e è é ę f g h ch i j k l ł m m’ n ń o ò ó p p’ q r rz s ś sz t u w w’ x y z ź ż.”. Ten zestaw umożliwia zapisanie słów w dialektach języka polskiego i dokładniejszą transliterację starych zapisów. "


  http://polskiinternet.com/education/polskialfabet.shtml

  "Polski alfabet składa się z 32 liter: a, ą, b, c, ć, d, e, ę, f, g, h, i, j, k, l, ł, m, n, ń, o, ó, p, (q), r, s, ś, t, u, (v), w, (x), y, z, ź, ż. Trzy dodatkowe litery q, v, x występują tylko w tych nieprzyswojonych wyrazach obcych, które zachowały oryginalną pisownię."
 • @adevo 21:18:57
  Brak ogonkow i kreseczek nie razi mnie tak, jak bledy skladniowe i ortograficzne.
  -"Ona są zbudowane "-
 • Skoro to jest portal Polski, to też wymaga
  By pisownia była Polska ,bez obcych słówek
  Do tego potrzebna jednak jest Tu odwaga
  Żeby nie było literackich łamigłówek
  Pozdrawiam
  Szczęść Boże i Dopomóż
 • @Oscar 19:10:10
  "Wycinanie trolli to zadanie dla Admina ...bo autorzy artykułów to często świry i by nadużywały tego mechanizmu w stosunku do wypowiedzi krytycznych do ich wpisu."

  O to, to! Niedawno sama stałam się ofiarą kogoś takiego, kto nie dość, że usunął wszystkie moje komentarze grzecznie poddające w wątpliwość Jego propozycję, obciążył winą, że padł mu wątek, to jeszcze w sposób daleki od elementarnej kultury słowa nazwał trollem. Nie podaję ksywki wzmiankowanego, zainteresowani sami znajdą, a ja będę starannie unikać bloga tego zakompleksionego, z wybujałą rządzą władzy osobnika.
 • @adevo 20:51:21
  Szanowny panie adevo,
  Rzeczywiście nie ma między nami różnicy w zakresie tego, że na polskim portalu powinny być teksty spełniające normy języka polskiego, czyli użycie znaków polskich. Moje kontakty z komputerem wywodzą się od pierwszego komputera jakiego użytkowałem, czyli ZX Spectrum+ i kolejnymi, które nie posiadały możliwości stosowania tych znaków. Stąd bez większych problemów czytam teksty bez użycia tych znaków. Ale zgadzam się, że dziś zainstalowanie sterownika klawiatury polskiej programisty jest dość proste i bloger piszący na polskim portalu powinien ten wysiłek podjąć.

  Różnica między nami polega na metodzie. Moim zdaniem wszelkie niezgodności z zasadami portalu należy uzgodnić z użytkownikiem a nie stosować metod drastycznych, jak skierowanie tekstu do rubryki nie odpowiadającej temu tekstowi. Jak podkreślam loch służy do umieszczania tekstów niezgodnych z zasadami portalu albo z prawem naszego kraju, a nie o formie tekstu, z jaka mamy do czynienia przy braku polskich liter, błędów, literówek.
 • @adevo 19:44:28
  A już miałam nadzieję, że głównie o to chodzi Panie Adevo. Wszak sposób prowadzenia dyskusji, jakość i rzeczowość przekazu są dowodem naszej kultury językowej. Neon to jednak nie sąd ani urząd patentowy a ktoś na stałe pracujący za granicą może po prostu nie mieć przymusu zainstalowania polskich czcionek i tego bym z ideologią narodu wybranego absolutnie nie łączyła.
  Dbałość o język polski jest sprawą niezwykle istotną, ale trzeba uważać, by nie przekroczyć tej cienkiej granicy między poprawnością językową a purystyczną nadgorliwością. Drobne niechlujstwa językowe popełniamy wszyscy niejako automatycznie, nawykowo, bez złych intencji. Do dziś mi gdzieś tam zgrzyta, gdy widzę żenujący zwrot "w tym temacie" rozsławiony przez Wielkiego Elektryka i słowo "troll", ewidentnie zapożyczone, o którym dokładnie nie wiadomo co ono znaczy, ale jest też oczywistą formą inwektywy. W artykule poruszył Pan na pewno istotny problem, nie kwestionuję Pańskiego lingwistycznego dorobku, lecz ogonki uważam jednak za sprawę drugorzędną. Pozwolę też sobie na uzasadnione przez językoznawców stwierdzenie, że ""inwektywa" jest jednak synonimem wyzwiska, obelgi, zniewagi, nacechowanej ujemnym podtekstem emocjonalnym, w realu zaskarżalnej i karanej. Dlatego osobiście nie życzę sobie dyskusji z użyciem inwektyw a myślę, że Pan Opara ma na ten temat identyczne zdanie.
 • @rowszan 20:29:10
  Z całym szacunkiem Panie Rowszan - gdyby odnośnie mojego artykułu użył Pan takiego słowa, też byłby Pan zbanowany, natomiast byłabym Panu niezmiernie wdzięczna, gdyby w logiczny i rzeczowy sposób uzasadnił swoją inwektywę, bo niestety taki charakter ma Pańska ocena. Podanie uzasadnienia swoich twierdzeń wymaga znacznie więcej wysiłku intelektualnego niż rzucenie dyskryminującej tekst obelgi, ale tym bardziej ludzie umysłowo leniwi nie powinni zabierać głosu w żadnej dyskusji, jeżeli ich mózgi są zdolne wyłącznie do generowania epitetów.
 • @Zawisza Niebieski 11:38:29
  Szanowny Panie Niebieski,

  piszesz Pan:
  -"Rzeczywiście nie ma między nami różnicy w zakresie tego, że na polskim portalu powinny być teksty spełniające normy języka polskiego, ..."-

  I dalej,
  -"Ale zgadzam się, że dziś zainstalowanie sterownika klawiatury polskiej programisty jest dość proste i bloger piszący na polskim portalu powinien ten wysiłek podjąć."

  "sterownika klawiatury polskiej programisty "???
  A to po jakiemu?
  Bo chyba nie po polsku...

  Moja propozycja...
  Zanim Pan zacznie sie wypowiadac na temat jezyka polskiego, powinien Pan "ten wysiłek podjąć" i przypomniec sobie zasady ortografii.

  Napisal Pan.
  -"nie odpowiadającej"-
  W szkole podstawowej uczyli mnie, ze przedrostek "nie" z przymiotnikami pisze sie zawsze razem.
  Czyli poprawnie nalezaloby napisac:
  "-"nieodpowiadającej"-
  Ale to bylo jeszcze za PRL-u.
  Teraz byc moze jest inaczej.

  Pozdrowienia
 • @adevo 20:44:11
  Co wspólnego mają dociekania na temat profesji "tej "Pani" z przejrzystością przekazu, logiką podawanych argumentów i poprawnością językową? A jeśli Pan jest "gospodarzem domu" - jak się w Polsce elegancko nazywa ludzi sprzątających klatki schodowe i przyblokowe chodniki, to Pański artykuł funta kłaków nie wart?!
 • @viridiana 12:09:04
  daj Pani sobie spokój z tymi podjazdami , szanuje Pani niektóre poglądy tak jak szanuje poglądy Pani Anny . Szanuje jej prawo do banowania , do posiadania innego zdania . Historia moich potyczek z ta Panią jest trochę dłuższa .
  Mam prawo wyrazić jednym słowem opinie o "czymś" bez konieczności zadawania sobie intelektualnego wysiłku , tak jestem wysoce leniwy .
  Rozumiem iż kierując komentarz do mnie wystepuje Pani w imieniu , w interesie Pani Anny ???
  Ten post ma zupełnie inną tematykę , czy Ja zajmuje się rozważaniami co miał na mysli autor nawiązując do kogoś o nicku Mistrz ???
 • @Ryszard Opara 07:09:16
  Tak, ale czy zgodzi się Pan również, że w dbałości o precyzyjny, logiczny przekaz i promocję naszego pięknego, polskiego języka, należy zdecydowanie potępić każdą inwektywę pod adresem autora artykułu, samego artykułu i komentarza?
  Ponieważ cieszy się Pan tutaj niekwestionowanym autorytetem zapytam uprzejmie, jaka jest Pańska opinia na temat sposobu argumentacji Pana Adevo zawartej w odpowiedzi Panu Rowszanowi (rowszan 20:29:10 adevo14.09.2020 20:44:11 ) Z takich powodów tworzy się dużo zgrzytów na Neonie.
 • @Ryszard Opara 07:09:16
  > Zgadzam się z propozycjami autora tego artykułu - Adevo.
  --------------
  Wczoraj dotarł do mnie list z prośbą o datek dla ratowania języka tybetańskiego. Podobno Chińczycy wytrwale pracują nad wymazaniem tybetańskiej kultury. Pomyślałem sobie o Boże by tak się nie stało z polskim językiem i polską kulturą.

  Pan podjął właściwą decyzję. Dokonując parafrazy amerykańskiego kosmonauty:
  To mała zmiana na portalu, ale wielka dla utrzymania polskości.

  Pozdrawiam :)))
 • @Oscar 07:15:15
  > pojęcie głupoty odnosi się do treści a nie do "haczyków".
  Język jest narzędziem do przekazywania informacji..
  wtórna jest forma tego przekazu...ważne by był skuteczny łatwo przyswajalny.
  --------------------------------------
  Przy takich wypowiedziach, to diabeł siedzi zawsze w szczegółach.
 • @krysz 11:02:49
  Ortografia i gramatyka to przecież wiedza zaawansowana i trudna do nauczenia. Natomiast pisanie z polskimi znakami diakrytycznymi wskazuje na pewną postawę do Polskości.
  Niemiec ci nie napisze poprawnie, będzie starał się zrobić błędy. Ale to obszerny temat może nawet na nową notkę.
 • @Zawisza Niebieski 11:38:29
  > Moim zdaniem wszelkie niezgodności z zasadami portalu należy uzgodnić z użytkownikiem
  ---------------------
  "Mistrz", bo o niego chodzi, nie podejmował dyskusji ze mną tylko wycinał moje komentarze. Zdenerwowany niektóre przywróciłem, by była pełność oceny sytuacji
 • @viridiana 11:59:34
  > A już miałam nadzieję, że głównie o to chodzi Panie Adevo.
  -----------------------------
  Temat inwektyw był aktualny w 2011 roku. Od tego czasu każdy bloger może sobie dobierać komentatorów. Pamiętam jeszcze jak z bólem serca zablokowałem mistrza obelg i wyzwisk o pseudonimie "Val".

  Pozdrowienia!
 • @viridiana 11:59:34
  > Neon to jednak nie sąd ani urząd patentowy a ktoś na stałe pracujący za granicą może po prostu nie mieć przymusu zainstalowania polskich czcionek
  -----------------
  Proszę Pani nie ma już polskich czcionek. Polskie czcionki może Pani przywołać w każdym piśmie z zestawu łacińskiego.
 • @rowszan 08:06:41
  Nie zostałam wywołana z imienia, ale dokładnie wiadomo, kto jest tą „drugą Kanadyjką” oprócz Anny PK, więc jak najbardziej poczułam się wywołana wystarczająco.

  „Chamstwo , prostatctwo , wulgaryzmy , język "rynsztokowy " to elementy ekspresji wypowiedzi , nie pasuje ??”

  Nie pasuje - takie zasady panują na moim blogu. (Jak również nie pasują insynuacje w stosunku do mojej osoby.)
  Przychodzisz z wirtualną wizytą do kobiety, która czuje się bezbronna w stosunku do kogoś, kto stosuje wyżej wymienione elementy ekspresji, które ja odbieram jako agresję. Nie potrafię odpowiedzieć tym samym, bo nie używam takiego języka, pomimo, ze się z nim oczytałam w ciągu ostatnich lat; uważam również, że sobie w niczym na agresję nie zasługuję.
  Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy się lepiej rozumieli niż dotychczas. :)
 • @Lotna 16:32:37
  jestem w wielu sprawach optymistą , także w sprawie przyszłości Polski . Wyrasta nam nowe pokolenie , nowe po tym niezbyt "udanym " do którego zaliczam także swoja córkę .
  Nie chcę się tutaj wypowiadać na tematy "swoje " to blog "Adevo"

  ale tobie i innym dedykuje ten kawałek

  https://youtu.be/P6tydK5J6DE
  bądżmy dobrej myśli .
  Autorze zobacz jakie piękne ogonki stawiam :))))))))
 • @rowszan 12:35:03
  Nie Panie Rowszan ,kierując powyższy komentarz do Pana występuję w imieniu wszystkich blogerów i komentatorów, swoim również, wobec wypowiedzi, w których kierowane są krzywdzące oceny typu "gniot", "dno", "głupota", itp. Nawet nie wiem, jaki artykuł Pani Anny PK miał Pan na myśli, nie wiem, jaka jest historia Państwa potyczek. Nie jest to w tej chwili istotne. Przypuszczam, iż w jakimś momencie dyskusji poczuł się Pan dotknięty i w tym wątku dostrzegł Pan sposobność do rewanżu. Owszem, ma Pan prawo - i tego w żadnym wypadku nie kwestionuję - do wyrażania jednym słowem swojej oceny ale nie ma Pan (ani nikt inny) prawa do inwektyw pod adresem cudzego artykułu bądź jego autora, wentylowania swoich emocji oraz bezmyślnej emocjonalnej impulsywności, która tylko sprawia komuś przykrość a do rzeczowej dyskusji nie wnosi absolutnie nic.
  Z wyrazami szacunku.
 • @adevo 13:45:18
  "Proszę Pani nie ma już polskich czcionek."
  No widzi Pan. A ja swoją przygodę z komputerem zaczynałam jeszcze w czasach, gdy uroczyście instalowano w nim polskie czcionki a kwestie programowania zawsze interesowały mnie tyle, co zeszłoroczny śnieg. I dopuszczam, że wiele osób jest na moim poziomie, co w żaden sposób nie świadczy o ich patriotyzmie.
 • @viridiana 10:27:30
  Wolno Pani przypuszczać.podejrzewac,co się Pani rzewnie podoba Słowo gniot w/g słownika PWN ma dwa znaczenia jedno jest potoczne i oznacza coś słabego Zostało użyte w temacie postu między innymi żeby wykazać słabość translatora i nedzna polszczyzne .Myślę, że słowo wszystkich blogerów i komentatorów jest trochę na wyrost.i jeszcze prośba na koniec od rozstrzygania wątpliwości Pani są administratorzy ,jeśli ma Pani coś do mnie od tego jest PW . Takie zachowanie jest moim zdaniem niegrzeczne wobec właściciela bloga
  Pozdrawiam serdecznie
 • @viridiana 10:34:21
  > I dopuszczam, że wiele osób jest na moim poziomie, co w żaden sposób nie świadczy o ich patriotyzmie.
  --------------------------------------------
  Pani bardzo dobrze radzi sobie z językiem polskim, co w żaden sposób nie świadczy o Pani patriotyzmie. Wręcz nie ma żadnych przesłanek na Pani patriotyzm. Czy Pani jest żydówką?

  PS.
  Szanowanie polskiego pisma to ziarenko, z którego może wyrosnąć patriotyczny odpór, cały krzak lub drzewo z setkami owoców. Chodzi, więc o wspomaganie wzrostu korzonków.
 • Ja już dawno zauważyłem, że...
  poprawiarki słów w edytorach tekstów zamieniają niektóre zawierające polskie znaki diakrytyczne, na słowa nie zawierające tych znaków.
  Jest to kolejna forma walki z polskością, która wpisuje się w likwidację polskiej państwowości, polegającej na likwidacji (bądź marginalizowania znaczenia) filarów polskiej państwowości takich jak PKP, Poczta Polska, Lot, Polskie Radio i TV (już dawno nie realizuje polskich narodowych misji), próbuje się dobierać do Polskich Lasów Państwowych, polska Policja zamiast polskiego Orła posiada już jakieś dziwne logo, próbowano dokonać tego samego w Wojsku Polskim idt.
  Zachęcam do obserwowania tego procesu, bo kolejne polskie pokolenie nie będą już mieszkały w Polsce a euroregionach na czele których królować będą wstawieni przez NWO oligarchowie
 • @Jan Paweł 08:38:37
  > poprawiarki słów w edytorach tekstów zamieniają niektóre zawierające polskie znaki diakrytyczne, na słowa nie zawierające tych znaków.
  ---------------------------

  Aktualnie automatyczne systemy korektury istnieją w ustawieniach systemu operacyjnego, przeglądarek oraz w edytorach tekstów. Trzeba to wszystko niestety sprawdzić i zgrać. W innym wypadku, gdy wyłączysz automat w edytorze, to system operacyjny z włączoną korekturą ci "poprawi".

  Trzeba więc wyłączyć wszelaką automatyczną korekturę, wprowadzić polską korekturę na życzenie i sygnalizować systemowi operacyjnemu, jakie pismo jest w użyciu i jaka klawiatura.

  Szczęść Boże
 • Kopia mojej odpowiedzi Adevo na poczcie wewnętrznej:
  ''To baaaaardzo smutna wiadomość.

  Zamiast cieszyć się z tego, że rodacy z daleka piszą, zamiast zwracać uwagę na to CO piszą, na TRESC..., Adevo zwraca uwagę to JAK piszą, na FORME.

  A to forma NAD treścią.

  Norwedzy czytając rodaka zza oceanu cieszą się, że ten pisze po norwesku. Nie przywiązują wagi do formy, nie przywiązują wagi do tego, że zamiast norweskiego æ piszą ae, lub zamiast norweskiego å piszą aa...

  Adevo, czy wiesz dlaczego ja dziś wogole piszę po polsku?

  Dlatego, że pozwolono mi pisać z błędami i czytelnicy moich artow zwracali mi uwagę na błędy, pomagali.

  Nie dlatego, że moje arty spychano z głównej.

  Adevo, powinieneś to przemyśleć.

  A tak na marginesie co znaczy adevo po polsku i jak piszemy to po polsku?''

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY