Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
223 posty 2768 komentarzy

Inicjatywa Demokracji Kulistej

adevo - Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Kulistej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkańców, rozpowszechniam terminy!! Proszę siebie i Polski nie skracać w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.

Bp T. Pieronek versus Oj.-Dyr. T. Rydzyk

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wypowiedzi biskupa Tadeusza Pieronka - profesora kanonicznego prawa procesowego, byłego sekretarza generalnego Komisji Episkopatu Polski, byłego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej dotyczące działalności Ojca-Dyrektora Tadeusza Rydzyka.

2 sierpnia 2012 r., Jacek Nizinkiewicz,  Bp Pieronek: Telewizja Trwam i Radio Maryja to partyjne media

Nie jestem entuzjastą Telewizji Trwam, która mieni się katolicką, a jest medium partyjnym. Radio Maryja zawsze było radiem partyjnym, zawsze przeskakiwało z jednego konika w Sejmie na drugiego. Ojciec Rydzyk stawiał zawsze na taką partię, na którą mu się opłacało. I przez lata nic się nie zmieniło. Zanim rozpocznie nowy biznes, powinien rozliczyć się z pieniędzy, które zbierał na Stocznie Gdańską. Niech redemptorysta rozliczy się z wielu swoich mętnych działań, zanim podejmie się nowych. To następny chwyt. Budowa świątyni to zawsze rzecz ładna, ale sposób naciągania ludzi mi się nie podoba - powiedział w drugiej części wywiadu z Onetem bp Tadeusz Pieronek.


25 maja 2012 r., Grzegorz Łakomski,  Bp Pieronek: Jesteśmy na dnie. Podział jest głęboki jak nigdy

Po Smoleńsku politycy mają z tym problem. Emocji przybyło.
Tak, ale ten podział oparty na emocjach ma krótkie nogi.
I za pięćdziesiąt lat dyskusje o pancernej brzozie się nie skończą.
Smoleńsk pozostanie rysą na historii, jak Katyń. Nie wierze w teorie spiskowe. Katastrofa lotnicza. I tyle. Było wiele błędów, ale po czasie spojrzymy na to inaczej, jak na przewrót majowy. Piłsudski był wielkim politykiem, a strzelał do własnych rodaków.
Jednym z kapłanów religii smoleńskiej jest o. Rydzyk. A ksiądz biskup ma zasługi dla Radia Maryja.
Na początku lat dziewięćdziesiątych podpisywałem umowę z Rydzykiem, jako sekretarz konferencji episkopatu. Zrobiłem to w dobrej wierze, bo jeśli nie wszystko, to prawie wszystko było OK.
Toczy się walka o miejsce dla TV Trwam na mulipleksie cyfrowym. Jest o co kopie kruszyć?
Jeśli telewizja Trwam powinna się dostosować do tych warunków, które obowiązują. KRRiT powinna traktować wszystkich nadawców równo. KRRiT twierdzi, że TV Trwam nie spełniła warunków finansowych.
O. Rydzyk ma opinię świetnego biznesmena. Teraz m się zarzuca brak wiarygodności finansowej. Nie ma tu zgrzytu?
Jest zgrzyt. Ale polega na tym, że Rydzyk zakładając spółkę Lux Veritatis podpisał się jako prywatna osoba, prawdopodobnie bez wiedzy przełożonych. Jeśli robi duże interesy, to powinien działać zgodnie z zasadami i pokazywać, że jest czysty. Poza tym Radio Maryja i TV Trwam to nie media katolickie, tylko partyjne. Czasem zmieniają partię, przeskakując z jednej na drugą. Jeśli są partyjni, to nie mogą być katoliccy. Kościół jest powszechny, adresowany do wszystkich.
Nawet, jeśli większość czasu antenowego zajmują treści religijne.
Na co dzień nie oglądam, bo mi proboszcz odłączył (śmiech). Mam TV Trwam na satelicie, ale ciągle mi się psuje. Mogę jedynie powiedzieć, że serwisy informacyjne mają bardzo dobre. Może nawet najlepsze.
I potrafią wyprowadzić na ulice ludzi, którzy wierzą, że walczą o prawdę.
Trzymam się od tego z daleka. Walczyć razem z nimi nie będę.
Episkopat wciąż sobie nie potrafi poradzić z mediami o. Rydzyka?
Wcześniej nie mógł. Teraz może, ale nie chce sobie poradzić. Problem się w końcu rozwiąże. Od początku to ujmowałem tak: Trwam. Przetrwam.
 

23 luty 2012 r.,  Bp Pieronek: TV Trwam nie jest telewizją Kościoła

(...) Monika Olejnik: Według księdza Rydzyka następuje dożynanie w Polsce, ksiądz biskup Mering z kolei wyraża oburzenie z tego powodu, że telewizja „Trwam” nie dostała koncesji, czy według księdza biskupa to jest specjalnie zaplanowane, to była decyzja polityczna Jana Dworaka?

Tadeusz Pieronek: Proszę pani, jeżeli ja słyszę, a tak jest, że telewizja „Trwam” to jest przecież oparta o fundację „Lux Veritatis”, fundację no raczej prywatną, bo gdyby ktoś zaglądnął do podpisów, jakie tam przy założeniu tej spółki istnieją, to jest tam dwóch panów i tyle. Jeżeli telewizja „Trwam” pożycza pieniądze od ojców redemptorystów, to znaczy, że redemptoryści nie mają z tym nic wspólnego. I nie wiem, ja się nie wypowiadam do końca, bo nie znam tematu w szczegółach, ale to są dość symptomatyczne wskazówki, z których można wnioskować, że możliwe, że nie spełnia tych warunków finansowych, które są wymagane przez telewizję.

Monika Olejnik: No właśnie, według biskupów jest to dyskryminacja katolickiej telewizji i tej publiczności, która chce oglądać telewizję.

Tadeusz Pieronek: No chwileczkę, ale katolicka telewizja to musiałaby być telewizja, która jest oficjalną telewizją Kościoła, nie ma takiej telewizji w Polsce.

Monika Olejnik: Czyli telewizja „Trwam” nie jest oficjalną telewizją Kościoła?

Tadeusz Pieronek: No, a proszę mi powiedzieć, gdzie ona była zatwierdzona, kiedy, ktoś się o to starał żeby...


Mój wniosek: pisanie listu do Rydzyka i proszenie go o pomoc chorym na chorobę mikrofalową nie mogło zakończyć się powodzeniem. Ojciec Dyrektor Tadeusz Rydzyk walczy o sprawy dla niego wyższe i ważniejsze. Jest przecież właścicielem Lux Veritatis.

Kneblowanie Rydzyka

KOMENTARZE

 • ----- sztafeta
  --------- uwiarygadnianie się przed Narodem -RDZEŃ ten SAM !!!!!!!!!
 • Pan adevo i biskup Pieronek są żle poinformowani.
  Ks. Rydzyk wspólnie z papieżem JPII, za wiedzą niektórych biskupów ustalili po cichu, że O. Rydzyk otworzy Radio na siebie, po to, by rząd negocjując z Kościołem nie naciskał, by radio zamknięto, lub przejęto.

  O ile wiem, to samo doradzono w Kościele ks. Natankowi.

  hehe. Własność prywatna jest w Polsce nietykalna, przynajmniej teoretycznie. Gdyby system to podważył, podciąłby gałąź na której siedzi.
 • @ninanonimowa 06:19:20
  Nie wiem, o co Tobie chodzi. Mnie wypowiedzi biskupa Pieronka bardzo pomogły. Tam gdzie chodzi o fakty - podaje je tak, jak je zna bez chowania się za nic nieznaczącymi słówkami, lub przez mówienie nieprawdy. Jego wypowiedzi to bardzo dobra reklama dla kościoła katolickiego. Patrzeć prawdzie w oczy i ich nie zamykać to cecha ludzi nowoczesnych i odważnych lub wyszkolonych komandosów..
 • Mam problem z tytułowaniem Pieronka
  no nijak nie przechodzi mi przez klawiaturę "ksiądz" a tym bardziej "biskup".
  Zastanawiam się też jakie to "kompromaty" na Pieronka mają starsi i mądrzejsi, że z takim zapałem zwalcza Kościół i wierzących. Oczywiście poza oświeconymi wierzącymi, którzy uważają siebie za katolików, akceptując jednocześnie aborcję eutanazję, i publiczne pedalstwo.
 • @sceptyk 13:57:58
  A co on tam zwalcza niby? Da się zwalczyć w ten sposób wiarę?
 • @circ 11:41:21 TV Trwam NIE JEST telewizją Kościoła!
  *Pan adevo i biskup Pieronek są źle poinformowani.*

  Dzięki za tyle uznania, moja wiedza ( adevo) na tematy kościelne jest na pewno nieporównywalna z wiedzą profesora prawa i b. sekretarza generalnego Episkopatu Polskiego Tadeusza Pieronka.

  Uważam, że jeśli Bp Pieronek podpisywał w imieniu Episkopatu dokumenty dotyczące mediów Rydzyka to zna sytuację O. Rydzyka w KK celująco.

  Przyznaję się, to ja byłem źle poinformowany, gdyż myślałem, że Tv Trwam to telewizja Kościoła. Moje logiczne ciche przypuszczenia potwierdził teraz bp Pieronek:

  TV Trwam NIE JEST telewizją Kościoła!

  Oczywiście to my, jako przedstawiciele ludności z terenów dotkniętych inwazją koncernów próbujących zatruwać wodę pitną dla wydobycia gazu z łupków, doświadczyliśmy partyjności mediów Rydzykowych. Staraliśmy się o przecież o rozmowy na temat gazu łupkowego w Tv Trwam. A Rydzyk NIE!

  Partyjne media nie są mediami obywatelskimi, a teraz profesor bp Pieronek potwierdza: prywatna telewizja TV Trwam jest partyjna i dlatego NIE JEST telewizją Kościoła!
  Logiczne!
  Krętacka, czyli jak bp mówi mętna jest postawa Rydzyka - niby nic on nie ma, ale jeździ samochodem miliarderów Maybachem i helikopterem, nie ma też TV TRWAM, nie ma składek na stocznię, ale sprawdzić się nie pozwala.

  Potrafi pokazywać wspaniałe wykresy o sytuacji ekonomicznej firm konkurencyjnych, ale planu spłaty opłat licencyjnych, które KRRIT uważa za niewystarczający nie znają ani obywatele ani bp Episkopatu Polskiego! Przecież to skandal.

  Jeśli media Rydzyka są publiczne to powinny być czyste od zarzutów i dać się skontrolować przez obywateli.
  On robi z ludzi durni i biskup Pieronek pokazał, że taka postawa jest niepoważna.

  Ja dziękuję bardzo za wypowiedź biskupa Pieronka, który próbuje ratować wiarygodność i moralność Kościoła.
  Szczęść Boże.
 • @ezaw 14:21:21
  Demagogiczne postawienie sprawy. On nadaje takim postawom pozór zgodności z doktryną i nauką Kościoła.
 • @sceptyk 14:34:25
  Magogiczne mówisz. To w kościele są ludzie magoga. Dobrze wiedzieć. A zatem gog z magogiem walczy, a nie z wiarą... chyba że z fałszywą wiarą.
 • @adevo 14:34:20
  //TV Trwam NIE JEST telewizją Kościoła!//

  Prawnie nie jest i dobrze, ale rzeczywiście jest telewizją Kościoła, bo dziennikarzami są zakonnicy, bo stałymi felietonistami są księża, profesorowie KULu ( 11 z nich jest obecnymi lub byłymi kierownikami katedr), bo Episkopat popiera to radio.

  ''Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym

  Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski stanowczo apeluje o zmianę stanowiska KRRiTV w trwającym procesie koncesyjnym i przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie.

  Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa tym bardziej, że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Oczekują tego również liczni odbiorcy, w tym wielu chorych i samotnych.

  Ufamy, że TV Trwam – nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce.


  Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

  abp Józef Michalik – przewodniczący KEP
  abp Stanisław Gądecki – zastępca przewodniczącego KEP
  abp Józef Kowalczyk – prymas Polski
  kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski
  kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski
  bp Wojciech Polak – sekretarz generalny KEP
  abp Andrzej Dzięga,
  abp Sławoj Leszek Głódź,
  abp Marian Gołębiewski,
  bp Edward Dajczak,
  bp Kazimierz Ryczan,
  bp Andrzej Suski
  biskup pomocniczy Marek Jędraszewski


  Warszawa, 16 stycznia 2012 r.

  -----------------------------------------------------------------------

  Maybach i helikopter to tylko ''fakty'' medialne. Proszę nie powielać tu plotek które szerzą wrogowie Kościoła.
  Człowiek wiarygodny posługuje się dowiedzioną prawdą. Dowody!
 • z okazji dzisiejszego jubileuszu, został nadesłany list w którym Ojciec Św. Benedykt XVI
  za pośrednictwem kard. Tarcisio Bertone – Sekretarza Stanu , pisze następujące słowa:

  Wielebny Ojciec Prowincjał Janusz Sok Przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów !

  Ojciec Św. Benedykt XVI łącząc się duchowo z uczestnikami uroczystości 20-lecia Radia Maryja, za moim pośrednictwem przesyła na ręce Ojca Prowincjała pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo, Założycielowi i Dyrektorowi Radia O. Tadeuszowi Rydzkowi, wszystkim pracownikom duchownym i świeckim, wolontariuszom oraz tym, którzy za przyczyną tej katolickiej rozgłośni znajdują umocnienie w wierze na drodze do spotkania z Bogiem. .....
  http://www.radiomaryja.pl/multimedia/xx-lat-rm-list-od-kard-tarcisio-bertone/
 • cytaty z JPII
  Dobrze, że Radio Maryja modli się, ze uczy swych słuchaczy modlitwy, ukazując, jak bardzo jest ona potrzebna współczesnemu człowiekowi, rodzinie, Kościołowi i światu.
  Opis: wypowiedź z 16 października 1997.

  Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie Radio, że się nazywa Radio Maryja.

  Opis: wypowiedź z 1995

  Raduję się obecnością słuchaczy Radia Maryja, które ma siedzibę w Toruniu. Rozgłośnia ta dociera do bardzo wielu rodaków w Polsce i na świecie. Wszystkim słuchaczom i pracownikom radia życzę tej radości, jaka płynie ze zwiastowania Dobrej Nowiny. Niech Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji, prowadzi wasze radio na spotkanie nowych ludzi i nowych czasów. Dziękuję wam za radiową katechezę, a szczególnie za modlitwy w intencji Kościoła i Papieża. Pozdrowieniem moim obejmuję również wszystkie rozgłośnie katolickie w Polsce, a jest ich wiele. Pomagają one ludziom w odkrywaniu piękna i mocy Ewangelii, która jest drogą do zbawienia każdego człowieka. Wasza działalność i apostolstwo są bardzo cenne, bardzo potrzebne Kościołowi i Ojczyźnie. Niech wam Bóg błogosławi.

  Opis: w przemówieniu wygłoszonym w Toruniu w 1999.
 • a tu jak biskup Pieronek jest niedoinformowany;
  Biskup Tadeusz Pieronek był gościem Moniki Olejnik w Radiu ZET. Publicystka pytała m.in. o głośny list pasterski przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Józef Michalik stwierdził w nim, że Kościół w Polsce jest atakowany przez masonów.

  Biskup Tadeusz Pieronek nie do końca zgadza się z tą tezą.

  W Polsce wpływu masonów nie widzę. To jest zbitka myślowa, uważa się że ktokolwiek jest krytyczny wobec Kościoła lub mu wrogi, to jest mason lub liberał. Jest jeszcze kilka innych określeń, którymi bardzo często mnie się określa - mówił biskup. I dodał: Można z tym żyć, nie przejmować się tym bo te oskarżenia są nieprecyzyjne. A epitety to nie jest żadna metoda.

  Hierarcha jednak widzi wpływy masonerii poza Polską.
 • @circ Nowa sekta?
  Zgadzam się z biskupem profesorem Pieronkiem. Każdy w Polsce dostaje swoją etykietkę gdyż ludzie nie potrafią dyskutować merytorycznie, chcą mieć tylko przewagę, rację. Wyzwiska to wg mnie też metoda służb. Tu na tym blogu ostrzegam proszę wyzwisk nie stosować.

  Poza waszym radarem jest bardzo skuteczna sekta, z którą w Polsce nikt nie walczy, nikt o niej nie informuje. Ta organizacja chcąca przejąć władzę nad światem, nazywa się Scientology Church. Aż dziwne, w Polsce o nich nic negatywnego, nic pozytywnego, czyżby schowali się za plecami masonów, Żydów lub liberałów?

  Wypowiedzi Bp Pieronka z roku 2012 odzwierciedlają dzisiejszą sytuację z mediami Rydzyka.
  Aktualnie one są partyjne, popierają wszystko to, co jest dobre dla globalnych koncernów panoszących się w Polsce i ich reprezentantów z PiS-u i PO.

  Cały hałas o koncesje dla tv Trwam, przygłusza istotne sprawy, które media Rydzykowe fałszywie transportują lub o nich nie informują, gdyż robią taką samą cenzurę jak media platformy:

  - Pokrycie Polski i prawie każdego kościoła nadajnikami mikrofal, o strasznym działaniu, otumaniającym, służącym śledzeniu ludzi.
  Fale mikrofalowe zagłuszają, niszczą koncentrację, niektórym wręcz uniemożliwiają się modlić - media Rydzykowe to nie obchodzi.

  Czy to jest katolickie wykorzystywać obiekt konsekrowany dla celów szkodzenia istotom żywym i zarabianie na tym pieniędzy? Kościoły miały służyć do modlenia, a nie do naświetlania i prześwietlania ludzi sztucznie pulsującymi modulowanymi falami, które teraz stały się podstawą dla programu Indect.

  Piszę tu o zamianie wież kościelnych na stacje nadawcze telefonii komórkowej. Informacje o walce mieszkańców z takimi kościołami Rydzyk naturalnie blokuje wspólnie z mediami PO.
  Ja je podawałem tu: http://iddd.de/umtsno/koscioly.htm

  - Energia atomowa - teraz jak Rydzyk popiera PIS, znowu droga dla krytyków została zamknięta.

  - Gaz łupkowy- wręcz bezczelne, kłamliwe godzinne akcje marketingowe o wydobyciu gazu w łupkach bez możliwości dialogu z katolicką opozycją.

  Część katolików nie ma swojego miejsca w mediach Rydzykowych. Dlatego rację ma Biskup Pieronek. Media Rydzykowe są partyjne. Ponieważ Kościół Katolicki jest dla wszystkich to Tv TRWAM wykluczająca znaczną część katolików o innych poglądach gospodarczych i politycznych, nie może być telewizją Kościoła.

  Wg mnie mamy do czynienia z powstawaniem nowej sekty i jej fanatycznymi członkami, ale nie z mediami kościelnymi.
 • @adevo 17:08:58
  Czy ma Pan google?

  Biskup Pawłowicz, odpowiedzialny z ramienia Episkopatu za problem sekt w Polsce (począwszy od 1990 roku), w drugim wydaniu swojej książki „Kościół i sekty w Polsce" wymienia następujące sekty destrukcyjne:

  1. Kościół Zjednoczeniowy, czyli Ruch pod wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego (zwany Kościołem S. M. Muna lub Moona).

  2. Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny.

  3. Instytut Wiedzy Transcendentalnej (TM).

  4. Scjentologia (Scientology).

  5. Satanizm.

  6. Wspólnota Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych „Rodzina".

  7. Niebo - Zbór Chrześcijan Leczenia Duchem Bożym.
  http://www.opoka.org.pl/varia/sekty/sektynoweruchyreligijne.html

  Tych stron jest mnóstwo, a w RM trąbi o scjentologach prof. Krajski od lat.
  https://www.google.pl/search?q=Krajski+o+scjentologach&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a#hl=pl&safe=off&client=firefox-a&hs=Oi0&rls=org.mozilla:pl%3Aofficial&sclient=psy-ab&q=Krajski+o+scjentologach%2C+radio+maryja&oq=Krajski+o+scjentologach%2C+radio+maryja&gs_l=serp.3...14208.17152.1.17418.14.14.0.0.0.0.176.2046.0j14.14.0...0.0...1c.De3w15v0EiM&psj=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=db97c5546ede13e2&biw=1280&bih=818

  Co do mikrofal, za dużo Pan wymaga od tego Radia-80 % czasu antenowego to modlitwy.
  Niech Pan załozy własne radio.


  Ogólnie Pańskie uwagi są niepoważne, tym bardziej, że nie zadaje sobie Pan trudu sprawdzenia w wyszukiwarce czy Panskie zarzuty są zasadne.
  Mówi Pan z własnych domniemań nie opartych ani na rzetelnej wiedzy, ani na rozumie, ale na domniemaniach i plotkach.
 • @circ 15:46:04
  Jeszcze lepszy od Pieronka jest MIchalik. Atakują go masoni! To jest dopiero hipokryzja.

  Zamiast tworzyć silny kościół w prawdzie, gdzie ludzie rozumieliby czym jest Duch Święty i mieli poznanie Prawdy a tym samym byliby nie do zdarcia to kościół pasie owieczki tak słabe że te potem na najmniejsze zwodzenie dają się zwieść...

  Pretensje do wilka że jest wilkiem. Czyli w istocie pretensje do samego Pana Boga że stworzył wilki... i to mówią BISKUPOWIE i ARCYBISKUPOWIE!

  Jeśli więc Arcybiskupowie nie mają pojęcia co mówią to jak ten kościół może przetrwać?

  Jezus daje nam naukę jasną: HIENY ZLATUJĄ SIĘ DO PADLINY.
 • @ Zatroskany o czystość Kościola...
  .. tfwoje (?) "stanowiska i rad-dy-dy" i to całe.łe pisanko, jest raczej MEM-RYCZNE. Chodzi tylko o zasadzenie ....MEM'ów ... i tyle !!!
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Mem

  Już ludzie nauczyli sięCiem czytać dawno.
  http://dariuszdrazek.nowyekran.pl/post/68870,przestepstwo-scigane-z-urzedu#comment_557299

  ....idz se do "pier-una" ....szwabskie gadanie i tyle ............................!
 • @circ 17:54:47
  ///
  Biskup Pawłowicz, odpowiedzialny z ramienia Episkopatu za problem sekt w Polsce (począwszy od 1990 roku), w drugim wydaniu swojej książki „Kościół i sekty w Polsce" wymienia następujące sekty destrukcyjne:
  ///

  Pawłowicz może wymienia, w książce, ja jakoś na lekcjach religii nie słyszałem o tym.

  A dlaczego ludzie którzy mają pod nosem kościół w ogóle szukają czegoś takiego - obcego, czego nie znają?
 • @ezaw 18:32:24
  //Pawłowicz może wymienia, w książce, ja jakoś na lekcjach religii nie słyszałem o tym. //

  //Zamiast tworzyć silny kościół w prawdzie, gdzie ludzie rozumieliby czym jest Duch Święty i mieli poznanie Prawdy a tym samym byliby nie do zdarcia to kościół pasie owieczki tak słabe że te potem na najmniejsze zwodzenie dają się zwieść... //

  Przeczysz sam sobie, by się czepiać jak nie tego, to tego, jak autor bloga.
  Nikt takich umysłów nie traktuje poważnie.

  Lekcje religii są raz w tygodniu, sam masz google stary koniu, zresztą na religii spałeś.
 • @circ 18:46:01
  Jeśli o mnie chodzi to w szkole średniej jako jeden z niewielu - wyjątkowo - słuchałem, a co więcej byłem tym który najwięcej rozmawiał z księdzem, i właściwie cała lekcja religii miała jakikolwiek sens również dzięki mnie, ponieważ 4/5 klasy nie słuchało ale zajmowało się czymś innym np. gra w karty. Miałem wystawioną przez księdza ocenę celującą. Więc może łaskawie przestań konfabulować i bredzić o czymś o czym nie masz pojęcia.

  Zresztą nie pierwszy raz dajesz świadectwo swojej obłudy pisząc o czymś o czym nie masz pojęcia. I takim sądem będziesz sądzona. To Mefistofeles ciągle chcąc dobra ciągle zło czynił. A Mefistofeles to duch schizofrenii, obłudnika który sam nie moze i nie chce innym pozwolić aby osiągnęli Królestwo. Typowe działanie demona.

  Powtórzę jeszcze raz - Pawłowicz sobie wydał książkę, a ta wiedza powinna dotrzeć do ludzi. lecz tak się nie stało. Nie było mowy o tym, a internetu wtedy nie było.

  I zastanów się co piszesz, skoro ja mam sobie szukać w googlach to po co mi lekcje religii?

  I takie to są właśnie mądrości ludzi rzekomo wierzących. Brak miłości i wszechobecne kretyństwo z sileniem się na rzekomą moc Boga, której nie ma.
 • @ezaw 18:56:28
  // I takie to są właśnie mądrości ludzi rzekomo wierzących. Brak miłości i wszechobecne kretyństwo z sileniem się na rzekomą moc Boga, której nie ma.//
  Miałem Cię za mądrego. A Ty piszesz głupoty. Pomoc Boga dostajesz zawsze na bieżąco. Nawet dostajesz ją "jakby-telefonicznie". Wiesz kiedy ? Za kazdym razem kiedy CIERPISZ. To Ty musisz znalezć właścwe rozwiązanie dla SIEBIE (zawsze) . Masz wolną wolę jako człowiek (system) i to twoja sprawa aby swoje życie -działanie (autonomicznego) systemu NAPRAWIĆ !!! Tak jest zawsze ....co mało dostajesz informacji ???
  Ezaw człowieku, zastanów się ......................
 • @tfur-ja 19:16:02
  Panie tfu-ty, zupełnie nie rozumiesz kontekstu. Czy ja gdzieś zaprzeczam temu co piszesz? Oczywiście że za każdym razem kiedy CIERPISZ musisz zanosić OFIARĘ Bogu, która jest mu miła. To proste. Naprawiasz w ten sposób zło, przemieniasz je w dobro. Błogosławieni którzy znoszą prześladowania...
  Odwrotnym działaniem jest satanizm, w którym nie ma zrozumienia ale jest walenie w innych. I jak wiemy to też jest możliwe.

  ///
  Tak jest zawsze ....co mało dostajesz informacji ???
  ///

  Nie odwracaj kota ogonem i nie udawaj że nie widzisz co się dzieje. Informacji nie ma praktycznie wcale... jak np. weźmiesz sobie konkretne przypadki gdzie ludzie zostają uzdrowieni przez Ducha Świętego to potem boją się przyznać do tego, nie dzielą się z innymi, ale zatrzymują dla siebie... tak samo robili Egipcjanie, otrzymując łaskę zatrzymywali wszystko dla siebie i zupełnie nie widzieli problemu - im było dobrze, a co ich obchodzili inni.

  I proszę cię nie opowiadaj obłudnych bajek o tym czy mało dostaję informacji... ja ich wcale nie dostałem, tak jak ich nie dostaje większość. Jest oczywiście zawsze druga strona - chęć przyjęcia - ale powtarzam że ja zawsze byłem otwarty. Odbijanie piłeczki że sam sobie jestem winny bo nie słuchałem na religii jest wybitnym chamstwem i kretynizmem, tylko osoba nie mająca miłości - wyczucia - może coś takiego napisać. Bo taka osoba nawet nie wie że wyczucie to miłość. Brak kojarzenia. I co więcej pycha, opór na przyjęcie nauki. Tak jak zresztą wspomniałem, byłem najbardziej aktywną osobą na lekcjach religii i jedną z niewielu która słuchała i podejmowała rozmowę z księdzem. Niestety w tych rozmowach nie było nic sensownego, żadnej nauki, gadanie o bzdetach, na podbieństwo mielenia bzdetów w RM i TVTRWAM, szukanie wroga, żydów i masonów na okrągło, a praktycznie kompletny brak podstaw życiowych a co gorsza duchowych. Ani nauki ani wiary.


  Pamiętaj że łaskę możesz zachować dla siebie, skitrać i ukrywać się z nią, to nie jest jeszcze ciężki grzech, ale pamiętaj też że nie zrobisz kroku dalej i królestwa bożego nie odziedziczysz.


  ///
  Ezaw człowieku, zastanów się ......................
  ///

  W tym rzecz że ja zastanawiam się.
 • Cejrowski o Radiu Maryja
  http://www.youtube.com/watch?v=FOqhEHZOkX4
 • @ezaw 20:32:30
  // Panie tfu-ty, zupełnie nie rozumiesz kontekstu. Czy ja gdzieś zaprzeczam temu co piszesz? Oczywiście że za każdym razem kiedy CIERPISZ musisz zanosić OFIARĘ Bogu, która jest mu miła. //

  Ależ Ezaw zupełnie nie rozumiesz TEGO BOŻEGO swiata !
  Kiedy CIERPISZ, robisz jako autonomiczny-system-ezaw ; posiadajacy wolną wolę , daną Ci autonomię, w zakresie praw tego świata BOŻEGO ....coś nie tak !!! Robisz-czujesz-popełniasz ... jako pojedyńczy system-ezaw (takich samych jak TY) coś niezgodnie, z przekazem Boga (niestannym słanym Ci zawsze) i jego PRAWDĄ. Czyli DOBROCIĄ wewnetrzną [systemu-ezaw] . Nie musisz zanośić OFIAR !!! Naprawiasz swój system-ezaw ....i to jest wystarczjąca Ofiara BOGU. On chce zawsze Twego DOBRA-ZYCIA-dla Twojego systemu-Ezaw od chwili kiedy zaistniałeś jako jeden, z wieli wielu BYTÓW świadomych-autonomicznych.
  Powołany jesteś do BYTU autonomicznego-własnego-unikalnego - sam musisz znależć rozwiązania unikalne dla ....swojego BYCIA TU. musisz szukac , znależć, naprawić, i żyć dalej. Jak zbłądzisz ...dostaniesz znowu "telefon-Cierpienie" .....
  Nie jesteś BYTEM bez narzędzi-na-przeżycie ...Masz i budujesz swoją samo-świadomosć, zdobywasz wiedzę, (nie musi być Ci podana na tacy)masz dostateczną strukturę, PRZEKAZ Ducha , jak inne tego typu niezliczone i nie az tak-dobrze wyposazone (BOŻE Byty). Wszystko co jest ...jest BYTEM. A Ty masz wolna wole ....chcesz z niej zrezygnowac ?
  ......zjada mi literki polskie...narka
 • @circ 17:54:47
  -- Ogólnie Pańskie uwagi są niepoważne, tym bardziej, że nie zadaje sobie Pan trudu sprawdzenia w wyszukiwarce czy Pańskie zarzuty są zasadne.--
  Przy tej okazji chciałem się doinformować, ale o sytuacji w Polsce. To, co pan dr Krajski opowiada może jest ciekawe - tylko, że takie ogólniki to mnie już dawno nie interesują. Skończyłem bawić się ciekawymi historiami na początku lat 80-ch. Takie opowiadanie Krajskiego po przeczytaniu paru książek o scientology to tak jakbym czytał katherina404. - Nic z takiej beletrystyki oprócz rozrywki nie wynika.
  Mnie chodzi o polskie konkrety: zagrożone miasta, firmy -przykrywki, wykupione domy, może miasta, ludzie, którzy się zadłużają by przejść kolejne kursy, ludzie, którzy chcą uciec z sekty itd. - Liczą się w tym wypadku polskie konkretne fakty. O to Panią pytałem, by ocenić gdzie oni są, gdzie szkodzą, jaka jest świadomość zagrożenia w Polsce.

  Widzę nie macie tego rozpracowane. Czyli nie wiecie NIC.
  Łączenie Masonerii z Scientology to naprawdę szczyt niewiedzy i dyletantyzmu. Dr Krajski to nie ekspert, on po części robi Scientology nawet reklamę - przepuszczam, że pomylił książki i cytował z ich biblii. Takie opowieści to ja też mogę nad jeziorkiem, przy ognisku, jak słońce zachodzi. Nic nie widać, więc macie poważny problem.

  Dzisiejsze czasy są takie, że chodzi o sprawdzone, konkretne informacje - wtedy dopiero widać, jaka jest prawda. Dlatego linki, które mi podałaś są dla mnie bezużyteczne - nie o oto chodziło mi. Raczej o to czy te kursy ( wywiady ŁŁ) dla lepszego sprzedawania nie są czasem robotą Church of Scientology.
 • @circ 21:06:01 - ciemna strona mediów Rydzyka
  Też uważam, RM robi wspaniałą robotę duszpasterską. Ja mogłem to w Polsce sam obserwować, byłem zaproszony, praktykowałem wspólnie. Znam środowisko.

  Tylko jest jeszcze ta druga strona - ciemna strona mediów Rydzyka i o tej stronie wypowiada się profesor bp Pieronek i tu krytykuję też ja dyskryminację, która istnieje dla katolików tylko, dlatego że chcą ochronić zasoby wody pitnej w Polsce, chcą chronić zdrowie Polaków, chcą chronić polską żywność, chcą dla Polski taniej energii.

  Tu w tych najistotniejszych dla rozwoju gospodarczego Polski sprawach Rydzyk stoi jednoznacznie w każdym temacie na linii zagranicznych koncernów - tak jak chce tego PiS. Oczywiście piszę o aktualnym roku 2012, a nie o 1999.
 • @adevo 23:11:41
  //Nic z takiej beletrystyki oprócz rozrywki nie wynika.
  //Mnie chodzi o polskie konkrety: zagrożone miasta, firmy -przykrywki, wykupione domy, może miasta, ludzie, którzy się zadłużają by przejść kolejne kursy, ludzie, którzy chcą uciec z sekty itd. - Liczą się w tym wypadku polskie konkretne fakty. O to Panią pytałem, by ocenić gdzie oni są, gdzie szkodzą, jaka jest świadomość zagrożenia w Polsce.//

  W wykładzie jest mnóstwo faktów.
  A po takie fakty jak Pan zacytował, proszę iść do służb specjalnych, oni mają na to pieniądze i narzędzia. Kościół to nie służby specjalne.
  Pan zdaje się ma małe pojęcie czym jest Kościół, a czym nie jest.

  Co do łączenia masonerii ze scjentologią, Pan Krajski waśnie wykazuje taką współpracę.

  http://www.youtube.com/watch?v=2YhtRPWgvE0

  Co do nazwisk proszę sobie samemu wyrobić zdanie i wziąć za to odpowiedzialność. Krajski daje narzędzie do tego.
 • @adevo 23:23:22
  //Tylko jest jeszcze ta druga strona - ciemna strona mediów Rydzyka i o tej stronie wypowiada się profesor bp Pieronek i tu krytykuję też ja dyskryminację, która istnieje dla katolików tylko, dlatego że chcą ochronić zasoby wody pitnej w Polsce, chcą chronić zdrowie Polaków, chcą chronić polską żywność, chcą dla Polski taniej energii. //


  To są oczywiście prostackie pomówienia i interpretacje różnych wrogów prawdy i nie o tę wodę im chodzi, ale dyskredytację Radia, które głosi prawdę. Co do polityki, RM oddaje antenę każdej prawicy, ale takiej za którą nie stoją służby, a takiej tu prawie nie ma, więc z braku laku zostaje PIS ze swoją nędzą.
  Pan jest naiwny do kwadratu.
 • Dlaczego RM TvTrwam utracilo łaskę Boga?
  Redymptorysci w tym Ojciec Rydzyk unika tematu Intronizacji jak diabeł swieconej wody...Jesli już to najwyżej Jezusowego" serduszka" .Jako króla to uznają Go co najwyżej w koronie cierniowej i przenigdy niezdejmowac Go z krzyża...No a Przeciez CHRYSTUS KRÓL JEST BOGIEM WŁADCA WSZECHŚWIATA ! BOG OJCIEC OFIAROWAŁ NAM SWOJEGO SYNA W AKCIE NAJWKSZEJ NIESKOŃCZONCZONEJ MIŁOŚCI DO NAS GRZESZNIKOW BY NAM DAĆ DROGĘ POWROTNĄ DO UTRACONEGO RAJU I KRÓLESTWA NIEBIESKIEGO.DLACZEGO KAPŁANI ZAJELI W POLSCE MIEJSCE NASZEGO BOGA OJCA W JEGO SWIATYNIACH? TABERNAKULUM ZOSTAŁO USUNIĘTE Z CENTRALNEGO MIEJSCA W KOŚCIELE I PRZENIESIONO UKRYTO W ZAKRYSTII . KAPŁANI DLACZEGO ZAJELISCIE MIEJSCE BOGA NASZEGO I POSTAWILISCIE SWOJE TRONY W CENTRALNYM MIEJSCU KOŚCIOŁA ODBIERAJAC JEMU NALEŻNĄ CHWALE !!?? DLACZEGO TEPICIE I ZAKAZUJECIE WYZNAWCÓW CHRYSTUSA KRÓLA ? CZYŻ NIE PRZED JEGO KROLEWSKIM OBLICZEM ODPOWIECIE NA SADZIE OSTATECZNYM? JAK MU SPOJRZYCIE W OCZY CO MU WTEDY ODPOWIECIE :CZYŻ NIE PROROKOWALISMY W TWOIM IMIENIU I NIE WYRZUCALISMY ZŁYCH DUCHOW ITD... ON WTEDY ODPOWIE IDZCIE PRECZ W OGIEŃ WIECZNY BO BYŁEM GŁODNY A NIE DALISCIE MI JEŚĆ , BYŁEM SPRAGNIONY A NIE DALISCIE MI PIĆ ...ONI WTEDY ODPOWIEDZĄ PANIE KIEDY CIĘ WIDZIELIŚMY GLODNYM I NIE DALIŚMY CI JESCI ALBO PIĆ ...ON ZAS ODPOWIE WSZYSKO COSCIE UCZYNILI TYM NAJMNIEJSZEMU I NAJBEDNIEJSZEMU TO MNIESCIE UCZYNILI...ONI ZAS W TEDY TRAFIA W OGIEŃ WIECZNY A CIERPIENIOM ICH NIE BĘDZIE KOŃCA... Prosze o wybaczenie jesli gdzieś popełnilem błąd gdyż pisałem z pamieci. KROLUJ NAM CHRYSTE !!!
 • @circ 00:29:13 propozycja dyskusji na tv TRWAM
  //To są oczywiście prostackie pomówienia i interpretacje różnych wrogów prawdy i nie o tę wodę im chodzi, ale dyskredytację Radia, które głosi prawdę.//

  http://www.youtube.com/watch?v=orttCIJpIMw
  Posłuchaj od 11: 11 tam nasza propozycja dyskusji.

  Czy profesor Ryszard Kozłowski to niepoważny człowiek?
  Wywiad z nim jest na początku wideo. Czy to wszystko służby?
 • @tfur-ja 21:25:40
  Dziękuję za wykład, przynajmniej w odróżnieniu od innych nie posługujesz się cudzymi zapychaczami które wcale nie muszą być zgodne z prawdą i logiką tylko dlatego że napisał jej jakiś ksiądz. To wszystko jest tym co ja już tutaj w wielu miejscach napisałem.

  Bardzo świetnie, to co napisałeś ma rację bytu, jest logiczne i sensowne, a ja się zgadzam z tym co napisałeś. Lecz mimo to nie zrozumiemy się, to co piszesz ma się nijak do kwestii.
 • @circ 21:06:01
  Co to ma do rzeczy co mówi Cejrowski o RM?
 • @circ 11:41:21
  Nie jest prawdą, że, cyt.:

  "Ks. Rydzyk wspólnie z papieżem JPII, za wiedzą niektórych biskupów ustalili po cichu, że O. Rydzyk otworzy Radio na siebie, po to, by rząd negocjując z Kościołem nie naciskał, by radio zamknięto, lub przejęto."

  Wiem „z pierwszej ręki”, że RM powstało za pieniądze pewnego Niemca, któremu zaćpało się dwoje dzieci i stracił on "sens życia" i sens pracowania. Powstało na terenie nieruchomości (stary, mały domek i działka na uboczu Torunia), którą zapisał klasztorowi o. Tadeusza pewna starsza pani. Sam pomysł RM o. Tadeusz zaczerpnął z włoskiego RM. Tyle wiedziałem w A.D. 1992.

  Po 10 latach obserwacji, sądząc po dokonaniach tego prostego zakonnika, mogę dodać, że koordynacja i zabezpieczenie całości pochodzi niewątpliwie od Matki Bożej a o. Tadeusz Rydzyk jest tylko Jej wiernym sługą i wykonawcą Jej woli. To tyle w tym temacie,
  Szczęść Boże
 • @panMarek 11:02:25
  ///
  . Tadeusz zaczerpnął z włoskiego RM. Tyle wiedziałem w A.D. 1992.
  ///

  Może to było włoskie RM, ale też w Niemczech jest RM.
 • @ezaw 11:34:39
  "Może to było włoskie RM, ale też w Niemczech jest RM."

  Co niesie ten Pana komentarz? Co to za informacja: "Może to było włoskie RM"?

  Skoro napisałem, że sam pomysł RM o. Tadeusz zaczerpnął z włoskiego RM to proszę mnie nie poprawiać sformułowaniami "Może to było włoskie RM, ale też w Niemczech jest RM." Morze jest szeroki i głębokie proszę Pana, o czym już wiedzą małe dzieci.

  Poza tym Radio Maryja Italia istnieje od 1987 roku a w Niemczech jest odpowiednik RM o nazwie Radio Horeb i jest dużo młodsze.

  Laudetur Iesus Christus et Maria semper Virgo
 • Jest ojciec Tadeusz Rydzyk, jest też biskup Tadeusz Pieronek
  Są pasterze i są pastuchy, nieprawdaż?
 • ----o co mi chodzi ??
  --- a o to , że CZAS !!!! oddzielić kościół od Państwa --a wtedy każdy będzie pracować NA WŁASNY RACHUNEK i za niego płacić -- i tyle
 • @ninanonimowa 23:28:17
  W Niemczech oddzielenie Kościoła od Państwa rozwiązali przez podatek kościelny od wszystkich wiernych. Można się wypisać z kościoła wtedy się podatku nie płaci. Kościół przez te podatki jest bardzo bogaty, ale dziesiątki tysięcy wiernych rocznie mu uciekają.

  W Polsce jak ja to rozumiem, usługi kościelne są płatne: za chrzty, za śluby, pogrzeby itd., ale nie ma podatku. Kościół pracuje na własny rachunek.

  Natomiast ciekawy jestem, czy masz jakąś wizję, filozofię uwolnienia Polski od wpływu KK?
  Uważasz, że jest dla Polaków korzystne pozbawienie ich wiary katolickiej?
  Tak rozumiem Twoje motywy wpisów.
 • @panMarek 11:02:25 - Prawdziwe fakty !
  Przejąłem 2 ważne komenty pod artykułem księdza Dariusza Drążka
  http://dariuszdrazek.nowyekran.pl/post/68870,przestepstwo-scigane-z-urzedu#comment_570232

  OPŁATA KONCESYJNA TO CO INNEGO NIŻ ZA NADAWANIE

  Z opłat koncesyjnych nie są finansowane nadajniki. Koszt nadawania to obecnie 7 mln zł/kanał/rok, a więc jest to inny rząd wielkości kosztów. 10 lat nadawania to 70 mln zł, koncesja na 10 lat kosztuje ok. 10 mln.
  rzm 07.08.2012 17:45:51

  FLV

  Założycielami fundacji Lux Veritatis były trzy prywatne osoby (o. T. Rydzyk, o. J. Król i o. St. Kwiatkowski), nie było wśród nich żadnej kościelnej osoby prawnej.
  O. Rydzyk jest prezesem tej fundacji.
  rzm 07.08.2012 17:54:53

  PS. Doszliśmy do prawdziwych szczegółów -
  to mi mówi mój nos! :)
 • Paradoks?
  Paradoks ?
  Zarówno prezes Dworak jak i naczelny antyklerykał RP - niejaki Janusz Palikot to absolwenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
  Niejaka H.G. Waltz - prezydent Warszawy, usuwająca krzyże przydrożne i zapraszająca bluźnierczych "artystów" to uczestniczka bodajże Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, która występowała niegdyś w RM.

  Czyżby brak asystencji Ducha Św. w Kościele ?

  Fragment komentarza:
  http://dariuszdrazek.nowyekran.pl/post/70851,wladza-o-bezczelnej-twarzy#comment_573922
 • Bardzo ciekawe
  zarówno wpis jak i dyskusja. Dałem 5.
  Wynika z tego, że toruńskie media nie są w pełni transparentne. Może w tych czasach jest to konieczne i inaczej się nie da? Mnie osobiscie także nie podoba się sprzyjanie (tylko?) PiSowi ale widzę w tym działanie taktyczne. To jedyna siła mająca jakiś potencjał sprawczy.
  Większość jednak przemawia za RM i Rydzykiem: duszpasterstwo, formacja, przekazywanie prawdy (!) alternatywnie do mediów mainstreamowych i ... propagowanie wiedzy o energii geotermalnej łącznie z działaniami w tym kierunku.
 • Trafna ocena
  Jak to nie rozumie Pan intencji władzy w szykanowaniu TV Trwam?
  przecież wyjaśnienie miał Pan na marszu ;-)

  gdyby wsadzili ich na platformę cyfrową co by to zmieniło? nic
  a tak znowu "przebudzona Polska" to Polska PiS- u i Ojca Rydzyka...

  tymczasem realne "przebudzenie" to ujawnienie prawdziwych mechanizmów władzy - władzy sztucznego pieniądza i póki co jest nas JESZCZE mało
  no i jak się tutaj przebić z tym PRZEBUDZENIEM jak ten termin w tych idiotycznych okolicznościach zawłaszczył medialnie p. Jarosław ....?

  właśnie o to chodzi architektom społecznej manipulacji - to jest cios de facto skierowany w NAS!
  w NAS skierowanych także tutaj na NE
  http://ryszard.opara.nowyekran.pl/post/75859,marsz-polski-ale-dokad-i-po-co#comment_628224

  konserwa70 04.10.2012 14:30:13
 • Rydzyk: Zwróciłbym się do tatusia pana Lufta
  http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/13666,dac-swiadectwo-prawdzie.html

  Dać świadectwo prawdzie
  Poniedziałek, 29 października 2012 (14:41)

  Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr

  List otwarty pana prof. dr. hab. Stanisława Lufta do przewodniczącego Episkopatu Polski ks. abp. Józefa Michalika jest listem otwartym. To znaczy, że oprócz głównego adresata tego listu jest skierowany do szerszego grona odbiorców, a w ten sposób zachęca ich do lektury, ale też odpowiedzi.

  Kilka dni temu w „Naszym Dzienniku” o. Tadeusz Rydzyk napisał: „Zwróciłbym się do tatusia pana Lufta. Może przemówi do syna. (...) Dowiedziałem się, że tata uczy w seminarium archidiecezjalnym. (...) Proszę zwrócić się do syna i powiedzieć: Synu, co wyprawiasz?”. Słowa te były użyte w kontekście działań Krzysztofa Lufta blokujących miejsce dla Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie. Na te słowa zareagował zarówno syn, jak i ojciec. Syn w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” stwierdził: „Trzeba być wyjątkowo podłym i małym człowiekiem, żeby publicznie atakować 90-letniego i niezwykle zasłużonego, także dla Kościoła, starszego pana w związku z działalnością państwową jego syna”. Sam zaś prof. Stanisław Luft napisał: „To nieszczęsne zdarzenie oceniam jako nieprzyzwoite, ale jest ono tylko drobnym epizodem, za to pretekstem do przywołania bardzo groźnych zjawisk w polskim Kościele, związanych m.in. z działalnością części mediów katolickich, którym ojciec Rydzyk patronuje”.

  List prof. Lufta został opublikowany także w „Gazecie Wyborczej”, która okazuje się być dla niektórych pokrzywdzonych przez „Kościół oblężonej twierdzy” jedynym środkiem dialogu.

  Istotnie, nietrudno zauważyć, że wypowiedź prof. Stanisława Lufta dotyka wątku osobistego, ale czyni to jedynie po to, by wyrazić szersze opinie dotyczące diagnozy kondycji Kościoła w Polsce. A kondycja ta naznaczona jest, wedle autora listu, rozległymi stanami zapalnymi i deformacjami. Ich źródłem jest mentalność oblężonej twierdzy, a konsekwencją szerzenie antywartości i deformacja życia społeczno-politycznego (zamiast Kościoła miłości i tolerancji proponuje się nam Kościół walki, a nawet wojny, uruchamiane są złe emocje i wzbudzana nienawiść). Autora listu niepokoi wreszcie to, że to wszystko odbywa się przy milczącej zgodzie oficjalnych organów Kościoła hierarchicznego. Milcząca aprobata jest tym bardziej niewłaściwa, że przyzwolenie na „politykowanie” w Kościele jest niezgodne z nauczaniem Kościoła zawartym w Konstytucji Duszpasterskiej o Kościele w Świecie Współczesnym (art. 76).

  Sprawą pierwszą i podstawową w lekturze tego listu i odpowiedzi nań jest trudność natury metodologicznej. Wynika ona z mieszania argumentów ad personam (odwołujących się do zasług, postawy i biografii autora listu) z argumentami merytorycznymi (diagnoza Kościoła).

  Warto jednak zauważyć, że ludzi o porównywalnych życiorysach z biografią autora jest w Polsce pewna liczba i jest sprawą jasną, że część z nich (nie ośmielam się zawyrokować - mniejsza czy większa) nie podziela poglądów prof. Stanisława Lufta. Dlatego też nie ma sensu dyskusja na poziomie biografii i autorytetów.

  Dyskusja ma sens na poziomie merytorycznym. Autor listu kreśli obraz Kościoła bardzo wyrazistą czernią i bielą, rysunkiem komiksowym. Można chyba oddać ten obraz słowami: Kościół w Polsce pontyfikatu Jana Pawła II był Kościołem zjednoczonym, za grzechy rozbicia odpowiada środowisko radiomaryjne. Taka teza jest po prostu nieprawdziwa. Wystarczy przypomnieć słowa Jana Pawła II z jego książki „Przekroczyć próg nadziei”, w której dzielił się gorzką refleksją na temat recepcji swojej pielgrzymki do Polski, pierwszej po 1989 r. W roku 1991 programem pielgrzymki był Dekalog, który stanowił nakreślenie horyzontu prawdy i prawa Bożego dla odzyskanej wolności. Ten program duszpasterski spotkał się z ostrą krytyką środowiska liberałów w Polsce, zgrupowanych wokół Kongresu Liberalno-Demokratycznego, w którym czołową rolę odgrywał obecny premier RP. Krytyka Kościoła i niezrozumienia nauczania Jana Pawła II było domeną środowiska, w którym obaj panowie Luftowie się wypowiadają, środowiska „Gazety Wyborczej”. To „Gazeta”, obalając stereotyp „Polaka katolika”, zafundowała w zamian dwa stereotypy zastępcze: „Kościoła otwartego” (patrz: instytucji niemającej wiele wspólnego z doktryną Kościoła katolickiego) i „Kościoła oblężonej twierdzy” (patrz: Kościoła wiernego duchowi prawdy). Jeżeli ktoś lub coś dokonało działań na rzecz rozbijania Kościoła w Polsce, to chciałoby się powiedzieć obu panom Luftom: faktycznie, jeżeli swoje refleksje snujecie w środowisku „Wyborczej”, jesteście, Panowie, we właściwym miejscu…

  Na marginesie warto zauważyć rzecz następującą, o przynależności do Chrystusa i Kościoła nie decydują deklaracje czy obrzędowe gesty. Pan Jezus mówi: Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie! wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Utarło się przekonanie, że zdaliśmy jako naród, jako społeczeństwo egzamin w dniach żałoby i pogrzebu po śmierci Jana Pawła II. Problemem jednak jest to, że wielu z ówczesnych żałobników zasiada dziś w ławach rządowych i sejmowych. Jak pogodzić ich wspólnotę z autorem „Evangelium vitae”, gdy dziś głosują za kulturą śmierci? Jak pogodzić ich wspólnotę z autorem słów o demokracji, która oderwana od wartości staje się totalitaryzmem, gdy dziś nie godzą się na przełamanie monopolu manipulacji medialnej, blokując miejsce dla Telewizji Trwam?

  Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Pan prof. Stanisław Luft przywołuje nr 76 konstytucji Gaudium et spes. W tym numerze czytamy słowa: Kościół, który z racji swego zadania i kompetencji w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną ani nie wiąże się z żadnym systemem politycznym, jest zarazem znakiem i zabezpieczeniem transcendentnego charakteru osoby ludzkiej.

  To właśnie to zdanie Jan Paweł II zestawił w wywiadzie, jakiego udzielił A. Frossardowi ze słowami Chrystusa Pana przed Piłatem: Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu.

  Ojciec Święty zestawił te słowa w odpowiedzi na pytanie Frossarda dotyczące relacji Kościoła i polityki. Wskazał, że misją Kościoła jest zabezpieczenie transcendentnego charakteru osoby ludzkiej, to znaczy danie świadectwa prawdzie.

  Jeśli katolicy świeccy i duchowni protestują dziś przeciw dewastacji prawdy w sprawach najistotniejszych, to służą tej właśnie misji. A dewastacją prawdy o człowieku jest na przykład dzisiaj traktowanie człowieka jako materiału genetycznego, poddanego reprodukcji in vitro, taką dewastacją jest traktowanie dziecka poczętego jako „źle poczętego”, skazanego na śmierć w imię eugeniki. Taką dewastacją jest rozciąganie „smoleńskiej mgły” przez przeszło dwa lata na wszystko to, co usiłuje choćby w części wyjaśnić tę tragiczną kwestię.

  Jeżeli przyzwolimy na to, że będziemy skazani na media mainstreamowe, tzw. publiczne czy komercyjne, to będziemy niezmiennie słyszeć, że in vitro jest zabiegiem leczniczym, że dzieci upośledzone są zbyt dużym obciążeniem, a mają zbyt małą jakość życia, że samolot rozbił się, uderzając o pancerną brzozę, prowadzony przez niepełnosprawnych pilotów, obrócił się wokół własnej osi na wysokości mniejszej niż długość własnego skrzydła i spadając na ziemię z kilku, kilkunastu metrów rozsypał się w promieniu kilku kilometrów… Jeżeli przyzwolimy na to, że damy sobą manipulować, będziemy marionetkami na scenie gry politycznej, stadem popędzanym przez sprawnych i wypasionych poganiaczy.

  Jeżeli chcemy być narodem – nie wolno nam się na to, co się nam narzuca, zgodzić. W imię prawdy o człowieku. Także w imię tego, że człowiek jest drogą Kościoła.

  Autor jest teologiem moralistą i etykiem, kierownikiem Zakładu Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, wykłada również w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jest kapelanem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.
 • @adevo 18:29:02 treść listu prof. Stanisława Lufta do arcybiskupa Józefa Michalika
  "Hałaśliwa mniejszość zawłaszcza Kościół. Zmienia go w partię"

  Do odpowiedzi Biskupa Bortkiewicza musi być dołączona treść listu otwartego profesora Lufta.

  "Większość polskich katolików nie angażuje się w hałaśliwe demonstracje polityczne, nie czuje się dyskryminowana w rzekomo zniewolonym kraju. Nie chcę nikomu odmawiać prawa do przeżywania swojej wiary w różny sposób, ale trudno się zgodzić na zawłaszczanie Kościoła przez hałaśliwą mniejszość zamieniającą go w partię polityczną. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do pomieszania religii z polityką, konflikty polityczne stają się ostrzejsze, a największym przegranym jest religia, która więdnie i traci siłę swego moralnego przesłania - napisał w liście otwartym do arcybiskupa Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski profesor Stanisław Luft. Za zgodą profesora publikujemy pismo.

  http://www.wprost.pl/ar/354446/Halasliwa-mniejszosc-zawlaszcza-Kosciol-Zmienia-go-w-partie/?pg=1

  "Piszę do Księdza Arcybiskupa powodowany troską o Kościół Boży w Polsce, o jego integralność i oblicze. Jestem emerytowanym profesorem reumatologii, ale równolegle do pracy lekarza prowadziłem przez 55 lat wykłady z medycyny pastoralnej w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, za co zostałem uhonorowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II odznaczeniem "Pro Ecclesia et Pontifice". Piszę te słowa jako list otwarty do Episkopatu, bo zostałem sprowokowany publiczną zaczepką pod moim adresem w Radiu Maryja i na łamach "Naszego Dziennika" ze strony ojca Tadeusza Rydzyka w związku z działalnością publiczną mojego syna. To nieszczęsne zdarzenie oceniam jako nieprzyzwoite, ale jest ono tylko drobnym epizodem, za to pretekstem do przywołania bardzo groźnych zjawisk w polskim Kościele, związanych m.in. z działalnością części mediów katolickich, którym ojciec Rydzyk patronuje.

  Siedem lat po śmierci papieża Polaka, który przez trzy dziesięciolecia spajał polski Kościół, dziś jest on dramatycznie podzielony. Polscy katolicy są dzieleni na "prawdziwych" i tych, którzy na to określenie nie zasługują. Tak samo również dzieli się Polaków.

  Siedem lat temu w ramach wielkich narodowych rekolekcji, jakimi stało się odchodzenie Jana Pawła II, miliony Polaków wychodziły na ulicę, aby poczuć jedność i wspólnotę. Dziś polscy katolicy wyprowadzani są na ulice, aby pod krzyżem i obrazem Matki Boskiej wznosić polityczne hasła pełne niechęci, a nawet nienawiści do inaczej myślących.

  Równo pięćdziesiąt lat po rozpoczęciu Soboru Watykańskiego II Kościół polski stoi w obliczu poważnego kryzysu - grozi mu rozłam i masowe odchodzenie wiernych, obserwujemy zanikanie ducha soborowego. Zamiast "Kościoła Otwartego", będącego soborową odpowiedzią na problemy współczesnego świata, dziś w Polsce proponuje się zamykanie Kościoła w "oblężonej twierdzy" niechętnej otaczającej go rzeczywistości. Zamiast Kościoła miłości i tolerancji proponuje się nam Kościół walki, a nawet wojny. Soborowa zasada rozdziału religii od polityki sięgająca zresztą wprost do źródła chrześcijaństwa, jakim było nauczanie Chrystusa, jest dziś w Polsce łamana bez najmniejszych skrupułów.

  Media nazywające siebie "katolickim głosem w twoim domu" nie tylko angażują się we wspieranie konkretnych nurtów politycznych, ale wręcz organizują wspólnie z partiami akcje i demonstracje polityczne. Jest to niezgodne z nauczaniem Kościoła zawartym w Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym (art. 76), a także z postanowieniami konkordatu. Podziały polityczne, naturalne w każdym demokratycznym społeczeństwie, a w Polsce wyjątkowo głębokie, są w tych mediach dodatkowo podsycane. Uruchamiane są złe emocje i wzbudzana nienawiść, którą od czasu do czasu ujawnia się publicznie w formie gorszących incydentów np. w trakcie uroczystości i świąt państwowych. Jako weteran Powstania Warszawskiego byłem tego świadkiem osobiście.

  To wszystko odbywa się przy milczącej zgodzie oficjalnych organów Kościoła hierarchicznego, a głosy sprzeciwu nielicznych biskupów, niegdyś częstsze, stają się coraz bardziej odosobnione.

  Te groźne tendencje zaczynają dominować, choć nie obejmują oczywiście całego Kościoła. Większość polskich katolików nie angażuje się w hałaśliwe demonstracje polityczne, nie czuje się dyskryminowana w rzekomo zniewolonym kraju. Ale za to coraz więcej ludzi zaczyna się czuć w Kościele nieswojo. Nie chcę nikomu odmawiać prawa do przeżywania swojej wiary w różny sposób, ale trudno się zgodzić na zawłaszczanie Kościoła przez hałaśliwą mniejszość zamieniającą go w partię polityczną. Zarówno doświadczenie historyczne, jak i obserwacja współczesnego świata pokazują, że wszędzie tam, gdzie dochodzi do pomieszania religii z polityką, konflikty polityczne stają się ostrzejsze, a największym przegranym jest religia, która więdnie i traci siłę swego moralnego przesłania.

  Na nas wszystkich, ale zwłaszcza na pasterzach polskiego Kościoła, na Episkopacie i jego strukturach spoczywa dziś ogromna odpowiedzialność, aby ten zgubny kierunek odmienić. Trzeba dziś mocno przypomnieć, że Kościół powszechny z samej definicji jest przestrzenią, w której jest miejsce dla każdego człowieka, bez względu na barwy polityczne czy narodowość. Trzeba przypomnieć, że Kościół ma łączyć, a nie dzielić.

  Jestem już starszym człowiekiem - wiara i Kościół były treścią mojego całego, prawie 90-letniego życia. I nic tego z pewnością nie zmieni, bo mam świadomość świętości Kościoła. Ale ludzie, u których poczucie sacrum jest słabsze, opuszczają Kościół zniechęceni do instytucji coraz bardziej zawłaszczanej przez stowarzyszone z partiami politycznymi środowisko radiostacji toruńskiej. W imię przyszłości Kościoła w Polsce, w imię jego jedności proszę i apeluję do Księży Biskupów o refleksję i odwrócenie tendencji tak groźnych dla Kościoła i dla Polski."

  Prof.dr. hab. med. Stanisław Luft jest lekarzem, weteranem polskiej reumatologii, wieloletnim wykładowcą medycyny pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym.

  ja, "Gazeta Wyborcza"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY