Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
222 posty 2705 komentarzy

Inicjatywa Demokracji Kulistej

adevo - Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Kulistej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkańców, rozpowszechniam terminy!! Proszę siebie i Polski nie skracać w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.

BOSKIE BINGO

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Już w latach 80-tych twierdziłem, w dyskusjach z grupą wokół Baldura Springmanna jednego z założycieli partii Zielonych w NRF, że wybór Przewodniczącego powinien następować w drodze losowania.

Konsekwencją takich rozważań była przyśpieszona dwuletnia rotacja na kierowniczych stanowiskach u Zielonych i następnie w Bundestagu. Odnośnie sytuacji w Polsce, jestem od lat zdania, że główni wodzowie bez specjalistycznej wiedzy, wybrani losowo lub w drodze szybkiej rotacji nie podjęliby tak celowo niszczących Polskę decyzji.  

Aktualnie poznałem przykład wyboru losowego, funkcjonującego od setek lat.
 
Wczoraj, 18 listopada odbyło się namaszczenie nowego Papieża Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.
 
Zwierzchnik Kościoła koptyjskiego rezyduje w centrum wspólnoty, w Kairze. Jest on tytułowany Papieżem Aleksandrii i Patriarchy Stolicy św. Marka. Kościół koptyjski wywodzi się z pierwotnego Kościoła egipskiego, którego założycielem według tradycji miał być św. Marek Ewangelista.
 
Kościół koptyjski liczy około 16 milionów wyznawców. Większość z nich mieszka w Egipcie, gdzie stanowią około 10 procent populacji i są największą mniejszością religijną. Kościół koptyjski w Egipcie należy do najstarszych odłamów chrześcijaństwa. W Polsce kościół ten obsługuje zapotrzebowanie mieszkających tu wiernych z Egiptu. Ostatnio pokazywano w telewizji prześladowania i dyskryminację wiernych w Kairze oraz w całym Egipcie. W styczniu 2011 w Aleksandrii doszło do zamachu na kościół. Zginęło wtedy ponad 20 osób.
 
Papieża wybrano przed 2 tygodniami, 4 listopada wg metody losowej.
 
Nazwisko 118 papieża Koptów wylosował spośród trzech kandydatów, chłopiec z zawiązanymi oczami, co wg wiary koptyjskiej oznacza, że sam Bóg decyduje, kto ma być zwierzchnikiem kościoła.
 
 
Najwyższa rada duchownych kościoła koptyjskiego ograniczyła pięcioosobową listę kandydatów, obejmującą trzech mnichów i dwóch wysokich rangą klerykałów, do trzech nazwisk.
 
 Ostatecznego wyboru dokonało czwartego listopada dziecko z przepaską na oczach, które wybrało jedną kartkę spośród trzech umieszczonych w szklanej wazie na ołtarzu katedry Św. Marka w Kairze.
 
 Papieżem został 61-letni Tawadros II z zawodu aptekarz, zastępując zmarłego w marcu papieża Aleksandrii i patriarchę - Szenudę III-go.
 
 
 
Masowy AKT WOLI NARODU pokazuje Polakom nową drogę i nowe podejście do rządzenia państwem. Drogi stare są zablokowane. Trzeba być bardzo prostym duchowo by nie korzystać z doświadczeń historycznych i aktualnych możliwości. Aktualna dyskusja o Ruchu Narodowym to powtarzanie w kółko tych samych recept i podobnych historii bez wyciągania wniosków z tragedii historycznych.
 
 
Odebrać ukradzione!
Krok do Ustroju Demokracji Bezpośredniej:
 
 AKT WOLI NARODU
Petycja do Narodu Polskiego
Podpisz we własnym interesie
 

KOMENTARZE

 • Los to przynajmniej jest szkodliwa ustawka
  Przykład listy wyborcze i kolejność kandydatów. Wodzowie partii, struktur okręgowych, wpływowe elity w partii wpływają na kolejność i wielu wartościowych ludzi spada poniżej tych co na przodzie uzyskują mandaty, czy maja na to sporą szansę np w PIS. Tam mniej więcej wiadomo ile mandatów z jakiego okręgu zbierają. Gdyby w ordynację wpisać nakaz losowego ustawienia nazwisk na listach, to już byłoby niezłe zamieszanie w układzie :) i wielki test popularności, wiarygodności faworytów którzy mieliby zazwyczaj gorsze miejsca, nawet całkiem złe w środku, pod koniec.

  PKW miałoby maszynę losującą, odpowiednia komisja żeby dopilnować, młyn się kręci, kulki z nazwiskami i jazda.
 • Wczoraj napisałam w komentarzach na moim blogu;
  ''Chrześcijanie czynią inaczej- Bogu oddają przewodnictwo- modlą wspólnie, patrzą po znakach kogo Bóg wybrał, lub ciągną losy, ufając, że jest w tym wola Boża, o ile Jemu się zawierzyli. Tak wybiera się papieża, demokratycznie, ale ze współpracy z Bogiem, w każdej sprawie ta czujność i szacunek dla wolności.''

  circ 19.11.2012 04:05:16
 • @Marek Kajdas 13:28:19 loteria jest lepsza od JOW
  Wtedy byłoby przynajmniej jakieś prawdopodobieństwo, że maszynka wylosuje uczciwych, dobrych patriotów. W aktualnych układach nie ma o tym mowy. Dlatego loteria jest lepsza od JOW :)
 • @adevo 16:43:49
  I tego można żądać, bo to jest realna zmiana, do wywalczenia. Co mamy myśleć np o PiS w moim okręgu, w moim województwie z którego działacze są w PJN i SP, albo poza PiS jako "niezależni" jak Bielan? Nie głosowałem na PJN i SP. Taki numer to powinna być automatyczna utrata mandatu, to ordynacja w której głosuję się na LISTĘ, zatem kiedy gość zmienia szyld, to powinien tracić mandat.

  JOW można rozważać najwyżej w kontekście modelu ukraińskiego, połowa mandatów do sejmu, to jest absolutne maksimum kompromisu z tym lobbies.
 • @circ 13:35:17
  Witam pani Circ,
  widzę, że pani wygodniej ze mną rozmawiać u mnie. Taak, jestem fanem losowego wyboru. Wynika to z przekonania, że ludzie są, jak dla Boga ważni (lub nieważni) po równo. Losowo wybrani przedstawiciele władzy mieliby pewnie większe poparcie społeczeństwa, niż marionetki z list partyjnych.

  System demokracji bezpośredniej (DB) daje każdemu możliwość świadomego wpływu na decyzje społeczeństwa, ale jeżeli ludzie jeszcze do systemu DB niedorośli to wydaje mi się że loteria stanowisk jest dla kluczowych węzłów władzy np. loteria na Prezydenta RP absolutnie rozsądną metodą, zadowalającą większość Polaków.

  Wariantem tej losowej metody jest rotacja stanowisk - wszystkie stanowiska władzy są jednakowo ważne i nieważne. Liczą się kompetencje umysłowe, a nie konkretna wiedza. Jest ona w Niemczech już nagminnie stosowana w urzędach jak np. ministerstwie budownictwa. Częsta rotacja stanowisk ma chronić przed korupcją.
 • @Marek Kajdas 17:09:06
  Tak samo jak Jędrysek, wybrany z listy PiS prawie, że natychmiast pozostawił swojego dobroczyńcę i opuścił PiS dla SP, którą też opuścił.
  Teraz, jako poseł bez znaczenia, "niezależny" nic już nie musi robić. Może zająć się spokojnie swoją pracą w instytucie a pensja poselska leci, czy jest obecny czy nie.
 • Przydał by się eksperyment
  Dwie grupy w podobnych warunkach. Jedna wybiera przywódców w głosowaniu, druga losuje, która osiągnie lepsze wyniki? Sądzę że ta która świadomie i roztropnie wybiera, ale mogę się mylić;-).

  pozdrawiam
 • @adevo 17:21:03
  Nie zapominajmy jednak, że losowanie ma też złą stronę- może zgłosić się diabeł, dlatego również modlitwa i świadomy namysł. Zycie to nie ruletka, ani ślepy los.
  Nie ma łatwo.
 • @adevo 16:43:49
  Wtedy byłoby przynajmniej jakieś prawdopodobieństwo, że maszynka wylosuje uczciwych, dobrych patriotów. W aktualnych układach nie ma o tym mowy. Dlatego loteria jest lepsza od JOW :)

  >> też tak myślę :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY