Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
212 postów 2515 komentarzy

Inicjatywa Demokracji Kulistej

adevo - Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Kulistej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkańców, rozpowszechniam terminy!! Proszę siebie i Polski nie skracać w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.

Jak widzą Niemcy Polskę, cz. 1, 2, 3.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Reportaż o Polsce i Francji w ogólnoniemieckim dzienniku redakcji zagranicznej telewizji państwowej ZDF rozbiłem na 4 części wycinając kawałki o stosunku Francji do Niemiec, by bez specjalnej straty czasu przetłumaczyć niemieckie wzmianki o Polsce.

Podłożyć napisów w filmiku jeszcze nie potrafię – a może to lepiej jest czytać tekst w całości. By można łatwiej uchwycić cały tekst, będę wstawiał następne części do tej samej notki.
 
Uwaga, jest to tłumaczenie niemieckich komentarzy z wideo, w żadnym wypadku to nie są moje poglądy. Mieszkam w Niemczech i ciekawi mnie opinia polskich blogerów.
 
Całość tłumaczenia została opublikowana 20 września 2013 pod
 
 
 
 

 
Niemcy o Polsce (1) ▲ ▲
 
Jest rok 2013, ale na tym polskim polu jesteśmy w roku 1410. Horacy jest Polakiem i idzie dzisiaj na bitwę pod Grunwaldem. To była jedyna bitwa, w której Polska mogła zwyciężyć wielkiego sąsiada z zachodu.
Horacy uczestniczy, co roku by doświadczyć tego zwycięstwa raz po raz od nowa.
 
Mówi Horacy Kondras: lubimy do tego sięgać, gdyż ta bitwa jest jedną z najważniejszych podstaw polskiej tożsamości. My sobie chętnie ją wspominamy, szczególnie, że później nie mogliśmy już zapisać takich chwalebnych rozdziałów w naszej historii z Niemcami.
 
Polacy kochają takie spektakle, a Grunwald to z nich największy.
Rycerze Zakonu Krzyżackiego zaatakowali Polskę, jak wiele razy już w historii. Gdzieś w tej walce występuje też Horacy, jako Niemiec, ale nie stanowi to problemu.
 
Podczas gdy w Europie poniektórzy z nową rolą Niemiec się handryczą, w Polsce Niemcy są lubieni jak nigdy dotąd.
 
Ponieważ w Polsce prawie, że nie poczuliśmy kryzysu gospodarczego, staliśmy się w stosunku do Niemców bardziej pewni siebie.
 
Ogólnie mówiąc, opinia o Niemcach jest coraz lepsza.
 

 

Niemcy o Polsce  (2) ▲ ▲

Warszawa powstała z gruzów, które tu pozostawili Niemcy. Aktualnie, nie ma gospodarki w Europie wykazującej taką odporność na kryzysy ostatnich lat.

Kanclerz Niemiec i Premier Polski – nawzajem się szanuje, się „tyka”, rozdaje całuski.

Jeżeli podczas kryzysu, starzy przyjaciele oddalili się od Niemiec, Polacy zbliżyli się jak nigdy dotąd.

Janusz Reiter, były polski Ambasador w Niemczech:

W czasie kryzysu o kawałek przesunęło się też postrzeganie własnych interesów. Linia podziału pomiędzy starymi, a nowymi członkami została częściowo rozmyta i ja myślę, że żaden inny kraj na tym tak nie skorzystał jak Polska.

Listopad 2011 roku, w Berlinie [1] Minister Spraw Zagranicznych Polski wygłasza orędzie europejskie [2] i jednym zdaniem opisuje przełom w stosunkach polsko-niemieckich:

Zapewne jestem pierwszym w historii ministrem spraw zagranicznych Polski, który to powie:  mniej zaczynam się obawiać się niemieckiego wpływu niż niemieckiej bezczynności” [3]

 
Od tłumacza ▲ ▲
Tłumaczenie  ostatniego zdania opisującego wg Niemców przełom w stosunkach polsko-niemieckich jest faktycznie znamienne i odpowiada sensowi mojego cyklu „Poznaj Niemcy”.
 
