Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
223 posty 2768 komentarzy

Inicjatywa Demokracji Kulistej

adevo - Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Kulistej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkańców, rozpowszechniam terminy!! Proszę siebie i Polski nie skracać w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.

Naga prawda o JOW, doświadczenia z wyborów 2012 na Ukrainie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wyczytałem w notce jednego ze zwolenników JOW, prof. Mirosława Dakowskiego "..że zdrajcy okrągło -stołowi, którzy doprowadzili wspólnym wysiłkiem Polskę do jawnych rządów skrytobójców i gangsterów boją się prostego skrótu JOW

- Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, który ich postawi przed uczciwym sądem. Z powyższego zdania wynika, że JOW może doprowadzić do zniknięcia korupcji w państwie i do uczciwego sądownictwa.

 
Czy rzeczywiście może JOW rozwinąć w walce z korupcją, aż tak rewolucyjną skuteczność?
 
By jasno odpowiedzieć na to pytanie wcale nie trzeba udawać się do egzotycznego kraju JOW-u Królestwa Wielkiej Brytanii, w którym od 102 lat króluje, teraz przy pomocy przykrywki JOW dynastia o pseudonimie "Windsor" i o bardzo ciekawym pochodzeniu niemiecko-żydowskim: ze starożydowskiego domu Saxe-Coburg i Gotha pochodzi królowa Elisabeth II, a jej mąż, książe Philip z domu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, bocznej gałęzi domu Oldenburg.
 
Przypominam - główną wadą systemu JOW jest pokerowa zasada „winner-takes-all“ („wygrany bierze wszystko”). 
 
Przy wygraniu okręgu, przegrani kandydaci reprezentujący nawet 49,99 procent wyborców, muszą się podporządkować "zwycięzcy" wyborów. Tym sposobem 49,99 Procent wyborców z wszystkich jednomandatowych okręgów wyborczych nie ma reprezentanta swoich poglądów w parlamencie.
 
Jeżeli jednak jakiś gangster lub kolaborant obcych służb wygra wybory w JOW np. przy pomocy kupionych głosów to można spokojnie szacować, że 100 procent uprawnionych do głosowania w okręgu nie będzie miało swojego przedstawiciela w parlamencie, gdyż gangster będzie reprezentował wyłącznie własne interesy. Więcej na temat wad JOW-u
 
Taki właśnie mechanizm związany z procedurą wyborczą JOW mieliśmy okazję zaobserwować w walce wyborczej na Ukrainie. Tam w 225 okręgach wyborczych decydujących o połowie głosów w parlamencie (450) wybierano w systemie JOW.
 
Ponieważ w JOW każdy może ubiegać się o zwycięstwo sam, bez partyjnej kontroli, bez opłacania miejsca na liście wyborczej jakieś partii to do wyborów 2012 w Ukrainie stanęły oprócz ekip starych złodziei z okresu zmian ustrojowych (Julia Tymoszenko, Wiktor Janukowycz) cała nowa śmietanka gangsterów, kryminalistów gospodarczych i kolaborantów służb zachodnich i wschodnich.
 
Już legalnie, walka wyborcza była nierówna gdyż Janukowycz korzystał z mass mediów, które zablokował dla opozycji. Korzystał z budżetu państwa do walki wyborczej, gdy kandydaci odsunięci od państwowego tortu, musieli wydawać dużo prywatnych pieniędzy na reklamę własną, na plakaty, na audycje w radiu i telewizji, na opłacane artykuły.
 
Czyli już w tym momencie widzimy olbrzymią selekcję na tych kandydatów korzystających z urzędowych możliwości jak Janukowycz oraz, tych z pieniędzmi (ukradzionymi lub od sponsorów) i tych z ograniczonymi możliwościami finansowymi.
 
W tym układzie jedyny wyjątek od reguł demokracji parlamentarnej i systemu JOW, stanowi dla mnie nowo powstała partia UDAR (uderzenie) boksera, mistrza świata w wadze ciężkiej Witalija Kliczko. Kliczko zainwestował w wybory pieniądze uczciwie przez siebie samego wygrane lub zarobione, (jako bokser, właściciel agencji sportowej, model reklamujący różne produkty).
 
To właśnie Kliczko w jednym z wywiadów uzmysłowił mi fakt jak dużo zależy w JOW od pieniędzy. Kliczko:
 
 
Wiele głosów są kupione za pieniądze, ale jeśli państwu ktoś pieniądze zaproponuje to proszę spokojnie wziąć. Ci oddają w ten sposób tylko to, co wcześniej ukradli.
 
Jak wiadomo mafia Janukowycza poszła na całego i oprócz kupowania głosów w JOW, sfałszowała wyniki wyborów w 13 okręgach JOW. Dla obserwatorów z Unii Europejskiej zainstalowano wideo w lokalach wyborczych. Można było w Internecie obserwować przebieg wyborów we wszystkich lokalach wyborczych, wyjątek stanowiły godziny podliczania głosów przez komisje wyborcze. Wtedy kamery musiały być wyłączane. Tak zarządził Janukowicz.
 
Opozycja, w której skład wchodzą: ugrupowanie Batkiwszczyna w zastępstwie przebywającej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko, partia Udar (Uderzenie) boksera Witalija Kliczki oraz patriotyczna Swoboda, zażądała od Centralnej Komisji Wyborczej (CKW), by ona sama sprawdziła wyniki głosowania w spornych okręgach jednomandatowych.
 
"Domagamy się, by CKW przyjęła raporty z głosowania w tych okręgach i samodzielnie ustaliła wyniki wyborów, bez sądów i okręgowych komisji wyborczych, które za pieniądze sfałszowały tam wybory i przyznały zwycięstwo kandydatom z obozu władzy" -
 
powiedział były przewodniczący parlamentu Arsenij Jaceniuk, numer jeden na listach wyborczych Batkiwszczyny.
 
Niech teraz państwo odpowiedzą sobie na pytanie, co mógłby zmienić JOW w Polsce?
 
Wyłoniłby wybory w JOW tych "najpopularniejszych", czy tych z największymi możliwościami w trzeciej RP? Jak wiadomo, JOW do Polski chciał wprowadzać Tusk z PO (Kampania 4 razy TAK), gdy był w opozycji.
 
Wracając do Ukrainy wyniki wyborów z 28 października, które mają być wg wniosku opozycji unieważnione, mają następujące wyniki wg stanu z 5 listopada, po przeliczeniu 99,95 proc. oddanych w nich głosów:
prezydencka Partia Regionów trzyma 30 proc., Batkiwszczyna - 25,53 proc., Udar - 13,96 proc., Komunistyczna Partia Ukrainy - 13,18 proc. i Swoboda - 10,44 proc..
 
Aby więc uniknąć następnego rozczarowania, które jak widać są zaprogramowane w systemie JOW, nie liczmy na wybory do sejmu RP.
 
Polska potrzebuje porozumienia całego Narodu, a na początek wśród tych oszukanych i okradzionych.
 
Proponuję AKT WOLI NARODU i wprowadzenie ustroju Demokracji Bezpośredniej. Pierwsze, co ludzie powinni zrobić to go uczciwie przeczytać i jak widzą w nim sens to go podpisać.
 
Zwracam się nie tylko do tych, których osobiście oszukano i okradziono. Ukradła i sprzedała Polskę banda okrągłostołowa.
My wszyscy więc zostaliśmy oszukani!
 
Będzie nas większość - to zmienimy Polskę bez bohaterów i bez prowodyrów, bez wodzów i kapitanów. 
 
Każdy normalny człowiek chyba już zrozumiał, że nie można na żadnych prowodyrów z prostego powodu liczyć: przywódcy widzą przede wszystkim swoje prywatne cele.
 
Nie czekajcie też na okruszki ze stołu "obcego, jaśnie państwa", weźcie swoją niezależność i siłę we własne ręce. Odbierzmy ukradzione w ostatnich 24 latach!

AKT WOLI NARODU

http://www.petycjeonline.com/akt

KOMENTARZE

 • @Autor
  Ze zwolennikami JOW nie ma sensu dyskutować. Traktują oni swoją ideę jak religię (ostatni raz próbowałem tutaj: nathanel.nowyekran.pl/post/78810,jow-made-in-usa-czyli-jak-to-dziala-w-praktyce) . Polacy widocznie już tak mają, że muszą wyglądać Napoleona, Andersa na białym koniu, albo JOW. I żadne argumenty ich od tego nie odwiodą.

  Ale notka ważna - trzeba mówić prawdę, by zmniejszyć destrukcyjne działanie "czekaczy".
 • Demokracja jest do dupy...
  Juz 100 razy zostala przyparta do muru. Nie wazne czy proporcjonalnie czy w JOW, jako ten ktory mam 1 glos przeciwko 99 i tak zawsze przegrywam, chociaz moge miec racje. Kto sie za mna wstawi?
 • @
  Cóż. Już ze dwa lata temu w próbie dyskusji ze ś.p. prof. Przystawą sugerowałem, że JOW - to żadne lekarstwo.
  Może miałoby sens, gdyby reklama na własną rękę była niedozwolona, a całą kampanię prowadziła Komisja Wyborcza w okręgu, gdzie środki na ten cel byłyby przyznane ze strony władz samorządowych.
  No może jakieś wadium - aby nie było zbyt dużo szajbusów. (Czyli - albo kwota wpłaty, albo lista poparcia . Tak, aby nie uniemożliwić startu biednej polskiej inteligencji).

  Jest jeszcze jeden konieczny element; prawo głosowania winni mieć ci, którzy wykażą się jakimś minimalnym poziomem świadomości obywatelskiej. Inaczej - w głosowaniu powinny brać udział też dzieci i zwierzęta - wszak zwierząt też dotyczy prawo - czy wolno je traktować jako przedmioty?
  A tu - na jakiej podstawie twierdzi się, że 18 - latek, naćpany, rozumie niuanse polityki zagranicznej i może współdecydować o systemie edukacji?
 • Rozsądny głos.
  Jednak preferowałbym zmianę finansowania partii politycznych. 5 zł z podatku rozwiązuje sprawę. Nie widzę, żadnych przeszkód aby zrobić to drogą elektroniczną: wchodzę na swój PiT i wybieram partię z listy, która mi się ukaże. Mała poprawka w programie typu e-deklaracja. Można to zrobić spokojnie w zaciszu domowym bez zdradzania swoich preferencji politycznych.
  Pytanie o sprawy bezpieczeństwa. Takie same jak do zadeklarowania procenta na organizacje pożytku publicznego.
  Pytanie o skuteczność. Nic tak nie otrzeźwia, jak perspektywa śmierci z głodu przy kasie.
 • SŁUSZNIE !!!
  Ja jestem zwolennikiem GŁOSU ALTERNATYWNEGO !!!

  Wtedy głosując na partię główną (jedną z wielkich) można oddać też głos na partię, na którą obecnie byłby to tzw. "głos stracony" ...

  I wtedy by się okazało, jak wielkie poparcie mają te partie, które obecnie zdobywają po 1-3 % ...

  Poczytajcie sobie zresztą o kampanii w UK PRZECIWKO JOW !!!
  Tam właśnie próbują wprowadzić głos alternatywny ...
 • Mirosław Dakowski 06.11.2012 09:07:23
  Autor podał przykład jak w postkomunistycznym państwie działa JOW w praktyce.

  Pana kontrargument:

  "Tak zwykle odpowiadają "mądrzejsi". A na Ukrainie - rządzi mafia, JOW-u nie było, tylko namiastka. My żądamy 100 % JOW, nie "mieszaną" Sprawdzić oszustwa w lokalach, gdzie tylko jeden z np. pięciu przechodzi - to i naiwny potrafi. A sprawdzić w wyborach "na listę" - musi komputer, a tam - informatyk (zapłacony) zrobi, co chce SZEF"

  jest... nie jest żadnym kontrargumentem.

  Dlaczego?

  Bo Polska jest państwem postkomunistycznym dużo od Ukrainy się nie różniącym. Zwolennicy JOW traktują je jako panaceum na wszelkie bolączki, nie rozumiejąc, że nie są pełnione warunki by w naszej rzeczywistości działały!
 • Krzysztof J. Wojtas 06.11.2012 08:41:59
  Też tak uważam.

  Finansowanie ze wspólnej kieszeni (czyli jednak budżetowe) z aktywnych politycznie obywateli, a nie z kieszeni milionerów.
 • Ha ha ha.....
  "Wyczytałem w notce jednego ze zwolenników JOW, prof. Mirosława Dakowskiego "..że zdrajcy okrągło -stołowi, którzy doprowadzili wspólnym wysiłkiem Polskę do jawnych rządów skrytobójców i gangsterów boją się prostego skrótu JOW

  - Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, który ich postawi przed uczciwym sądem. Z powyższego zdania wynika, że JOW może doprowadzić do zniknięcia korupcji w państwie i do uczciwego sądownictwa."
  Zazdroszczę prostoty myślenia!!!!!!!!!
  Sama ordynacja tego dokona?
  Chyba tak, bo tego narodu nie stać na nic (poza nielicznymi wyjątkami).
 • WYBORY BEZPOŚREDNIE
  O wiele ważniejsze byłyby wybory bezpośrednie na szefów:
  - sądów
  - prokuratur
  - komend policji

  oraz na członków:
  - Trybunału Stanu
  - Trybunału Konstytucyjnego
  - Sądu Najwyższego
  - NSA
  - NIK
 • I dodam
  Mogę podać miliony przykładów, że niewiele osób ma świadomość, gdzie ma du...ę, a gdzie głowę!!!!!
 • @Ultima Thule 09:23:24
  I kto ma dokonać tego wyboru? Ci co wybrali mafię platformerską? Czy waść się dobrze czuje?
 • PAŃSTWO czy GMINA !?
  Zauważcie jeszcze jedną OGROMNĄ wadę JOW:

  LOKALNOŚĆ !!!!

  W JOW wybierają polityka ludzie TYLKO Z DANEGO OKRĘGU !!!!

  A więc jeżeli mamy w Polsce 500 okręgów i w każdym okręgu po 80 tysięcy ludzi, to się okaże, że wybrani zostaną ludzie z poparciem 30-50 tysięcy osób (ale wszyscy z jednego okręgu), a NIE WYBRANI zostaną ludzie z poparciem setek tysięcy głosów, ale rozproszonych w KAŻDYM OKRĘGU !!!

  Jaki efekt ?

  Ano taki, że sejm będzie zbiorowiskiem gminnych targowisk o kanalizację, oczyszczalnię ścieków, jakąś dotację tip.

  A nikt nie będzie się zajmował interesem całego kraju, bo "przecież jego wyborcy są z jego gminy !!!"

  Co za CHORY, DEBILNY i IDIOTYCZNY pomysł z tymi JOW-ami !!!!

  CHORY i DEBILNY !!!!!

  SKOŃCZYĆ Z TYM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  I to SZYBKO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Dzisiaj potrzebujemy polityków na miarę Nigel'a Farage'a, którzy mieliby poparcie POWSZECHNE, a nie poparcie od sąsiadów ze swojej wioski !!!!

  DO JASNEJ CHOLERY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Szlachta i I RP skończyły się 250 lat temu !!!!!!!!!!!!!!!!

  Co wy chcecie - przywracać archaiczne relacje dobre w czasach jazdy konnej leśnymi traktami !!!????

  Popukajcie się po głowach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  JOW do kosza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Zamiast tego - WYBORY BEZPOŚREDNIE na sędziów, prokuratorów i komendantów policji !!!!!

  Zobaczycie, jak by to lekarstwo podziałało na korupcję i CHORY DO OBRZYGANIA, ZEPSUTE, korupcyjne relacje w systemie sprawiedliwości !!!!
 • @jaDOCENT 09:30:12
  lepsze jest oddanie głosu w tej sprawie wyborcom (którzy się oczywiście mylą), niż wprost złodziejskiej i bandyckiej mafii ...
 • @Jerzy Wawro 07:43:03
  Rzadko bo rzadko ale zgadzam sie z Panem.
  Nie wiem czy polacy sami w sobie sa tacy ze ciagle szukaja tego zlotego srodka, ze cos - jedna zmiana zrobi tu raj, bez naszego zaangazowania Czy moze to jakas "inspiracja" - agentury wplywu.

  Byc moze JOW to kolejna proba grania na zwloke.
 • @Ultima Thule 09:40:18
  Zwłaszcza, że wynik będzie taki sam!! No ale co, sumienia czystsze?
 • @jaDOCENT 09:53:30
  BARDZO SIĘ MYLISZ ...

  Wbrew pozorom ludzie nie są tacy głupi, jak ci się wydaje ...

  Przy wyborze sędziego czy komendanta policji naprawdę dobrze się zastanowią i wybiorą nie tego, który miał "same piątki w szkole", ani nie tego, który ma najładniejszy garnitur, tylko tego, co do którego UCZCIWOŚCI będą PEWNI ...
 • @jaDOCENT 09:53:30
  Zauważ też, że wówczas urzędnicy zamiast umizgiwać się do władzy (patrz: odrażające postępowanie sędziego Milewskiego), będą musieli UDOWODNIĆ swoją uczciwość PRZED SPOŁECZEŃSTWEM !!!
 • @Ultima Thule 09:59:54
  I zapraszam do lektury na temat ALTERNATIVE VOTING:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Instant-runoff_voting
  http://en.wikipedia.org/wiki/Alternative_vote_Plus
  http://www.electoral-reform.org.uk/alternative-vote/
 • @Mirosław Dakowski 09:07:23
  Wydaje się że Autor ma rację. Niezalenie od tego czy wybory będą typy JOW czy partyjniactwa to... WYGRA KORUPCJA. BO oba sysytemy na to pozwalają
 • @Ultima Thule 09:58:11
  Tak? To wszyscy dokładnie wiedzą kim jest dany kandydat? Niby skąd?
  Bo ja, ani nikt z moich znajomych nic nie wie o obecnym komendancie, a jak ich pytam o innego kandydata, to nie potrafią wskazać nikogo!! No chyba, że kandydatem będzie Józek spod budki z piwem, bo tego to wszyscy znają i widzą z okien!!
 • @Ultima Thule 09:59:54
  Taaak? A Borusewicz, a Bolek (będą musieli UDOWODNIĆ swoją uczciwość PRZED SPOŁECZEŃSTWEM !!!) nie udowodnili?
 • @Jerzy Wawro 07:43:03
  Przynajmniej nie zróbmy nieszczęścia JOW na całego, ale powiedzmy w połowie na styl ukraiński, tyle że na dwie tury JOW jak sugeruje Lunarbird. Naprawdę nie wiem co kieruje ludźmi, którzy chcą de facto MNIEJ demokracji, mniej wolności, jeszcze mniej wpływu na swoje państwo. U jednych niewiedza, brak wyobraźni, kompleks zachodu, ale u reszty co? Dobre pytanie.

  Będzie straszne rozczarowanie JOW, bo w Polsce być tak musi - taką mamy rzeczywistość, zapewne zwolennicy JOW przebiegle chcą tylko tego jako krótkiego etapu przed systemem autorytarnym, dyktatorskim. Wtedy już będzie dla nas za późno.

  W tym momencie PiS w JOW brytyjskim zostałby z paroma najwyżej mandatami, a resztę zgarnąłby układ PO-PSL-SLD-Palikoty-PJN-SP. Da się podzielić mandaty w dealu między partiami, dzielą okręgi między sobą jak kawałki tortu. PiS nie ma takich możliwości, nawet poparcie Kościoła jest większe raczej dla... SLD, bo tacy nie będą lustrować, szukać pedałów itd To jeden wielki cyrk.

  Obywatele zyskaliby może (a może nawet nie) kilku niezależnych Stokłosów z kasą, wpływami, a może paru zdolniejszych celebrytów (posłanka DODA, poseł NERGAL itd) demagogów ludowych obiecujących wszystko wszystkim w okręgu, co oczywiście będzie gruszkami na wierzbie, ale ciemny lud kocha obietnice, demagogię typu bolka dawniej, bo innej by nie zrozumieli, a teraz bardziej wykształconych pajaców.

  Nie może być tak że ogólnopolskie poparcie dla np komitetu Społecznej Gospodarki Rynkowej (gdyby taki powstał, albo był w składzie większego) byłoby np 10-20%, a nie przełożyłoby się to na żaden mandat. Takie dziwy w JOW to normalka, w okręgu ludzie nie znają programów, nowinek, ale konkretnego gościa z TV, czy danej partii, wtedy głosuje się na partię, a nie na tego palanta, on jest tylko delegatem partii. Głosowanie jeszcze bardziej na EMOCJE.

  Poza tym jak Autor artykułu wspomniał... w każdej ordynacji liczy się kasa, kasa, kasa i tu jest źródło główne zepsucia, oraz dostęp do mediów, ich życzliwość. Na to nie możemy w Polsce liczyć. Nawet media patriotyczne są spolaryzowane na swoje kliki. Pozostałe łączy miłość do układu, do partii układu, nas nie będą tam chcieli, chyba że do dyskredytacji.

  =========================
  Popieram demokrację bezpośrednią, ale samymi referendami nie sposób będzie rządzić, to byłoby zbyt uciążliwe i kosztowne.
  ==========================

  Jakąś nową ordynację musimy wybrać, na pewno należy ZMUSIĆ układ do przynajmniej głębokiej nowelizacji obecnej, jest na to dobry czas przed wyborami. Nie może być progu, inne finansowanie, drobne darowizny, równe składki, przejrzysta księgowość, zrównanie partii z innymi komitetami, stowarzyszeniami. Proporcjonalność rzeczywista, żadnych preferencji dla dużych, żadnych premii. I wiele innych kwestii.

  Wymuśmy to protestami pod sejmem w czasie kiedy ta banda obraduje, otoczyć sejm, wyjścia tajne także i "namawiać" bez przemocy, pochodnie nie zaszkodzą wieczorem. Niech poczują "gorąc" obywatelski.

  Takie zmiany już dadzą szansę nowym siłom, w tym tej z NE jaka się niewątpliwie w końcu wyłoni. Oby nie rozczarowanie.

  Demokracja gdzie jest realny wybór (bo przecież wiemy jakie są później wyniki) między siłą A, a siłą B, w praktyce już bardzo podobnym sobie... jest KABARETEM, kpiną z demokracji, z obywateli. To układ, oni tam w JOW też mają swój układ jak my w III RP. Nawet profesorowie tego nie widzą??? Bo chyba nie chcecie widzieć mając jakieś skrywane intencje. Nie chcę wybierać między bandą popierającą PO, a PiS. Chcę mieć inny wybór, mnie nie chodzi o wybór jednego przedstawiciela traktowanego jak jakiegoś lobbystę-samorządowca słanego do warszawki na salony, ale SIŁY POLITYCZNEJ, która coś realnie może, w tym rządzić samodzielnie czy w koalicji.

  Zatem istota reformy powinna polegać na wyborze siły politycznej i człowieka, a zmniejszeniu wpływu partii, wystarczy np żeby kolejność kandydatów na listach była losowa, czy chronologii wieku, alfabetycznej, byle nie wg partii. Ciemny lud też mógłby głosować na innych ludzi, a nie tylko na czołówkę, ale czego można wymagać od Polaków skoro głosują na te bandy, na sprawców nawet Zamachu Smoleńskiego, na cioty, żydostwo, agentów, masonów, złodziejstwo i głupców.
 • Jeżeli JOW
  to tylko do Senatu, w wyborach władz samorządowych i przewodniczących sądów, prokuratur oraz szefów policji.
  Ewentualnie do wszystkich centralnych instytucji kontrolnych.
  Należałoby się również zastanowić nad wyborem w wyborach powszechnych członków rad mediów publicznych poczynając od ich centrali a kończąc na oddziałach terenowych.

  Pozdrawiam.
 • Selekcja
  A co Państwo powiedzą na to:

  1. Kandydaci na urząd np. prezydenta muszą przed startem w wyborach zdać egzamin kwalifikujący, na poziomie akademickim (politologia, gospodarka, wszystkie dziedziny dotyczące państwowości). Taki kandydat musi udowodnić, że posiada zdolności interdyscyplinarnego myślenia.
  Mogłoby to być dobrym narzędziem, eliminującym wszystkich ćwierć-inteligentów obecnych dzisiaj w polityce.

  2. Status wyborcy może otrzymać osoba, która ukończyła 30 rok życia. Każda taka osoba, jeśli chce brać udział w wyborach, musi zdać egzamin (na poziomie maturalnym) ze znajomości systemów gospodarczych, politycznych itd. Egzamin musi być powtarzany przed każdymi wyborami w ramach kontroli.

  Trzeba tylko uzgodnić, kto będzie egzaminować.

  Jak Państwo myślą, jaki byłby efekt takich rozwiązań?
 • @Jan Paweł 10:08:33
  Oczywiście, bo mafia mana to możliwości i środki, by uwiarygadniać swoich.
  A atomizacja społeczeństwa pociąga za sobą totalną nieznajomość siebie nawzajem.
 • @Glors 08:23:26
  re: "Kto sie za mna wstawi?"
  Tak, ja się za Toboą wstawiam. Masz 100% racji a oni mają karabiny (i dlatego rządzą a demokracja nie ma znaczenia, to jest tylko taka przykrywka dla ciemnego ludu),
  Szczęść Ci Boże

  Dla poprawy nastroju:

  http://www.youtube.com/watch?v=nxbleS9w9zw&feature=related
 • @
  Mi od samego początku propaganda kukizowska nie dawała spokoju, ten człowiek pomimo dobrych chęci nie wie jak dobro może w zło zamienić, przyglądając się wyborom samorządowym w Polsce jest podbnie, wygrywa ten kto ma układy, udziały, szeroko zakrojone znajomości a nie człowiek. JOWy nie są dobrym rozwiązaniem.
 • @
  Bo oprocz samego systemu wyboru (najlepiej JOW) nalezey stworzyc system odwolania wybranego reprezentanta. Trzeba tworzyć rozsadny wentyl bezpieczenstwa. Moja propozycja: wybory na zasadzie JOW - sila repreentanta = liczba uzyskanych prez niego glosow. W przypadku referendum o odwolanie go (stosunkowo latwo rozpisywalnego) jest ono wazne i skuteczne po uzyskaniu liczby glosow rownej liczbie poparcia plus jeden. Wtedy bylaby prawdziwa kontrola a nie "skoro mnie wybraliście to traz mam was w d...".
 • Polak przed szkoda i po szkodzie glupi
  Czy trzeba szukac na Ukrainie przykladow????Do senatu tez byly wybory uzupelniajace w pewnym okregu i wygral Stoklosa bo ma pieniadze.Nic nowego.A ile bedzie takich Stoklosow w polsce kiedy wszedzie ta zasade wprowadzimy?
 • Moje odczucia są podobne
  Od początku inicjatywy Pawła Kukiza i zmielonych.pl uważałem, że to środowisko mija się z prawdą na temat diagnozy polskich patologii. Otóż wierzą oni, że okręgi wyborcze w jakiś magiczny sposób uzdrowią polskie życie polityczne, że pozbędą się politykierstwa, łamania kręgosłupów podrzędnym parlamentarzystom przez dysponentów ich karier-szefów partii.

  Jakkolwiek zgodzę się z opinią, że "dyscyplina partyjna" i obecny system wyborczy jest wadliwy, pytanie tylko, czy w naszych konkretnych realiach, czyli kraju postkolonialnego, koncesjonowanych oligarchów, system okręgów jednomandatowych nie przyniesie jeszcze więcej szkód i zagrożeń dla Polski.

  Przykłady z życia już mamy wyłożone na tacy: Wybory do senatu w 2011 roku, w których Platforma Obywatelska zbiera 63% mandatów. Czy jest to realne odzwierciedlenie jej społecznego poparcia i sprawiedliwy rozkład głosów. Zwróćmy też uwagę, że skład senatu uzupełniają senatorzy PiS oraz tylko 4(!) kandydatów bezpartyjnych. Jak tu zatem mówić o odpartyjnieniu senatu w związku z JOWami?!

  Drugi, praktyczny przykład JOW jest opisany w powyższym artykule. Na Ukrainie, w tej części wyborów, gdzie mieliśmy do czynienia z JOWami do władzy dostali się koncesjonowani, najczęściej przez Moskwę, oligarchowie.

  Panie Kukiz, doceniam pańskie starania, wysiłek w promowaniu JOW, dostrzegam też autentyczną szczerość i dobre intencje, które Panem kierują. Proszę natomiast jeszcze raz przemyśleć, czy lepszym rozwiązaniem wzmacniającym demokrację nie będzie np. zmniejszenie, choćby do 3 punktów procentowych progów wyborczych. Czy nie lepszym na ordynację nie będzie pomysł przypomniany przez:

  Ultima Thule 06.11.2012 09:12:08

  a więc głosowania alternatywnego, o którym już kiedyś słyszałem i które bardzo przypadło mi do gustu. System miałby polegać na tym, że w razie gdy partia wskazana przez wyborcę, nie osiągnie progu wyborczego, głos nie jest stracony i przechodzi na partię drugiego wyboru, jeżeli ta wchodzi do parlamentu. Sposób głosowania zatem częściowo uchroniłby nas od tzw. "głosowania na mniejsze zło" .

  Myślę, że warto się dłużej zastanowić nad tym systemem i go promować, a na pewno poddać debacie społecznej, nie mniej popularnej, niż debata nad JOW.

  Pozdrawiam wszystkich serdecznie!
 • @Gabriel Nestorski 10:45:28
  "Jak Państwo myślą, jaki byłby efekt takich rozwiązań?"
  =======

  Polacy byliby mniejszością etniczną wśród wyborców. Wygrałaby koalicja RAŚ z partią POLIN i ruchem palikota. Prezydentem zostałby towarzysz Smolar, albo Palikot jako ich marionetka.

  Polacy to prosty lud, chcemy normalnego życia i rządów patriotów, acz niekoniecznie samego PiS. Przeżyliśmy PRL, przeżyjemy i JOW, ale kto będzie ponosił odpowiedzialność za to? Kukiz nie potrafił ocenić sytuacji wspierając dawniej PO, a jeszcze dawniej zapewne UD, UW, bo jakże inaczej. Teraz też się myli. Niech robi co potrafi, niech sobie śpiewa, gra.

  Cały ten ruch JOW Kukiza może być kreacją partii nowej i teraz pytanie czym ona będzie. Z kim się zbrata. Jak będą głosować jeżeli wejdą do sejmu, czy będą przeciw PiS jako silne która nie uznaje JOW? A jeżeli PO znowu zacznie wspierać JOW?
 • @Mirosław Dakowski 11:52:41
  Ja już to "przerabiałem"!!! Już mnie nie raz takie zarzuty stawiano i stawia się je do dzisiaj!!! A jakie są tego konsekwencje?
  Oto dowód!!
  http://www.youtube.com/watch?v=CM3wjMrHrho

  http://www.youtube.com/watch?v=b7nxt30THvc
 • @Mirosław Dakowski 11:52:41
  I dodam, nie ja sprawę komplikuję, a sprawa sama w sobie jest skomplikowana. No ale nie wszyscy to dostrzegają.
 • @jaDOCENT 12:49:24
  JOWy sa dobrym rozwiazaniem, poniewaz tylko lokalnie mozna polityka skontrolowac.
  Wszystko co jest ponad lokalne, bedzie wykorzystywane i naduzywane ponad naszymi glowami. I niestety bedzie uklad mafijny.
  TO co nie jest lokalne, nie jest kontrolowalne...
  Dlatego to proste rozwiazanie JOW jest najlepsze z mozliwych. Moze jeszcze powinna byc jawnosc glosowania, aby kazdy mogl sprawdzic czy wyniki sa prawdziwe.
  Jezeli ludzie chca byc przekupieni (na lokalnym poziomie) i sprzedadza swoje glosy (i dusze), to trudno, taka ich wolnosc.
  Demokracja nie jest najlepszym ustrojem... nie bierze pod uwage ze natura ludzka jest skorumpowana i ma tendencje do zla...
 • @basia.m 13:21:37
  Co za nieporpawność myślenia, lokalnie RAŚ opanowałby zapewne mandaty na Śląsku, no lokalna polityka nie zawsze jest ante ogólnym dobrem całego kraju w tym narodu. Nie wiem, czy chciałabym głosować na "przedsiębiorcę" lub "nauczyciela" jak to lokalnie ma miejsce ale na ludzi z dobrą kartą. Większy wybór, więcej możliwości, być może próg 3% i alternatywne głosowanie pomogłoby rozwalić skostniały układ, ale jak widze Pana Migalskiego albo Kurskiego to w szczere chęci wątpię.
 • ad vocem
  Do Autora.
  Szanowny drogo Panie cisną się mi daleko bardziej ostre sformułowania ,ale postaram wypowiadać się mniej agresywnie.
  Po pierwsze zastosowana tu jest retoryka jawnie dziecinnie sofistyczna (wyrywając jeden aspekt z kontekstu argumentacji zasad tworzenia zdrowego organizmu państwowego) typu i tu przykłady -
  1] czym się różni słowik od słupa telegraficznego == niczym bo ani ten ani ten nie jeździ na rowerze.
  Lub == w związku z remontem Marszałkowskiej proszę o mieszkanie na Powiślu.
  2] ośmieszanie tak jak to robi Pan Jerzy Wawro – Ze zwolennikami JOW nie ma sensu dyskutować. Traktują oni swoją ideę jak religię . Polacy widocznie już tak mają, że muszą wyglądać Napoleona, Andersa na białym koniu, albo JOW. I żadne argumenty ich od tego nie odwiodą.
  3]wprowadzanie wątku anglosaskiego z zabarwieniem anty-nacyjnym
  ma na celu ośmieszenia a priori niechęć do JOW
  A teraz moja argumentacja.
  Po pierwsze- nikt ze zwolenników JOW nie twierdzi że jest to panaceum na wszystko (sugerowanie czegoś innego jest sofistycznym nadużyciem) tak jak tabliczka mnożenia nie jest całą matematyką -ale bez niej matematyka kulawą by była. Przecież JOW jest jakby wstępem do wprowadzania demokracji bezpośredniej. Do JOW musi być dodane między innymi obowiązki i prawa wybranego i wyborców itp. aby nie skutkowały generowaniem wynaturzeń.
  Po drugie- na rzetelność wyborów główny wpływ ma PRAWO i sposób egzekwowania tego prawa w danym państwie – natomiast na pewno Ukraina i również Polska nie są przykładem do naśladowania wprowadzania prawa sprawiedliwości społecznej – gdzie związki mafijne sięgają najwyższych organów państwa. I nie ma to wpływu na odnalezienie się tychże organizacji w różnych konfiguracjach ordynacji wyborczej. Natomiast JOW przy dobrym obwarowaniu prawnym między innymi np. możliwość odwołania posła ( i nie tylko posłów), ograniczenie immunitetu,automatyczna utrata mandatu przy udowodnionej winie – przy czym ułaskawienie nie może skutkować anulowaniem utraty mandatu-zasada obowiązku wywiązania się z obietnic- daje najszerszą kontrolę posła. I długo nie posiedzi.- Przykład Pana Stokłosy JUŻ NIE ZASIADA w SENACIE. Natomiast panowie i panie o podejrzanej proweniencji z quasi klucza mafijnego w partiach trzymają się solidnie. I stosuje się odpowiedzialność zbiorową.
  STABILNEGO PAŃSTWA nie można budować bez sprawiedliwego prawa.
  Sprawiedliwego prawa nie ma możliwości tworzyć bez rzetelnych posłów.
  Rzetelnych posłów trudno wybrać bez uczciwej NAJBARDZIEJ JAWNA ordynacji wyborczej.,której nie może być bez ordynacji większościowej w jednomandatowym okręgu wyborczym. Zasada nic o nas bez każdego z nas.
  Natomiast argumenty o kupowaniu głosów też nie są trafne bo to czynią też w innych systemach wyborczych– a i czym są nie spełniane obiecanki\ cacanki przedwyborcze partii. To jest dopiero robienie ludzi w jajo,- to dopiero perfidia.
  DUALIZM PRAWDY JEST FAŁSZEM
  Pozdrawiam.
 • @basia.m 13:21:37
  Łoj, a skąd to przekonanie? Przez cały miesiąc byłem rzecznikiem protestujących pod Urzędem Miejskim w Gdańsku (sprawa Wojtka Harry`ego Dąbrowskiego). Dzięki temu udało się powołać Komitet Odwoławczy prezydenta Adamowicza!! I co dalej? No jest, ale niestety pomimo, że jest w nim wiele znanych i aktywnych osób, nic dalej się nie dzieje. Staram się ich naciskać i co? Nic!!! A wielu wydawało się.....
 • @basia.m 13:21:37
  "Moze jeszcze powinna byc jawnosc glosowania, aby kazdy mogl sprawdzic czy wyniki sa prawdziwe."
  ==============

  To akurat gorąco ostatnio popieram, jawność wyborów, publiczne ogłoszenie kto i jak głosował. Ewentualnie chociaż dostęp do swojego głosowania i zweryfikowanie czy nie było oszustwa, uznania głosu za nieważny.

  Po wyborach w takich czy innej ordynacji NIC nie możemy już zrobić. Należy wprowadzić mechanizmy odwoływania posłów, raczej znieść immunitet, niektóre przywileje. Poza tym kwestia instrukcji wyborczych. Jeżeli poseł np z PiS zobowiąże się do wspierania geotermii narodowej i zadeklaruje jako przeciwnik energetyki atomowej, a później głosuje za atomówkami... to musi być mechanizm jego odwołania, następuje utrata zaufania. Samo JOW nie daje absolutnie takich możliwości, musiałyby być dodatkowe przepisy wprowadzone.

  Czy obecnie mamy świadomość co się dzieje w radzie powiatu ziemskiego, czy w sejmiku? Oni są od nas tak samo oddaleni (funkcjonariusze partii, komitetów) jak ci z Warszawy. Sejm ma być kolejną izbą samorządową?

  Tu były doskonałe przykłady. Polityk jak Kaczyński który w skali wyborów prezydenckich miał 8 mln głosów poparcia w okręgu JOW, ale jako cała Polska... to w lokalnym, warszawskim okręgu JOW przegra z Palikotem i to jest oczywista oczywistość. Na dodatek jeszcze specjalnie zrobią takie granice okręgu w miejscu jego zamieszkania żeby miał jeszcze mniejsze szanse. Chyba ze będzie wolno startować gdzie popadnie, wtedy gdzieś na Podkarpaciu ma szanse... na wsiach.

  Dlaczego zwolennicy JOW są całkowicie odporni na merytoryczne argumenty?

  Do senatu jakoś ludzie tak wybrali te same partie co do sejmu. Muszą chyba wieki minąć żeby JOW mogło pozytywnie wpłynąć na Polskę. Ja naprawdę nie widzę nic dobrego w scenie politycznej zawężonej do dwóch biegunów. Między dżumą, a cholera mamy się poruszać, taka REALNA przestrzeń wolności?
 • @jaDOCENT 13:46:31
  To co pan pisze jest bez zwiazku ze sprawa.
 • @basia.m 13:21:37
  I dodam, ich jednoczy "układ" czyli wielkie pieniądze i magia rządzenia. A pozostałych? Ten zapomniał, ten nie ma czasu, ten ma ważniejsze sprawy, itd, itd..... Dopiero gdy "śmierć w oczy..." zaczynają się jednoczyć.
 • @wiklina 13:34:22
  Albo bedziemy walczyc o wolnosc w postaci pelnych JOW-ow dla ludzi glupich i biednych takich jakimi sa (i przyjmiemy wszystkie tego konsekwencje), albo bedziemy konstruowac jakies formy "zamordyzmu", ktorymi bedziemy realnie lub nie "uszczesliwiac" tych ludzi.
  Oczywiscie, najlepsza bylaby monarchia katolicka... jako forma uwalniajaca nas wszystkich od takiego politykierstwa jak tutaj, abysmy mogli sie spokojnie zajac waznymi sprawami naszego zycia powszedniego.
 • @basia.m 13:21:37
  Ja nie chcę siać defetyzmu, ale tak niestety jest!!!!!! A jeżeli ktoś nie chce sobie z tego uświadomić, to ja nic na to nie poradzę.
 • @basia.m 14:02:08
  Nie mogę zgodzić się na konsekwencje płynące z glupoty, być może jeszcze większej niż postawienie krzyżyka na partyjnego ale z konkretnej partii, a partia to też zobowiązania, można łatwiej zweryfikować delikwenta. Pomimo, że z Panem DOCENTEM dzieli nas duża różnica pokoleniowa to wierzę w jego mądrość i to było bardzo na temat, a uszczypliwość o monarchii kościelnej jest nie na miejscu.
 • @Marek Kajdas 13:55:50
  Sam Pan podaje te przepisy, ktore powinny obowiazywac w JOW-ach. Odwolac posla przeciez mozna tylko w okregu, w ktorym byl wybrany.
  Tak powinno byc w JOWach.
  Oczywiscie, startowac powinno byc mozna "gdzie popadnie".
  "Bieguny" nie sa wazne dla zwyklych ludzi, ale to zeby ich posel skutecznie ich bronil i zalatwial ich sprawy.
  JOW nie jest doskonaly... ale nic na tym swiecie nie bedzie. Alternatywa sa realne rzady mafii partyjnych.
  W JOW przynajmniej zwykli ludzie mieliby szanse.
  Powtarzam: na poziomie ogolnokrajowym, to moze kontrolowac poslow tylko prezes partii, a nie ludzie.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • @wiklina 14:11:23
  Prosze nie uzywac argumentow ad personam.
  O monarchii katolickiej nie bylo uszczypliwoscia, ale moim glebokim przekonaniem.
 • @Nathanel 14:22:14
  Kto to te durnie? Proszę o sprecyzowanie i nie obrażanie tych co nimi nie są.
  A może to zasada ewangeliczna, to co innego. Mnie od durni wyzywano, gdy m. in. mówiłem, że Wałęsa to agent. Potem wręcz wrzeszczałem, tylko nie Okrągły Stół!!!! Też mnie od durni wyzywano. I co? A Ty co?
 • @Nathanel 14:22:14
  Dlaczego kanalia Palikot został posłem? Widocznie w tym głównym chlewie nikt nie może się wyróżniać. Swój swego popiera .
  A Kliczko tak specjalnie nie ma rozbitej głowy skoro bierze się za politykę... :-).
 • I pragnę dodać
  Nie jestem przeciwko JOW ani żadnej innej inicjatywie!! Chcę tylko aby co poniektórzy sobie uświadomili, że JOW niczego nie załatwi, tak jak nie załatwiła tego Solidarność czy Okrągły Stół. Problem jest bardziej złożony i bardziej zależy od samych ludzi niż od mechanizmu jaki się wprowadza!!!
 • @AdNovum 10:35:30
  Ps.

  Gwoli rozwiania wątpliwości.
  Otóż moje propozycje w sprawie JOW nie dotyczą obecnego układu partyjnego i systemowego.
  Chodzi o to, że JOW można zacząć wprowadzać dopiero wtedy gdy zmieni się obecny układ polityczny zawarty przy okrągłym stole, komunizm zostanie rozliczony personalnie i wyłonione zostaną nowe partie będące rzeczywistym reprezentantem społeczeństwa.
  W innym przypadku będzie tak jak na Ukrainie, a siły postkomunistycznego układu wykorzystają idee JOW w celu przedłużenia swej władzy.

  Pozdrawiam.
 • Demokracja bezpośrednia a realne życie
  Najbardziej mnie dziwią apele o stosowanie demokracji bezpośredniej, przez osoby obawiające się dać Polakom prawo do wybierania i rozliczania posłów w swoich okręgach.
  Apele o wprowadzenie króla czy pozostawienie wszystkiego po staremu, odbieram jako bardziej logiczne.

  Sam jestem za JOW w wersji Kukizowej, pomimo powagi ukraińskich przestróg Autora.
 • @mnich zarazy 09:15:28
  "Bo Polska jest państwem postkomunistycznym dużo od Ukrainy się nie różniącym. "
  Logiczne, to miałem na myśli pisząc ten artykuł. Ukraina to drugie co do wielkości państwo w Europie z licznymi bogactwami naturalnymi

  "Zwolennicy JOW traktują je jako panaceum na wszelkie bolączki, nie rozumiejąc, że nie są pełnione warunki by w naszej rzeczywistości działały!"

  W podanym artykule
  http://idb.nowyekran.pl/post/76585,jow-czy-db-wybor-prowodyra
  pokazuję dalsze wady JOW-u.

  Np.: JOW przyczynia się do rozwoju systemu dwupartyjnego.

  Chcę powiedzieć system JOW-u nie działa też w Ameryce. Stałe błędy Amerykanów są tam redukowane do trudności finansowych i te rozwiązywane przy pomocy całego świata.
  JOW, jako "lekarstwo na wszystko" jest zwykłym trikiem reklamowym. Trzeba wskazywać, że "zalety" JOW to polityczna propaganda bez pokrycia w faktach.
 • @Ultima Thule 09:23:24
  Zgadzam się i dodatkowo bezpośrednia odwoływalność. Może nawet krótkie kadencje. Negatywna ocena urzędników przez klientów, jak osiągnie odpowiedni poziom prowadzi do rotacji lub odwołania.
 • @Mirosław Dakowski 09:07:23
  > A na Ukrainie - rządzi mafia, JOW-u nie było, tylko namiastka. My żądamy 100 % JOW, nie "mieszaną".

  Panie Dakowski sam pan pisze, kto w Polsce rządzi:
  mamy rządy skrytobójców i gangsterów.

  Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy:
  JOW nie ma rozwiązań na korupcję!

  Zgodzi się pan ze mną, że zwalczenie korupcji uniezależni Polskę?
  Na płaszczyźnie korupcji działa przecież całe zdalne sterowanie Polską.
 • A ja jestem zadziwiony
  ,że wszyscy tak dużo mówią o systemie wyborczym, a tak mało o ludziach w wyborach startujących. Żaden system niewiele dobrego wniesie , jeśli łajzy i kanalie będą tam startowały i te wybory wygrywały. Skąd tyle zła i jak tego uniknąć opisał A. Łobaczewski w swej "Ponerologii Politycznej". Krótkie szkic tutaj
  http://night-rat.nowyekran.pl/post/78216,psychopaci-rzadza-swiatem.
  Bez wręcz medycznej selekcji kandydatów do urzędów państwowych i samorządowych nic się nie zmieni, albowiem w każdej rzeczywistości politycznej wygrają Ci bez skrupułów i zasad moralnych . Polecam książkę każdemu, kto systemy wyborcze chce projektować. Bez tej wiedzy, wszystko o kant d...y roztrzaskać można.
 • JOW były w wyborach do Senatu. Wyniki!
  W Polsce też były wybory typu JOW. Do senatu.
  Poszczególne komitety uzyskały by następującą ilość mandatów do SENATU:
  Platforma Obywatelska - 63 mandatów
  Prawo i Sprawiedliwość - 31 mandatów
  Polskie Stronnictwo Ludowe - 2 mandaty
  Kandydaci niezrzeszeni - 4 mandaty (M. Borowski, W. Cimoszewicz, K.Kutz, J. Obremski)

  Tak by było w sejmie gdybyśmy mieli 100% JOW
 • @nikander 08:53:38
  >Nic tak nie otrzeźwia, jak perspektywa śmierci z głodu przy kasie.

  Witam panie Nikander,
  Nasz czas nadchodzi!
  Nasze problemy to dzielenie polskiego społeczeństwa, trzeba najpierw mieć legitymację do działania na poziomie władzy.
  Rozwiązania szczegółowe (niektórzy piszą sobie nawet polskie konstytucje) są dobre w odpowiedniej fazie procesu odbijania Polski.
  Ja uważam, że każda inicjatywa powinna przede wszystkim myśleć jak zwalczyć "plecy", kumoterstwo, działanie klanów, protekcję, czarne pieniądze, wreszcie KORUPCJĘ!

  Przed paru laty w procesie o korupcję wyszła suma na jaw, jaką posługuje się koncern SIEMENSA by sprzedawać produkty i zdobywać nowe zlecenia.

  Koncern Siemensa miał przed 5 laty w budżecie rocznym półtora miliarda euro tzw. czarnych pieniędzy przeznaczanych na korupcję osób mogących wpłynąć na zlecenia. Amerykańskie koncerny globalne mają podobnież jeszcze większe budżety.

  To zagrożenie można skontrolować przy pomocy jawności i bezpośrednich praw i uprawnień suwerenów.
 • @Jerzy Wawro 07:43:03
  >Polacy widocznie już tak mają, że muszą wyglądać Napoleona, Andersa na białym koniu, albo JOW. I żadne argumenty ich od tego nie odwiodą.

  Pan dobrze wie dlaczego Polacy "tak mają" :))
  Brak odwagi ludziom wyjaśniać?
 • @Jerzy Wawro 07:43:03
  >ostatni raz próbowałem tutaj: nathanel.nowyekran.pl/post/78810,jow-made-in-usa-czyli-jak-to-dziala-w-praktyce

  Pan Nathanel wcisnął się na NE i uprawia dziennikarstwo brukowe. Notki Nathanela przedstawiają amerykańską propagandę i mają się nijak do faktów. Na NE ma on duży udział w dezinformacji Polaków.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:41:59
  > Inaczej - w głosowaniu powinny brać udział też dzieci i zwierzęta - wszak zwierząt też dotyczy prawo - czy wolno je traktować jako przedmioty?
  A tu - na jakiej podstawie twierdzi się, że 18 - latek, naćpany, rozumie niuanse polityki zagranicznej i może współdecydować o systemie edukacji?

  W starożytnej Grecji to bezpośrednie prawa wyborcze mieli wszyscy obywatele za wyjątkiem kobiet i niewolników.

  Aktualnie mamy matematyczne podstawy na tzw. mądrość tłumu.

  http://www.youtube.com/watch?v=NB23HUEqM2I

  Praktycznie na mądrości tłumu opiera się projekt internetowy jak Linux czy wikipedia.
 • @Almanzor 16:18:32
  No i co się takiego złego stało z naszym Senatem. Że Pani Kurtyka przegrała w moim okręgu z Panem Klichem, to ja mam rezygnować ze swoich praw do rozliczania posła. A w czym Pana zdaniem lepszy jest dla Polski, dla pozapartyjnego udziału w życiu publicznym, wynik pseudoproporcjonalnych wyborów do Sejmu.

  Na poważniej to wynik sejmowych wyborów do JOW byłby zapewne najbliższy wynikom w jednomandatowych okręgach na wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Ze wskazaniem na burmistrzów bo to mniej więcej ta wielkość okręgu.

  A scena polityczna w Polsce zaczęła by zmierzać do modelu dwupartyjnego. Bo takie są ogólne prawidłowości http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Duvergera. Czy proces odchodzenia od partiokracji do demokracji zajmie w Polsce 5 czy 15 lat trudno zgadnąć. Podobnie jak trudno zgadnąć kiedy ten proces się rozpocznie.
 • @kanton 14:38:12
  >Dlaczego kanalia Palikot został posłem? Widocznie w tym głównym chlewie nikt nie może się wyróżniać. Swój swego popiera .

  Przypominam, wybory 2011 były zmanipulowane. Już zapomnieliście? te samo oprogramowanie jest używane od roku 2004 r. Mogłem wykazać powiązania partyjne pomiędzy pracownikami Pixel Technology, Dituel i NET.PC Gdańsk.
  http://idb.nowyekran.pl/post/74089,wybory-falszowane-informatyka

  >A Kliczko tak specjalnie nie ma rozbitej głowy skoro bierze się za politykę... :-).
  Bracia Kliczko pokonali bokserską mafię amerykańską od 5 lat wszystko w boksie światowym kręci się dookoła braci Kliczko. Oni rządzą !
 • ---------------HALICKI z PO
  ---gnida !! skąd się tacy ludzie biorą ?? - gdzie to wyrosło i wychowało się ??-pokazując tą MASKĘ w TV -OBRAŻA się NARÓD POLSKI !!
 • @basia.m 13:21:37
  >Demokracja nie jest najlepszym ustrojem... nie bierze pod uwage ze natura ludzka jest skorumpowana i ma tendencje do zla...
  Masz na myśli demokrację przez reprezentantów, stworzoną przez mieszczaństwo do ochrony interesów własnego stanu.

  Prawdziwa władza ludu to Demokracja Bezpośrednia (z greckiego Demos = lud oraz creatos = panować czyli bezpośrednie panowanie ludu)
 • @Nikt 13:43:49
  >Przecież JOW jest jakby wstępem do wprowadzania demokracji bezpośredniej.
  Dlatego JOW zwalczam, gdyż chcecie w sposób oszukańczy przykleić się do perspektywy prawdziwych zmian ustrojowych jakie daje Demokracja Bezpośrednia (DB).
  Używacie jak komuchy i po części PO terminu DB dla własnych celów politycznych przed tym ostrzegam, prrzed pogmatwaniem pojęć.
  Z drugiej strony jeden z najbardziej aktywnych JOWOwców podpisał AKT WOLI NARODU.
  http://www.petycjeonline.com/akt

  Pójdź pan jego przykładem to dobry człowiek, który wreszcie przejrzał.

  >Natomiast argumenty o kupowaniu głosów też nie są trafne bo to czynią też w innych systemach wyborczych.

  Widzę, że pan nie ma pojęcia o demokracji bezpośredniej.
  Zacytuję tu wpis z komentarzy petycji do Narodu:

  Czejna #16
  2012-11-06 16:14

  W UE staliśmy się nie nawet sienią, a kloaką na własne życzenie i z własnej woli. Mimo że istnieje wielkie prawdopodobieństwo, ze dokonano oszustw wyborczych, to jednak skala dysfunkcji samostanowienia naszego narodu jest olbrzymia. Powszechny brak postawy myśli krytycznej, jak nic musi być efektem pracy i metod użytych na społeczeństwie polskim do osiągnięcia celu przeciwstawnego do proponowanego przez Pana Krzysztofa Puzynę. Albo jestem Suwerenem, albo niewolnikiem i sługą. Innej opcji nie widzę. Od dawna myślę podobnie do autora petycji i popieram to, czego jeszcze nie spróbowaliśmy- Demokrację Bezpośrednią. Przypomnę tylko, iż nie jest to metoda do zabetonowania, lecz jest żywą metodą zmieniającą się wraz ze stopniem naszej świadomości i wyewoluować może w jeszcze doskonalsze formy, a nieprawda jest, że nie jesteśmy gotowi na prostotę tylko, dlatego że dajemy sobie wyprać umysły, wielce przy tym tęsknić w sercu za normalnością, a wierzę, że owa tęsknota, wraz z przebudzaniem się, wyprostuje nasze karki i pozwoli samostanowić o sobie i o naszej ojczyźnie.
  Serdeczności.
 • w Polsce Klich, ten co zlikwidował polskie wojsko, został wybrany w JOW,
  JOW będzie ostatnim gwoździem do trumny,

  znacznie lepiej wprowadzić ustawę, iż trybunał uchyla ustawy, które są niezgodne z programem wyborczym partii rządzącej.
 • @Nathanel 14:22:14
  Stokłosa senatorem został.
 • @nikander 08:53:38
  tak, ale poglądy polityczne według zasady nie mają być ujawniane,

  jeśli datki, to muszą być anonimowe.
 • @Ultima Thule 09:58:11
  w mojej spółdzielni mieszkaniowej był ciągle wybierany prezes, o którym wszyscy mówili że kradnie, gbur, łajdak i arogant.
 • @rip LunarBird CLH 17:37:50
  Pozdrawiam jednogwiazdkowca:)
  Od razu średnia spada, gdy Ty wchodzisz na mojego bloga.

  Ja swoje argumenty o JOW z tobą już wymieniłem.

  Polecam piękny gdyż autentyczny wpis pana Czejny, który wstawiłem do poprzedniego komentarza:
  http://idb.nowyekran.pl/post/78964,naga-prawda-o-jow-doswiadczenia-z-wyborow-2012-na-ukrainie#comment_663584
 • @Gabriel Nestorski 10:45:28
  ciekawe, czy Gandhi zdałby taki egzamin ?

  czyli zdamy się na mafię egzaminatorów,

  już mieliśmy wykształconego psychiatrę na stanowiku ministra obrony,
  no i wszyscy ważnie generałowie nie żyją, a wojska praktycznie nie ma,

  założę się, że ten egzamin by zdał.
 • Tam gdzie są JOW-y
  czyli np w Wielkiej Brytanii - zamordyzm jest największy - wystarczy porównać choćby postawę demonstrantów w Grecji z jednej strony i w Wielkiej Brytanii czy USA z drugiej.
  System dwupartyjny to rodzaj objazdowych walk w stylu TNA wrestling - jeżeli JOW - y mają do tego prowadzić, to lepiej po prostu utworzyć jakiś prywatny cyrk i niech sobie jeździ po kraju dla chętnych. Trudno chyba o bardziej sprawny mechanizm manipulacji - mam dwie ręce, ale obie są moje.
  No i to "rozliczanie", to trochę tak jak w opowieści o myszach, które planują zawieszenie kotkowi dzwoneczka na szyi - tylko żeby jeszcze na to pozwolił.
 • @Marek Kajdas 13:55:50
  a to ciekawe, jawność wyborów,

  a nie słyszł waćpan o prześladowaniach ze względu na poglądy polityczne?

  Czy koniecznie trzeba do tego dodać szantaż, jak na mnie, na nas, nie zagłosujesz, to ci potem jaja urwiemy ?
 • @zadziwiony 16:02:13
  słusznie, podzialam poglądy o przydatności ludzi,

  tyle, że najpierw musieliby przylecieć kosmici, aby ich selekcjonować.
 • @Nathanel 18:10:32
  Nie jest tej, ale nie dlatego, że są JOW-y, tylko dlatego, że nie startował. Przedtem wygrywał w swoim Jowie wszystko w cuglach, nawet wtedy gdy był już oskarżony.
 • @adevo 17:32:01
  Mam na mysli demokracje, takze bezposrednia.
  Demokracja nowozytna ma poczatki w blednej koncepcji czlowieka jako istoty z natury dobrej, czyli wybierajacej dobro.
  Tak jednak nie jest, jak to wokolo widzimy. Czlowiek nie jest zupelnie zlym potworem, ale ma tendencje do zla. Latwo da sie skorumpowac, bedzie klamal w zywe oczy dla wlasnego interesu, itd.
  Ale jesli juz musimy, to kontrolujmy sie nawzajem, co jest mozliwe tylko na poziomie lokalnym. Na poziomie lokalnym w wielu sprawach mozliwa jest tez demokracja bezposrednia. Jednak nie jest ona mozliwa w KAZDEJ sprawie, bo trzeba czesto szybko podejmowac decyzje i tez ludzie nie chca glosowac nad kazdym glupstwem. Poza tym oglaszanie referendum, liczenie glosow byloby za drogie, aby organizowac je codziennie. To nie jest realne... A wiec JOWy.
  Jesli ludzie chca sprzedac swoje glosy, to im WOLNO!!!!
 • @Andrzej Madej 16:59:36
  Ja na pana miejscu, po tym, jak Pani Kurtyka przegrała z Panem Klichem, destrukturem polskiego wojska, byłbym się z tego okręgu wyprowadził, wpierw opluwając sąsiadów.
 • @interesariusz z PL 18:12:43
  Kiedyś trzeba się przestać bać, albo nie nazywajmy tego draństwa demokracją, bo nią nie jest! Ponoć to nie sanacja i nie PRL, więc czym problem? Ja chętnie przedstawię światu na kogo głosowałem i to z obszernym uzasadnieniem. Będę optował za jawnością, bo ten element pomoże w uczciwości wyborów. Będzie się dało weryfikować wyniki.
 • JOW
  Za JOW jest tyle argumentów: http://gps65.nowyekran.pl/post/27955,argumenty-za-jow - przykład ukraiński nie obala żadnego.
 • @Marek Kajdas 18:35:16
  nie mam nic przeciwko demokracji bezpośredniej i ujawnieniu, czy jestem za aborcją, czy nie,

  ale chociaż wszyscy moi znajomi wiedzą, na kogo głosowałem, to jednak jestem przeciwko likwidacji zasady tajności głosowania personalnego
 • @basia.m 18:19:44
  "Jesli ludzie chca sprzedac swoje glosy, to im WOLNO!!!!"

  Otóż nie wolno kupować głosów, bo wtedy rządzi kapitał. Muszą być:

  1. niskie i nie przekraczalne limity na kampanię,
  2. ten sam czas reklamowy w mediach lokalnych podczas kampanii,
  3. kandydat musi zamieszkiwać na terenie JOW minimum 5 lat - automatyczna utrata mandatu wraz ze zmianą miejsca zamieszkania
  4. podawane przy wyborach tylko miejsce zamieszkania kandydata - bez przynależności partyjnej
  5. kandydować może tylko ten, kto ma zdany na bardzo dobry egzamin z wiedzy ogólnej (jak w Chinach)
  6. Raz w roku może być przeprowadzone na terenie JOW głosowanie (finansowane bezpośrednio z kieszeni tych co im się nie podoba) w celu odwołania posła (głosowanie konstruktywne z podaniem osoby zmiennika).
 • @night rat 07:29:54
  Kochajmy się jak bracia, a liczmy się jak żydzi :))
  System DB funkcjonuje nawet, gdy wszyscy są przekupieni i źli. Cóż człowiek uczy się na błędach.
 • @basia.m 18:19:44
  Człowiek jest z natury dobry, zaś złe i wrogie otoczenie oraz ogłupienie (czyli niewłaściwe wzorce) powodują, że człowiek jako istota stadna dostosowuje się do pozornej większości.
  Media->Prawo->Oświata->Fałszywe autorytety powodują takie anie inne zachowania.
  Dlatego też państwo, które chce mieć obywateli świadomych i uczciwych musi ich wychować.

  Pozdrawiam.
 • @interesariusz z PL 18:15:25
  Na prawo jazdy selekcjonują, na dźwigowego selekcjonują, na pilota selekcjonują, to dlaczego nie można tego zrobić z kandydatem na posła czy prezydenta?
 • @basia.m 18:19:44
  Gratuluję Basiu, że mogłaś już zrobić tu tyle wpisów. Pewnie zapoznałaś się już z wpisem o adevo. Otóż on wymaga poszanowania polskiego alfabetu. Proszę Ciebie albo przestawisz się na polskie znaki diakrytyczne albo podaruj sobie dalsze komentarze.

  > Tak jednak nie jest, jak to wokolo widzimy. Czlowiek nie jest zupelnie zlym potworem, ale ma tendencje do zla. Latwo da sie skorumpowac, bedzie klamal w zywe oczy dla wlasnego interesu, itd.

  O to właśnie chodzi w Demokracji Bezpośredniej - źli ludzie robiąc złe decyzje uczą się na błędach i podejmują dobre.

  Natomiast gdy władza nie jest w rękach ludzi tylko ich "reprezentantów" to żadne z decyzji nie będzie korzystna dla ludzi tak gwarantuje zawsze i wszędzie reprezentacja własnych biznesów.
 • @interesariusz z PL 17:58:18
  Nie widzę problemów technicznych z tym, aby ludzie te datki deklarowali ze swojego komputera w zaciszu domowym. Ten e-voting można połączyć z e-deklaracja za naprawdę małe pieniądze. To następne nasza zadanie z cyklu ŻĄDAM!.
  Przygotowuję na ten temat notkę.
 • @adevo 16:18:54
  U nas we wsi mówią, że kto płaci orkiestrze ten dyktuje melodię. Płaci na ogół ten kto ma gest i tak się przyjęło. Można to zmienić. Do kategorii ŻĄDAM przenoszę zatem postulat, który niezbyt fortunnie wniósł Ruch Palikowa. To działanie trzeba powtórzyć z dwoma zmianami:
  1. wysokość datku z podatku na partię powinna być określona kwotowo a nie procentowo. Według mnie powinno to być jakieś 4-5%. Atak na kwoty procentowe był słuszny gdyż preferowało to partie oligarchów.
  2. Nie na przeszkód technicznych aby połączyć e-voting z e-deklarracja tak aby każdy swe preferencje polityczne ukrył w zaciszu domowym.

  Kto się temu sprzeciwia, ten niechybnie do sejmu poszedł po jurgielt.

  Tak wiec połączmy DB z potrzebą naprawy polityki.
 • @GPS 18:50:27 polityczna demagogia, beton i oszustwo
  >Za JOW jest tyle argumentów: http://gps65.nowyekran.pl/post/27955,argumenty-za-jow - przykład ukraiński nie obala żadnego.

  Jak już wyżej podałem
  Ustrój Demokracji Bezpośredniej (DB) całkowicie zmienia stosunek podziału władzy: władza należy do wszystkich bezpośrednio. Nie ma nietykalnych posłów tylko są pracownicy obsługujący infrastrukturę DB.
  Trójpodział władzy jest niepotrzebny.

  DB ma strukturalną odpowiedź na korupcję. W ustroju DB z infrastrukturą DB nie będzie korupcji.

  Natomiast JOW jest systemowym ustawieniem do oszustwa wyborczego i do korupcji. Nie na darmo biedni Anglicy od 100 lat mają na szczycie piramidy władzy klan niemiecko-żydowski na swoich barkach i muszą ich do dzisiaj opłacać ze swoich podatków.

  I to wszystko pomimo licznych dążeń do zniesienia monarchii w Anglii.
  Wg mnie przeciwnicy monarchii nie są w stanie zmienić układu sił, gdyż JOW powoduje zabetonowanie układu władzy!
 • @interesariusz z PL 18:21:07
  Nie głosowałem na senatora z mojego okręgu Bogdana Klicha, ale tuż po wyborach wystąpiłem do niego z propozycją inicjatywy ustawodawczej zwiększającej kontrolę społeczną nad ładem przestrzennym http://si.nowyekran.pl/post/30696,alea-iacta-est.
  Pan senator oddzwonił, podziękował, obiecał i już się potem nie odezwał.
  Czyli olał wyborcę ze swojego okręgu.

  Teraz jak bywam u sąsiadów, to mówię o tym lekceważeniu sprawy ładu przestrzennego i wyborcy przez senatora Platformy Obywatelskiej, Bogdana Klicha.
  To forma mojego stałego obywatelskiego uczestnictwa w naszym parlamentaryzmie. Trochę jałowa, ale przynajmniej jakaś. Bez emigrowania, bez uciekania od wolności.
 • @adevo 21:08:44
  Dobrze, to weźmy tą niemiecko-żydowską Anglię z JOW i porównajmy z jakimś krajem z DB i zastanówmy, gdzie byśmy woleli mieszkać. To z którym krajem porównujemy?
 • Dokładnie tak. JOW niewiele zmienią. Nie rozumiem jak można upoważnić kogoś
  do decydowania we wszystkich sprawach.
  Tylko referendalne decydowanie bez pośredników ma jakiś sens.
 • @nikander 21:07:54
  >Nie na przeszkód technicznych aby połączyć e-voting z e-deklarracja tak aby każdy swe preferencje polityczne ukrył w zaciszu domowym.

  Ja jeszcze tych narzędzi do dyskusji dla e-votingu nie widzę.

  Dlatego Twój pomysł do przyłączenia formularza do e-votingu jest dla mnie tak samo przedwczesny jak tych, co już napisali nową konstytucję RP oraz tych, mających wspaniałe rozwiązania gospodarcze i administracyjne, ale rzeczywistej władzy nie mają.

  Jest to dla mnie przysłowiowe dzielenie skóry na niedźwiedziu! Ciekawe, dlaczego Opara to robi. Nie jestem zabobonny, ale uważam to za złą zabawę w wirtualny rząd. Najpierw trzeba mieć szerokie poparcie.

  Ja uważam, że bez legitymacji ludzi to możesz sobie żądać. Przyjęte będzie to, co jest w interesie ugrupowania okrągłostołowego, a nie ludzi. ONI się słuchają ludzi, którzy nie występują ani w sprawozdaniach sejmu, ani senatu. Nawet podane ekspertyzy mogą mieć sfingowane nazwiska. Jak już zacznie się dokładniej sprawdzać to okazuje się, że podpisani pod ekspertyzą ludzie nie istnieją, patrz np. moja krytyka tu
  - chodzi o
  "ekspertyzę" Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu panów "Adama Kucharza i Wiesława Staśkiewicza."
  http://www.iddd.de/umtsno/odpsejm/hum.htm#oben

  Dlatego ja proponuję następującą kolejność:
  1. szukać sposobów realizacji oprogramowania DB
  2. szukać poparcia ludzi dla AKTU WOLI NARODU
  3. przejmować stopniowo władzę - na podstawie AKTU WOLI NARODU
  http://www.petycjeonline.com/akt

  Reszta wyniknie z ludzkich naturalnych zdolności do samoorganizacji i samouczenia.
 • @adevo 21:08:44
  JOW nie betonuje tylko stwarza POZORY DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ!!!!
  Ten model anglosaski został przeniesiony do USA i obecnie jest lansowany w wobec Polski.

  JOW zaś, według którego wybiera się instytucje kontrolujące władzę, bądź będące in instytucjami publicznymi powinny być wybierane w systemie JOW w zupełnym oderwaniu od realiów partyjnych, w myśl zasady liczy się wyłącznie osobowość kandydata i nic poza tym.

  Pozdrawiam.
 • @GPS 21:27:42
  Jasne
  jestem za Szwajcarią.
 • @kontras2012 21:59:38
  W Szwajcarii mają taki system wyborczy jak ten na Ukrainie. To w końcu taki system mieszany jest najlepszy, czy najgorszy?
 • @GPS 21:27:42
  Chcesz przez to powiedzieć, że ustroju DB jeszcze nie ma a monarchia istnieje od tysięcy lat? To nie jest dla mnie argument czasy się zmieniły. Ludzie w Polsce potrzebują nowych możliwości inaczej zginą, a Polska z nimi.
 • @kontras2012 21:59:38 równowaga narzędzi i środków!!!
  Ten system wytworzony z kompromisów pomiędzy walczącymi stronami jest mieszany i bez infrastruktury DB. To znaczy reklamy, audycje, poparcie mediów, ekspertyzy, oprogramowanie wszystko to jest pozostawione inicjatywie obywateli. Przy ważnym temacie dla koncernów np. NWO to one wygrywają gdyż mogą zrobić lepszą reklamę.
  Tak było np. przy RFID w dowodach osobistych, obywatele zrobili referendum i przegrali, gdyż były naciski z UE oraz od koncernów i ogłupili ludzi.
  W ustroju DB przy referendach musi istnieć równowaga narzędzi i środków!!!
 • @GPS 22:12:19
  Naj, naj, naj.
  To w ogóle bez sensu - system ma znaczenie trzeciorzędne, liczy się poziom cywilizacyjny, pewna średnia ogółu ludności.
  Wiara w to, że istnieje jakaś magiczna sztuczka, która pozwoli ten kłopotliwy fakt ominąć jest dla niektórych wygodna, ale niepłodna.
 • @kontras2012 22:44:58
  OK, a zatem przykład Ukrainy nie jest żadnym sensownym argumentem przeciw JOW w Polsce, zgadza się?
 • By w JOW wygrali uczciwi ludzie, trzeba mieć wolne media.
  Naród nie da się już nabrać na prawiczków znikąd.
  Ządamy zyciorysów, korzeni do czwartego pokolenia, ujawnienia żródeł finansowania kampani. Na uczciwych ludzi złożymy się sami.
 • @GPS 22:48:36
  W co ty go wciągasz GPS :) Toż to czysty trik, demagogia, nic więcej.
  Chyba czytałeś moją stronę o oszustwie wyborczym Anno Domini 2011?
  http://umtsno.com/

  Ewidentne oszustwa wyborcze - teraz na Ukrainie, świadczą o braku odporności JOW-u na korupcję. To są dowody empiryczne, ale można wygrzebać dalsze teoretyczne i historyczne.

  Obojętnie gdzie system JOW jest zainstalowany, zawsze wygrywa ten kandydat, który ma do dyspozycji najwięcej pieniędzy na reklamę i mass media.

  Gdy większość Polaków poczuje, że przestała być krajem wybranym, ale jest krajem okupowanym i wyzyskiwanym przy pomocy reprezentantów obcych interesów to poprze AKT WOLI NARODU.

  Powtarzam nie ma odpornych na korupcję!
  To jest moje zdanie "aniołku" GPS.
 • @GPS 22:48:36
  W bezsensownej dyskusji na bezsensowny temat żadne przykłady nie są sensownymi argumentami.
  Równie dobrze możnaby twierdzić, że np. przykład miły skądinąd przykład Brunei nie jest argumentem za wprowadzeniem w Polsce sultanatu, ale jak ktoś ma czas na bzdury i gadanie o bzdurach, to nie ma czasu na rzeczy sensowne.
 • @circ 22:54:23
  >By w JOW wygrali uczciwi ludzie, trzeba mieć wolne media.
  Naród nie da się już nabrać na prawiczków znikąd.

  "Wolne media" potrzebują odpowiedniego sfinansowania.
  Przy wyborach, referendach powinna istnieć coś takiego jak prawo do
  równowagi narzędzi i środków medialnych pomiędzy konkurencją podczas wyborów lub referendów.

  Np. reklama tylko na spotkaniu dotyczącym omówienia tematu referendum. Oczywiście to jest tylko przykład.

  Takiej równowagi nie da się osiągnąć w systemie parlamentarnym z prostego powodu: to jest system mający utrwalić wpływy obcych mocarstw/globalnych koncernów na Polskę.

  Zauważ jak bała się cała Komisja Europejska i Merkel, gdy były premier Papandreou zapowiedział zarządzić referendum ogólnogreckie na temat nowych kredytów dla Grecji.
  Grecja jest dla Greków stracona, chyba, że wystąpią z UE.
 • @AdNovum 21:46:10 kiedy mamy do czynienia z demokracją bezpośrednią?
  >JOW nie betonuje tylko stwarza POZORY DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ!!!!

  No to przypomnę jak się DB od pozornej DB rozróżnia.
  ( http://www.iddd.de/idb.htm#333 )

  Trzeba patrzeć, kto dostaje władzę, a kto jej się pozbywa.

  Władza w JOW przechodzi na reprezentantów.

  Władza w DB pozostaje u obywateli.
  W DB funkcjonują referenda, jako bezpośrednie narzędzia władzy, a nie, jako "konsultacje społeczne", czy "polecenia".

  Jeżeli następuje

  1. Ustalenie tematu przez przejrzyste konsultacje społeczne.

  Np. strategiczną decyzję o zamknięciu Polski dla tworów modyfikowanych genetycznie GMO podejmują w głosowaniu wszyscy Polacy. Temat jest źle ustawiony? Inny wariant proszę..

  2. Potwierdzenie tematu w referendum przez większość uprawnioną do głosowania.

  3. Przegłosowanie tematu przez przejrzyste i monitorowane głosowanie większości uprawnionej do głosowania.

  4. Istnieje wyższość wyniku głosowania większości społeczeństwa w referendum nad aktami władzy kościelnej, ustawodawczej, wykonawczej, sądowej, bankowej, mass mediów, globalnych koncernów czy rozporządzeń Parlamentu Unii Europejskiej.

  Wtedy mamy do czynienia z Ustrojem Demokracji Bezpośredniej, w której władza należy do Narodu.
 • Totalna bzdura w tym artykule.
  Co ma JOW do fałszowania wyborów?
  Co ma JOW do wyłaczania kamer przy liczeniu?
  Czemu nie można mieć JOW i kamery właczone?

  Nie ma gorszego systemu niż ten który teraz jest w Posce. Wygrywa mniej niż 50% (zawsze tak jest) i nie mogą rządzić bo 49% wszystko torpeduje.
  Kto wygrywa powinien na czas rządzeni BRAĆ WSZYSTKO! Tylko wtedy będzie mógł wprowadzac konieczne reformy (nawet wbrew społeczeństwu). Tylko wtedy nie będzie się musiał liczyć z opozycją i wprowadzać własne pomysły na państwo. Właśnie dlatego wybiera sie naszych reprezentantów BY RZĄDZILI a nie by musieli gryźć się z opozycją której się wydaje że też ma prawo rządzić.

  USA dynamicznie się rozwija bo zwycięzca BIERZE WSZYSTKO. W wielu krajach zwyciezca demokratycznych wyborów bierze wszystko. Dlatego przed głosowaniem należy się dobrze zastanowić na kogo głosować, no i iść na głosowanie zamiast siedzieć w domu.

  Kiedy upadała Polska szlachecka bo 20% nie pozwalało rządzić pozostałym, Rosja rządzona przez niepodzielnego władcę rosła w siłę. W wielką siłę. Urosła i zjadła demokratycznie wbieralną acz bezsilną polską koronę.
  Zwycięzca powienien brać WSZYSTKO, ale głosy powinny być liczone komisyjnie i przy kamerach. Amen.
 • toz mamy najlepsza ordynacje swiata....
  I o co ten halas, o to ze zwolennicy jow-ow chca zeby politycy odpowiadali przed wyborcami, a nie byli na wiecznie na smyczy liderow? Podawanie przykladu Ukrainy jest mocno naciagane. Nie mieszkalem na Ukrainie, ale mieszkalem w USA, Kanadzie i troche znam UK, i wybieram jow ponad wszelkiej masci ordynacje mieszane czy proporcjonalne. Z doswiadczenia, zwyklego zyciowego doswiadczenia, z wygody, z poczucia przejzystosci, obserwacji innej polityki, takiej jakiej bym sobie zyczyl w Polsce.
  Oczywiscie mozna zepsuc kazdy dobry pomysl, tak jak niby to jow-y mamy w senacie. JOWy to nie lek na cale zlo w polityce, ale z pewnoscia moga byc elementem naprawy, pod warunkiem wprowadzenia uczciwej ordynacji i otwzrcia zawodu polityka.
 • @Ultima Thule 09:12:08
  no i co? ludzie tego nie chca? W Kanadzie tez nie chca odejsc od jow. i ja im sie nie dziewie.
 • @mnich zarazy 09:15:28
  a kiedys planujemy spelnic te warunki?? jowy tez beda potrzebowaly kilku kadencji, ale spodziewam sie polepszenia jakosci samych politykow juz w pierwszej kadencji poslow bez smyczy lidera za to z mozliwoscia odwolania przez lokalne referendum.
 • @Ultima Thule 09:39:31
  a jakis przyklad z zycia? gdzie to sa takie problemy?
  zyczyl bym sobie poslow z 30-50K glosami poparcia. teraz wiekszosc ma po kilka tysiecy max.

  Co do wyborow na sedziow, prokuratorow i komendantow to sie zgadzam, ale jedno nie przeszkadza drogiemu
 • @widziane z USA 11:42:32
  I znowu "Stoklosa". A z kim mial przegrac jak PIS wystawil jakiegos organiste na kandydata do senatu?? Stoklosa dostal 15tys. glosow. i wole takiego niz jakas cizie ktora miala poprcia co kot naplakal ale jest na smyczy prezesa jednego czy drugiego (chyba baba jest nawet wicemarszalkiem sejmu z poparciem 1.2 %).
  co ty tam widzisz z tych stanow?? wiesz czym sie roznia jowy od tego syfu tutaj? to zobacz ile dostal Blagojevic w Illinois.
 • @Krzywousty 00:29:53
  >Co ma JOW do fałszowania wyborów?
  Chyba to wynika z artykułu. Opozycja zarzuciła sfałszowanie wyników wyborów w 13 jednoosobowych okręgach wyborczych.
  To znaczy w 13 JOW-ach sfałszowano wyniki wyborów.

  >Co ma JOW do wyłaczania kamer przy liczeniu?
  >Czemu nie można mieć JOW i kamery właczone?

  To Twoje nielogiczne insynuacje. Przecież kamery wyłączano we wszystkich okręgach wyborczych tych JOW i tych gdzie walczono o kandydatów z list partyjnych.

  Może przypominasz sobie zwycięstwo G. Busha nad Al Gore?
  Poszło o 537 głosów na Florydzie, a te były na korzyść Busha sfałszowane.

  Ile dostał Al Gore za zrezygnowanie z policzenia ręcznego głosów - dostał Nobla. Ale wszedł do historii, jako winny ludobójstwa w Iraku.

  Al Gore zdobył więcej głosów w skali całego kraju, ale zrezygnował z procesu sądowego, tylko umożliwił mordercy przeciwko ludzkości Bushowi Juniorowi wybór na Prezydenta USA i zniszczenie Iraku, jego zabytków i narodów irackich.

  System wyborczy w USA jest przestarzały z początków konstytucji USA, gdy ludzie nie mogli poznać swoich kandydatów, gdyż kraj jest za duży. Dlatego do Waszyngtonu jechali reprezentanci by kandydata poznać i wybrać.

  Dzisiaj w dobie mega komunikacji takie pośrednictwo jest żałośnie przestarzałe. Podano właśnie w dzienniku, że na walkę wyborczą Obama i Romney wydali w sumie 3 miliardy (europejskie) dolarów.

  Aktualnie w wyborach w USA mamy podobną aferkę: w 25 okręgach wyborczych będą wybory powtórzone lub jeszcze raz ręcznie liczone, gdyż zawaliło oprogramowanie.
 • @GoodNews 01:36:12
  Proszę włącz polskie znaki diakrytyczne albo to był to twój ostatni wpis.
  Na tym blogu pisze się polskim pismem!
 • Nowego Majdanu na Ukrainie nie będzie
  Nowego Majdanu na Ukrainie nie będzie, gdyż bohaterowie poprzedniego się skompromitowali.
  Partia Regionów ma stabilne poparcie, tam gdzie miała czyli południowy wschód Ukrainy, a opozycjoniści mają wpływy w północny zachód części kraju.
  W JOW wygrywa ten kto ma największy MIR w okręgu. Można go kupić pieniędzmi ale też działalnością lokalną.
  I nie udawajmy, w polityce chodzi o pieniądze i władze, a nie żadne ideały. Więc potrzeba wielkich pieniędzy. W wyborach proporcjonalnych też wygrywają wybory.
 • @adevo 17:53:01
  Drogi Panie Adevo
  wydaje się mi że Pan mnie nie zrozumiał -(i proszę przyjąć że wyrażam się serdecznie)
  Dlatego proszę by zechciał Pan zrezygnować z retoryki sofistycznej bo chcę wierzyć ,że jest Pan silnie zaangażowany w dobro naszej Kochanej i Umęczonej Ojczyzny.
  Ale ja jestem człowiekiem który ma dziesiąta lat który ma tak zwane zwichniecie życiowe zwane katolicyzmem i ma wyczuloną świadomość przemijania .
  I dlatego uprzejmie proszę by zechciał pan spojrzeć na problem głębiej ponadto co postrzegamy My i nasze tu i teraz. Bo ponad Mną jest mój Kraj ,moja Planeta ,galaktyka,wszechświat a może wszechświaty I COŚ WIĘCEJ. Proszę mi wybaczyć ten sposób może według Pana naiwnego postrzegania rzeczywistości. Ale jestem ponad tymi formacjami,ideami dla mnie jest tylko ważna – PRAWD I NIE PRAWDA. To jest moja odpowiedź na przyklejanie mi przez Pana sofistycznych łatek. Dlatego też jeżeli stwierdzam że JOW jest wstępem do demokracji bezpośredniej to nie jest przyklejaniem się do kogoś lub do czegoś lecz oceną procesu. A co Pan powie o próbie tworzenia DB Przez Kadafiego- na- lub- w - krajach arabskich w uwarunkowaniach tychże. A CZY DB IEST OSTATECZNYM ROZWIĄZANIE czy jest Pan tego pewny. Bo ja uważam że może być jeszcze coś lepszego. \Drogi Panie wolny człowiek jest wolny wszędzie i nie straszne są mu kazamaty,choć winno się walczyć dla innych o tom wolność która nie może być swawolą. Wolność jednostki kończy się tam gdzie zaczynają się prawa innych.I dążenie do prawdy jest ważniejsze niż moje ego.
  Pozdrawiam
 • @Nikt 01:58:54
  Kiedy mamy do czynienia z DB - opis powyżej
  http://idb.nowyekran.pl/post/78964,naga-prawda-o-jow-doswiadczenia-z-wyborow-2012-na-ukrainie#comment_664123

  >... ma tak zwane zwichniecie życiowe zwane katolicyzmem i ma wyczuloną świadomość przemijania.

  Znaczy dla mnie zaczął pan się na nowo orientować. Z pana wypowiedzi wynika, że jest pan religijnie na nowo zajęty. Po co te wycieczki w tematy władzy i polityki?


  >A CZY DB IEST OSTATECZNYM ROZWIĄZANIE?

  Jest najskuteczniejszym krokiem do przodu by uratować życie Polaków i Polski. DB ma w sobie największy potencjał by ukradzione i zabrane otrzymać z powrotem, by WSZYSCY obywatele zaczęli się rozwijać w kierunku ludzi szlachetnych.

  JOW pomaga tylko zwycięzcom.
 • @adevo 00:17:06
  Narzędzie Referendum istnieje w obecnej konstytucji IIIRP.
  Pytaniem jest, czy władza z niego korzysta?
  Jeśli zaś nie korzysta to dlaczego?
  No i ostatnie pytanie: czy jest jakakolwiek gwarancja, że władza wyłoniona za pomocą JOW będzie korzystała z narzędzia Referendum?

  Reasumując:

  JOW jest dobre ale pod pewnymi warunkami, których obecnie w Polsce nie ma i, jak sądzę, długo być jeszcze nie będzie.

  Pozdrawiam.
 • @Ultima Thule 09:39:31
  To ty jestes debil albo popierasz obecny układ.Jow w Polsce dałby równe szanse tym którzy chcieli by cos zmienić na lepsze.Twoje argumenty to czysta demagogia.W jaki sposob kilkaset tysiecy wyborców ma znać kandydata?Z TVN u? A który poseł dzisiaj reprezentuje wyborców?Własnie chodzi oto żeby Polacy mogli sie wybierac z posród siebie samych w małych okręgach gdzie ludzie wiedzą o sobie kto jest kim .Mafiom partyjnym i zydom JOW jest nie na ręke dlatego osmieszają jego ideę.Pozdrawiam Stefan Dembowski Nowy Jork Stowarzyszenie Demokracja USA stoWARZYSZENIEDEMOKRACJAUSA@YAHOO.COM
 • Niech każdy robi co uważa i innym nie przeszkadza
  Skoro ktos jest za demokracja bezposrednia to niech ja wprowadza na swój sposób i niech nie przeszkadza tym co chca JOW ów.Jow może byc poczatkiem na drodze do demokracji bezposredniej Pieprzenie rze według jow 49% wyborców w okręgu nie miało by swojej reprezentacji w sejmie to mydlenie oczu.A kto dzisiaj ma swoją reprezentacje w sejmie?Wielkie korporacje typu adwokaci,mafie?Posłowie sa maszynka do głosowania i autor tego artykułu dobrze otym wie.Proszę wprowadzac demokracje bezposrednia i nie przeszkadzac innymPisać w domu na komputerze i nie ruszac dupy z krzesła potrafi każdy ale wyjsc do ludzi ,narażac sie to juz nie jest takie proste.Ps chyba rze autor jest za obecnym układem albo żydem to rozumiem ,nie mam pytań.Stefan Michał Dembowski Stowarzyszenie Demokracja USA Nowy Jork stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com
 • @Jerzy Wawro 07:43:03
  Panie Jerzy jest sens tylko trzeba uznawać argumenty drugiej strony.Co pan na dzień dzisiejszy zrobił poza pisaniem komentarzy na internecie?Pisać jest łatwo ale wyjsć do ludzi,brać udział w kampaniach wyborczych to już wymaga pewnego wysiłku ,dlatego proszę nie przeszkadzać innym w tym co chcą zrobić.Co panu przeszkadza JOW?Woli pan obecną ordynację ?Pana prawo,mnie to w niczym nie przeszkadza i pana za to nie krytykuję.Pozdrawiam Stefan Michal Dembowski Stowarzyszenie Demokracja USA Nowy Jork stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com
 • @Marek Kajdas 10:19:54
  Panie Marku to niech pan wprowadza demokracje bezposrednią,samo popieranie na NE nie wystarcza.Co pan robi żeby ją wprowadzić w Polsce?Osmiesza pan działania innych?Potrzeba ludzi do działania bo od pisania jeszcze się nic nie zmienilo A może panu JOW przeszkadza z innych powodów ?No niech pan powie.Pozdrawiam Stefan Michał Dembowski Stowarzyszenie Demokracja USA Nowy Jork stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com
 • @widziane z USA 11:42:32
  Ales ty chłopie durny,napisz do mnie to ci wytłumaczę to czego nie rozumiesz.Ja też z USA stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com ps w Polsce pisze sie przez duże P
 • @Migorr 11:57:19
  Mniejsze zło to tak samo jak mniejszy złodziej,mniejsza dziwka bo rzadziej dupy daje,ludzie co wy wypisujecie za bzdury zasłyszane z TVN u.Zło to jest zło a na potrzeby systemu który bronił jaruzela po wprowadzeniu stanu wojennego wymyslono mniejsze zło i teraz głupi powtarzają za TVN em.Ja mam prawo i chce głosować na kąkretnego kandydata i jeszcze chce miec prawo odwołania go jesli sie nie sprawdzi.W każdym innym przypadku chodzenie na wybory mnie nie interesuje.
 • @Marek Kajdas 12:05:40
  Panie Marku oj mąci pan ,mąci .Pan tak ma czy panu za to płacą,naprawdę jestem ciekaw,niech pan do nas napisze,chetnie wymienimy poglady stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com
 • @Marek Kajdas 13:55:50
  Panie Marku a co pan ma dzisiaj ?Jaki pan ma wybór .pomiędzy PO a Pis,pozostali sie nie licza.Pan naprawde tego nie rozumie?Czy panu chodzi tylko oto żeby zobrzydzić wyborcom JOW? stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com
 • @Almanzor 16:18:32
  Tak by byłow sejmie?Skąd to wiesz,jak policzyłes ?Chętnie bym się dowiedział ,stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com
 • @adevo 02:40:47
  Drogi Panie Adevo
  Widać że dla Pana jest ważniejsze pańskie ego niż dążenie do prawdy. Przy czym nie mając argumentów usiłuje Pan robić wycieczki ad personam wykazując niechęć do ludzi religii
  odbierając im prawo do -jak pan to ujął – wycieczek w tematy władzy i polityki.
  Ale ad rem -gdyby Pan zechciał pomyśleć logicznie nie robiłby Pan przekłamania stawiają sobie naprzeciw -instrumentu demokracji jakim jest JOW - a całemu systemowi organizacyjnemu .To jest ta jakby mnożyć centymetry przez metry bez zamiany jednych na drugie lub mnożenie 2zł x 2zł.
  A przecież w DB są takie instytucje jak administracja i muszą mieć swoich kierowników i nadzór bezpośredni do zarządzani trzeba ich wybrać i JOW by się tu przydał.
  JOW pomaga tylko zwycięzcom
  a w referendach zwycięża większość a mniejszość przegrywa
  Czasami wiele ludzi -wie co chce -ale nie wie co chce.
  I najlepszy system nie pomoże jeżeli człowiek będzie zmierzał do cywilizacji śmierci.
  Resztę wyjaśnia Pan Amadeusz 2006.
 • @amadeusz2006 08:02:51
  Witam znowu Panie Stefanie Dembowski Nowy Jork Stowarzyszenie Demokracja USA.

  Ma być kontrola kandydatów JOW? - jeśli TAK, to proszę odpowiedzieć na proste pytanie:

  FINANSUJE Pan, czy Pana organizacja Pawła Kukiza i jego Zmielonych lub Stowarzyszenie JOWu Wojciecha Kaźmierczaka ?
 • @Nikt 14:29:39
  Przekręcasz w ten sam sposób jak rip LunarBird CLH. Jednak mierzę u ciebie przekręt 0 90 stopni, czyli 180 procentowy. Jak zadaję pytanie to proszę odpowiedzieć, a nie atakować. PYTANIE jest po to by odpowiedzieć to nie atak tylko zainteresowanie!

  Filtr u Ciebie podobny do rip LunarBird CLH

  Już przy filtrze (przekręcaniu znaczenia) 40 procentowym doszliśmy do wniosku, że nie mamy sobie nic do powiedzenia i skończyło się wyzwiskami.
  Tak to jest, jak człowiek czuje się nieodpowiedzialny za własne wyzwiska, gdyż pisze anonimowo.

  Dlatego skończ z tą błazenadą.
  Cześć.
 • @adevo 01:49:30
  ohh brak polskich znakow razi? w takim razie dziekuje. nikomu łłłłłłłaski nie robisz.
 • @rip LunarBird CLH 14:53:24
  Zwisasz mi. Ja byłem w Internecie też anonimowy do roku 2003. To dopiero jak zacząłem pisać po polsku, to polscy zwolennicy telefonii komórkowej zrobili na yahoo grupę dyskusyjną na mój temat i wyciągnęli moje nazwisko i adres na Alexa. Wstawienie na Alexa uważam do dzisiaj, jako przykład polskiego chamstwa. Ale nie być anonimowym, nie jest takie straszne..

  Co ty bełkocesz o Wiki? Tam próbowałem też się angażować mój wpis o chorobie mikrofalowej wywołał prawdziwą wojnę i 6 miesięczną blokadę. Chamy blokowały nawet głosowanie.

  DO dzisiaj na mojej stronie jest apel o uzupełnianie strony.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_mikrofalowa
  Tu jest apel
  http://www.iddd.de/umtsno/odpsejm/hum3.htm#73

  Jak mnie ludzie poprosili o wpis na temat łupków to od razu mi spec służby wpis zdjęły.

  Jedyne, co się uchowało to jest definicja DB - do dzisiaj tłumaczenie z greckiego to moja idea. Tam może kiedyś jeszcze coś dodam.

  "bardziej od ciebie doświadczonych internautów"
  No to gdzie są te Twoje doświadczenia????
  Moje obejmują od początków AOL - USA, następnie Niemcy, Austrię itd.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY