Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
223 posty 2765 komentarzy

Inicjatywa Demokracji Kulistej

adevo - Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Kulistej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkańców, rozpowszechniam terminy!! Proszę siebie i Polski nie skracać w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.

Gaz łupkowy, Żurawlów walczy o wodę pitną z Chevron (USA)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mieszkańcy jednej gminy zużywają w okresie ok. 3 miesięcy tyle wody ile zatruwa przy eksploatacji 10 odtwiertów proces technologiczny hydraulicznego szczelinowania.

APEL DO SPOŁECZEŃSTWA

adaptacja 18.01.2012 r.  (K. P.) oryginał na stronie bejda.iddd.de


Musimy razem obronić naszą własność, zdrową polską żywność, wodę, bio-różnorodność, piękno polskiej wsi i ziemi, prawo własności.
Szczelinowanie hydrauliczne jest technologią najgorszą z możliwych, bardziej inwazyjną dla środowiska od odkrywek węgla brunatnego.


Na jedno hydroszczelinowanie zużywa się średnio od 10- do 20 tysięcy m3 (10-20 milionów litrów) wody z naszych podziemnych zasobów wód pitnych. Jeden odwiert w trakcie eksploatacji jest szczelinowany ok. 8 razy, żeby był opłacalny. Jeśli na terenie 1 gminy dokonają eksploatacji z np. 10 odwiertów, to zanieczyszczą bezpowrotnie min. 800 tys. m3 wody. Wytworzą 804 tys. m3 toksycznych ścieków, bo do tej wody dodadzą 0,5 % trucizn.

Mieszkańcy jednej gminy taką ilość wody zużywają w okresie ok. 3 miesięcy.
Nie ma złudzeń, w Polsce może zabraknąć wody, która jest podstawą wszelkiego życia. Gazem się nie napijemy. Zaledwie 1 kropla benzyny dodana do 1 m3 wody czyni ją niezdatną do picia. Oni do tego 1 m3 dodawać będą wiadro 5 l toksyn, w składzie których również są ropopochodne jak benzole wywołujące raka.
Obecna Ustawa Prawo geologiczne i górnicze, która weszła w życie z dniem 1 stycznia, zgodnie z art. 20 zwalnia koncerny z opłat za wodę.

Będą kopać studnie obok wiertni i nikt nie będzie wiedział ile wody zużyją i ile wyprodukują ścieków, może to być dużo więcej niż zakładamy.

Monitoring będą prowadzili urzędnicy, na tereny wiertni wstępu nie będą miały żadne organizacje ani obywatele. Na powierzchnię razem z gazem wydobywana będzie płuczka zawierająca pierwiastki promieniotwórcze, które w sposób naturalny znajdują się w głębokich skałach, która będzie parowała z otwartych zbiorników. Płuczka może zawierać solanki.


Zrzuty słonej wody do wód powierzchniowych to katastrofa ekologiczna dla rzek i jezior. Zanieczyszczenie wód, powietrza i gleby TO PEWNOŚĆ. Żadnych korzyści finansowych dla gmin, mieszkańców i obywateli polskich nie będzie, a odwrotnie, firmy są zwolnione z konieczności rekultywacji terenów. Rekultywować będziemy MY, za własne pieniądze.
ONI zapłacą 4,90 zł/1000m3 i 0,00 zł za wodę.
Ile za wodę płacimy MY, a ile będziemy musieli płacić jak jej zabraknie?!

My płacimy podatki, ich firmy matki są poza granicami Polski i dochody wytransferują za granice.

Wszystko zawiera ustawa Dział VII Opłaty, z których wynika, że średnia gmina w Polsce za czas poszukiwania i rozpoznawania (szczelinowania próbnego min. 10 tys. m3 wody za darmo!) dostanie przy 2 letniej koncesji zaledwie ok. 10 000 zł/rok do budżetu, lub jednorazowo 20 000 zł za cały okres 2 letniej koncesji na badania i rozpoznanie.

To nie wystarczy na naprawę rozjeżdżonych dróg i zniszczonych pól !

Gmina straci kilkakrotnie na ograniczeniu działalności gospodarczej, agroturystycznej, rolniczej i leśnej, bo tereny objęte koncesją staja się terenami górniczymi, lub zagrożonymi działalnością górniczą.

Niech politycy przestaną mamić obiecankami specustawy i emeryturami dla Polaków!

Ustawę uchwaliła obecna koalicja, nie ma takiej siły, żeby ją zmienić. Dodatkowy podatek od kopalin to również wyższe ceny na m.in węgiel i gaz, czyli jeszcze droższa energia i koszty dla polskich obywateli.

Ten gaz NIE JEST JUŻ NASZ, POLSKI !!! Jest koncesjonariusza, KONCERNÓW GLOBALNYCH W 90% !!!