Otóż słowo „Power” użyte przez Sikorskiego w przemówieniu po angielsku ma bardzo dużo znaczeń z różnych dziedzin m.in. w niemieckim oznacza: Leistung, Macht, Kraft, Strom, Energie, Gewalt, Befugnis, Stärke, Potenz, Herrschaft.
 
Niemcy wybrali w swoim tłumaczeniu słowo „Macht”. Oznacza ono jednoznacznie wpływ,  władzę, władanie sumą sił i środków stojących do dyspozycji.
 
I tak jest to słowo rozumiane przez Niemców. Gdy Niemcy opisują ogólne obawy przed ich siłą, np. Włochów, Anglików, czy Francuzów to mówią z przekąsem: „Die Französen, Engländer, haben Angst vor deutscher Stärke”.
 
Gdy Hiszpanie, czy Włosi mają „Angst vor deutscher Macht” to mówią to w kontekście obaw o niemiecki wpływ polityczny, gospodarczy, czy finansowy.
 

Znaczy tłumaczenie niemieckie jest świadomie fałszywe, ale dało niemieckim widzom zamierzony sygnał.

 


 

//youtu.be/d7pdu5dZCE0

Niemcy o Polsce  (3)  ▲ ▲
 
Poznań w Polsce Zachodniej, symbol ciągle zmieniającej się historii Polski w stosunku do niemieckiego sąsiada.
 
Od końca pierwszej Wojny Światowej Poznań jest znowu polski. Fan bitew  [4] Horacy  pokazuje nam cmentarz w swoim rodzinnym mieście, oraz całkiem specjalny grób. Grób prababki  [5] Kanclerki Niemiec. To jest grób babci Angeli Merkel.  Na wiosnę dowiedzieli się Polacy przez pewną książkę, że Merkel ma tutaj swoje korzenie.  [6]
 
Ta nowinka sprawiła, po naszej stronie, do Niemców rodzaj zaufania i bliskości. My wiemy, że mieliśmy trudną historię. Ale jeżeli teraz spojrzymy na nas od bitwy pod Grunwaldem 1410 do dzisiaj, – jaka to była daleka i trudna droga!
 
Na osiedlu Kosmonautów w Poznaniu mieszkają polscy krewni pani Merkel.
 
Zygmunt Rychlicki  jest dziadkiem ciotecznym Pani Kanclerz i nie za bardzo może zrozumieć, dlaczego ci z EuropyPołudniowej tak na nią przeklinają. Oni są sami sobie winni, a nie pani Merkel.  [7]  Jak słyszałem to na Cyprze nie płacą nawet podatków. Nie wiem jak coś takiego może funkcjonować. Ja uważam, że pani Kanclerz jest kompetentna i konsekwentna. I to mówię, nie tylko, dlatego, że jestem z nią spokrewniony.
 
 

[1] Na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej

 

[2] Pod tytułem: "Poland and the Future of Europe"

 

[3] Przemówienie po angielsku Ministra Radosława Sikorskiego  "Polska a przyszłość Unii Europejskiej"  na forum  Polityki Zagranicznej, Berlin, 28 listopada 2011 r. Po polsku  Sikorski napisał w przemówieniu „mniej zaczynam się obawiać się niemieckiej potęgi niż niemieckiej bezczynności”  W angielskim  tłumaczeniu powiedział: „I fear German power less than I am beginning to fear German inactivity.”  Tłumaczenie niemieckie  w filmiku ZDF – patrz video▲: „Ich fürchte mich weniger vor deutscher Macht als, ich beginne mich vor deutscher Inaktivität zu fürchten.“

 

[4] Poprawnie po polsku fani bitwy pod Grunwaldem są nazywani rekonstruktorami historycznymi. W języku niemieckim sens nazwy „Schlachterbummler” idzie w kierunku kibolstwa. Chodzi o specjalną nazwę dla kibiców, którzy kibicują swojej drużynie w meczu na stadionie przeciwnika (w paszczy lwa).

 
[5] W filmiku: Urgroßmutter - prababcia, ale w następnym zdaniu mówi komentator o „Oma”- babci.
 
[6] Przed wyborami 2009 napisałem:  „Trotzdem, ist es mir die polnisch stämmige und Polnisch sprechende Lobbyistin Mobilfunkfrau Kanzlerin Angela Merkel lieber, als der gefährliche Harz 4 Urheber (Agenda 2010), Apparatschik F-W. Steinmeier.Soll er selbst vom Harz 4 leben - der Menschenverächter.“ – Podczas tych wyborów Merkel straciła wiele głosów, miała najsłabszy wynik w historii CDU (27,3 %), jakby Niemcy Polaków nie lubili... Z pochodzeniem Merkel był to mój wymysł i eksperyment dla propagandy wyborczej 2009, ale nie znałem żadnych faktów, oprócz jej okrągłej buźki, że Merkel mogłaby pochodzić z Polski, to było moje przypuszczenie – dziwnym zbiegiem okoliczności ten pomysł okazał się całkowicie prawdziwy!!!
 
[7] Rychlicki po polsku: Ona nie jest temu winna.

KOMENTARZE

 • No ale film jest po niemiecku
  Przetłumacz go chociaż na angielski, żebyśmy mogli się połapać o co tam chodzi.
 • Kim jest Horacy?
  Kim jest Horacy, że mimo iż uczestniczy w rekonstrukcji bitwy co roku, nie zadał sobie trudu, by dowiedzieć się, że nie była to bitwa z Niemcami jako państwem niemieckim, tylko z Zakonem Krzyżackim.
 • @autor
  Czekam na całe tłumaczenie. Ale już ten fragment wiele mówi o fałszowaniu rzeczywistości.

  Może trzeba pogrzebać w cudzej przeszłości i wyjaśnić skąd takie przekonania?

  A może po prostu to wyselekcjonowany idiota?
 • ?
  Czy słyszał pan o tym, aby w Niemczech rodowici Niemcy rekonstruowali polskie jednostki walczące z Niemcami, z okresu II wojny światowej?

  Poza tym, po stronie zakonu krzyżackiego walczyli Polacy, a po stronie rycerstwa polskiego i litewskiego walczyli Niemcy poddani Korony Polskiej.

  Czy ludzie zajmujący się tym okresem historii Polski o tym nie wiedzą?
 • @Paweł Tonderski 11:10:48
  "Czy słyszał pan o tym, aby w Niemczech rodowici Niemcy rekonstruowali polskie jednostki walczące z Niemcami, z okresu II wojny światowej?"

  No, ja też nie, a jaka jest prawda bardzo jestem ciekaw.

  Mnie osobiście mierzi to rekonstruowanie II Wojny Światowej.
  Jeszcze ludzie nie odeszli, ci co pamiętają, jeszcze długo trauma odbijać się będzie na pokoleniach Polaków - -a oni zabawę sobie urządzają, niczym chłopcy po 10 lat każdy. Bawią się w wojnę. To brak szacunku.
  A szczególnie mierzi mnie widok tych poprzebieranych za niemców - zaprawdę dziwne to jest, mam wrażenie, że oni wogóle tego nie czują ...
 • @Maciej Piotr Synak 23:11:28
  Za Polskie Wojsko niech się przebierają, ale za jednostki niemieckie w tym za jednostki Waffen SS, tego nie mogę pojąć, jest do dla mnie nie do przyjęcia.
 • ---------------NOWY POŻĄDEK ŚWIATA -------NWO
  -------- zneutralizować HISTORIĘ - wymaga dużej KASY -przebaczamy i prosimy o przebaczenie C.D.
 • Opublikowałem całość z ostatnią częścią
  Całość tłumaczenia została opublikowana 20 września 2013 pod
  http://idb.neon24.pl/post/99190,jak-niemcy-widza-polske

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY