Pożary buszu w Australii. Dochodzą już do miejsc pobytu polskich uchodźców, w okolicach Brisbane.

 

Czy Ryszard Opara siedzi już na walizkach?

Pożary buszu trwają na wschodzie Australii w stanach: Victoria, New South Wales i Queensland.

Wiele osób musi ewakuować się z domów lub przygotowuje się do ewakuacji. Są już 23 ofiary śmiertelne.

10 000 Ochotników "Firefighter" nie jest w stanie ugasić pożarów. Muszą się przyglądać, jak spalają się kolejne wioski.

Parka mieszkańców utrzymywała, że pomocy nie potrzebuje, że w razie czego to schroni się do własnego, bezpiecznego bunkra przeciwpożarowego. Gdy pożar dotarł do ich posiadłości, to zauważyła, że sobie nie radzi. Turyści uciekają na plaże.

Patrz wideo

 

 

W Australii ochrona przeciwpożarowa jest oparta o brygady ochotnicze, tylko 1 procent w niej ma udział zawodowa straż pożarna. Ochotnicy to pracujący ludzie, którzy po pracy walczą z ogniem.

Wczoraj premier Australii  Scott Morrisson przyznał się do niezwykłej katastrofy i powołał dodatkowo 3000 rezerwistów wojskowych do obrony przeciwpożarowej.

 

Ludność w Australii jest podzielona na tych co widzą związek ocieplenia klimatu przez największe na świecie eksporty węgla z Australii oraz tych co uważają, że tego związku nie ma. Australia produkuje prąd spalając węgiel.

Ma ona największą produkcję gazów cieplarnianych na głowę mieszkańca na świecie. Ale pożary buszów są normalne o tej porze w Australii utrzymuje za australijskim premierem Morrissonem, także polski imigrant z okolic Brisbane Ryszard Opara.

W stolicy Sydney w noc sylwestrową, straż pożarna zamiast gasić pożary zabezpieczała  fajerwerki.  Sztuczne ognie z okazji nowego roku 2020 wprowadziło do kasy miasta 130 milionów dolarów. Pyły? Szkodliwość na zdrowie?  

Pożary buszu w Australii uwidaczniają samobójczą zasadę ludzi biznesu całego kapitalistycznego świata: żadnych politycznych zmian  ich kosztem, czy na koszt gospodarki.

4 stycznia Premier Morrison ogłosił, że około 20 milionów dolarów (około 12,45 milionów euro) udostępni na wynajęcie czterech dodatkowych wozów strażackich.

 

Poniżej pogoda dla okolic Brisbane na następny tydzień-  od 7 stycznia będzie tam gorąco..