Dla Polaków zostaną tony trucizn pod ziemią, które przez rozszczelnione skały będą się wiele lat wydobywać na powierzchnię wraz z metanem. Wielkie baseny z trucizną na powierzchni, parującą do powietrza. Zanieczyszczone zbiorniki wód podziemnych.

Możliwość wywłaszczania obecnych właścicieli nieruchomości przez koncerny globalne (art. 19 prawa g i g), ustanowienie dla ich działalności CELU PUBLICZNEGO, niemożność cofnięcia i odebrania koncesji, zaistnienie nieodwracalnych skutków prawnych to najgroźniejsze zapisy ustawy. To ustawa wywłaszczeniowa – tereny koncesji obejmują ponad 1/3 kraju!!! Tak skonstruowano Ustawę, że firmy szczelinujące są bezkarne, pewne swoich zysków i braku odpowiedzialności przed społeczeństwem.
Źródło: Dz.U.Nr 163 poz.981 z dnia 9 czerwca 2011r. (art. 15,19, 33, 42, 7 w pow. z 23, 104,190,191 i inne)

Polacy muszą zatrzymać ten chory proceder. 

Zacznijmy od 19 stycznia w  Żurawlowie.

Nie jest to sprawa lokalna, dotyczy całej Polski, dotyczy naszego życia, zdrowia, możliwości wywłaszczeń, przewidzianych ustawą.
Apelujemy do wszystkich, którzy mogą wesprzeć protest mieszkańców Żurawlowa w dniu 19 stycznia 2012 roku, swoją obecnością. Nie dopuśćmy do bezpowrotnych skażeń i zniszczenia pięknej polskiej ziemi.
Nie dopuśćmy do zniszczenia wielu hektarów ziemi rolnej i lasów. Mamy zdrową żywność, za chwilę może być zanieczyszczona i toksyczna.

Żywność to ostatni markowy produkt Polski, który eksportujemy.

Zabraknie wody, to zabraknie żywności.
Zanieczyszczenie gruntów to embargo krajów UE i pozostałych na import polskiej żywności - to katastrofa ekologiczna i ekonomiczna Polski !


Dla gazu łupkowego są alternatywy.  Możemy zgazowywać węgiel kamienny w złożu, bez chemikaliów, technologię ma Jastrzębska Spółka Węglowa. Mamy ogromne złoża geotermii, które również są zagrożone technologią szczelinowania, czyli zanieczyszczeniem cennych termalnych solanek, często o cennych walorach leczniczych.

Gazu z węgla wystarczyć nam może na 2000 lat obecnego zapotrzebowania. Może zastąpić w przejściowym okresie dążenia do rozproszonej energetyki odnawialnej i kogeneracyjnej węgiel brunatny, możemy z otrzymywanego czystego CO2 robić paliwa. Geotermia gorących skał ma potencjał zabezpieczający POLSKĘ energetycznie na zawsze, technologie są znane i trzeba zacząć je stosować.

Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek dla eksploatacji gazu łupkowego, poza korupcją, która już została zdemaskowana w Ministerstwie Środowiska, PIG i firmach, które uzyskały koncesje. To zapewne wierzchołek góry lodowej, którą trzeba obnażyć do końca.

W Bułgarii  jak poinformowały rządowe służby prasowe w Sofii, tysiące obywateli protestowało w ostatnią sobotę w 12 największych miastach przeciwko hydroszczelinowaniu w ich kraju, przeciwko koncernowi Chevron. Są świadomym społeczeństwem, nie ogłupionym przez polityków, pseudonaukowców i celebrytów tokujących w mediach. Wczoraj, 17 stycznia 2011 roku pod naciskiem tych protestów Rząd gabinetu premiera Bojko Borysowa wstrzymał poszukiwania gazu łupkowego cofając zezwolenia dla koncernu Chevrona na odwierty poszukujące gaz w łupkach na północnym wschodzie kraju (dotyczy regionu miast Razgrad, Dobricz, Silistra i Warna)

We Francji protestowały miliony osób w tym tysiące samorządowców.  Rząd francuski zakazał hydraulicznego szczelinowania.

W USA  w związku z licznymi przypadkami zatruć, skażeń wód pitnych, śmierci i chorób osób i zwierząt, wstrzymano eksploatację, zakazano jej we Francji, wstrzymano też w Niemczech, Szwecji, Holandii, RPA (Chevron), i dalszych.

W Irlandii najpierw rząd prowadzi badania na temat szkodliwości wybranej technologii i nie wydał jeszcze żadnych koncesji na poszukiwania. Irlandczykom się nie śpieszy.

W Polsce kupują firmy wydobywcze słodyczami dzieci i gotówką -dorosłych.
Na 100 właścicieli gruntów kupują 70 i reszta nic nie może demokratycznie zrobić. Ustalona jednorazowa cena za obszar do badań 4000 zł.  Wieś siedzi wtedy cicho.

Czas najwyższy wziąść odpowiedzialność za Polskę !

Koncesjonariusze zagraniczni, podmioty zależne od Gazpromu i globalne koncerny paliwowe, pozbawione wszelkich skrupułów i zasad, kosztem środowiska naturalnego, Polskiej Ziemi i Polaków, chcą wydobyć gaz dla własnego zysku, zostawiając zdegradowaną ziemię.(np. Hallibarton: katastrofa w Zatoce Meksykańskiej, Chevron, np: http://ebe.org.pl/przeglad-prasy/brazylia-wyrzuci-chevron-ze-swego-kraju.html; http://zb.eco.pl/publication/powtarzajaca-sie-historia-p1506l1 , Exon Mobile, np.: http://iddd.de/fracPL3.pdf, wiele innych aspektów opisuje pan Damian Żuchowski na swoim blogu: Wolne Media)

Spotkajmy się wszyscy  19 stycznia, w czwartek 2012 roku w Żurawlowie, w gminie Grabowiec, powiat Zamojski (woj. Lubelskie) ok. godz. 14-tej.

Zamanifestujmy swój sprzeciw
  w dowolny sposób (plakaty, kombinezony, czy maski gazowe, transparenty z nazwami miejscowości i hasłami sprzeciwu, np.: NIE DLA GAZU ŁUPKOWEGO, każdy pomysł będzie dobry.
Miejsce zbiórki: Ochotnicza Straż Pożarna w Żurawlowie
Kontakt z organizatorami:
  604235749

Do apelu załączamy materiały  dla tych którzy jeszcze nie wiedzą, czym naprawdę jest szczelinowanie hydrauliczne i zapisy nowego prawa geologicznego i górniczego. Wejdźcie na stronę iddd.de
Przeczytajcie wszystko koniecznie i zacznijcie działać.


W imieniu organizatorów i mieszkańców Żurawlowa:

Teresa Adamska
Barbara Siegieńczuk
Medard Siegieńczuk
Andrzej Bąk
Marek Makuch
Anna Makuch

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Mamy od licha i trochę surowców energetycznych ale mało wody. Jak się obejrzy film "Gasland"( jest w necie), to płonąca woda z kranu, to widok przerażający.
 • @R.Zaleski Film Gasland
  Film "Gasland" mamy na blogu w sześciu częściach.
  http://bejda.blogspot.com/p/gasland.html
  Czy znasz adres, gdzie ten film można podłączyć do bloga w całości i nieodpłatnie? Problem wody jest urzędnikom hydrologii znany. Ale oni rzadko coś robią. Mogliby się zaangażować w walkę z koncernami. Tak zrobili sołtysi we Francji i wygrali. HF został zakazany!
 • Niech jutro w Żurawlowie będzie nas jak najwięcej!
  Niech jutro w Żurawlowie przedstawiciele Narodu z całej Polski zjednoczeni staną mężnie i z odwagą przeciw ciemiężcom, zdrajcom, trucicielom, oszustom, kłamcom, bezdusznym rządzącym, którzy podstępnie zagarnęli nasze bogactwa a nas skazali na życie w biedzie i udręczeniu.

  Boże miłosierny, wybacz nam nasze grzechy a szczególnie grzech braku czujności i dbałości o nasze dobro wspólne jakim jest NASZ KRAJ-POLSKA-OJCZYZNA WSZYSTKICH POLAKÓW.

  Wybacz nam Panie brak odwagi stawania w obronie godności oraz bytu Narodu Polskiego.
  Maryjo, Królowo Polski uproś dla nas u Swego, Syna Jezusa Chrystusa łaskę nawrócenia i zjednoczenia się Narodu Polskiego w tak krytycznym momencie jego dziejów.
  Przez wzgląd na dzieła naszych przodków, wiernych Tobie , Ewangelii i Polsce i udziel nam swojej łaskawej opieki.
  Módl się za nami grzesznymi, abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych

  "Panie Jezu, w co mocno wierzę, Królu Polski, udziel nam łaski kochania Cię. Nas jest tu tak dużo oddanych Tobie, tylko słabych i niezdolnych. Ty masz moc otwierania nam oczu i uszu. Ulituj się nad nami Synu Boży i niech święta Męka Twoja odmieni oblicze tej ziemi, polskiej ziemi. Niech święta, niewinna Krew Twoja obmyje nasze polskie serca, żebyśmy przeżyli.
  Licencjusz świętej Teologii i doktor nauk humanistycznych[x]

  ks. dr hab. Natanek Piotr
  mgr lic. świętej teologii
  dr nauk humanistycznych

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY